Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych protestują w Sejmie i przed Sejmem przeciwko ustawie umożliwiającej zatrudnianie ich na kontraktach.

Dziś rano pięć z nich zaczęło głodówkę. W południe protest przed gmachem parlamentu przy ul. Wiejskiej rozpoczęło kilkaset innych pielęgniarek. Dorota Gardias szefowa OZZPiP w emocjonalnej wypowiedzi ws. głodówki pielęgniarek stwierdziła: - Kobiety, matki, ludzie pracy podejmują takie działania, a rząd udaje, że się nic nie dzieje. Rozumiem decyzję koleżanek. Walczymy również o pacjenta, dlatego czas przestać traktować nas jak dziewczynki!

Przypomniała, że pielęgniarki są dużą grupą zawodową i czas z nimi usiąść do rozmów.

W ramach akcji protestacyjnej w południe przed Sejmem rozpoczęła się pikieta kilkuset pielęgniarek. Zjechały do Warszawy z różnych części Polski m.in. z woj. lubelskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego, by wyrazić swój sprzeciw wobec zatrudniania na kontraktach.

Sporna poprawka

OZZPiP domaga się usunięcia z ustawy zapisu, który to umożliwia.

Sejm 18 marca uchwalił ustawę o działalności leczniczej, która precyzuje przepisy dotyczące zatrudniania pielęgniarek w szpitalach. Początkowo w projekcie ustawy zapisano, że pielęgniarki będą mogły być zatrudniane wyłącznie na podstawie umowy o pracę, jednak Platforma Obywatelska zgłosiła poprawkę, która dopuściła także zatrudnienie na podstawie kontraktów.

Obecnie pielęgniarki mogą m.in. prowadzić praktykę medyczną w miejscu wezwania, czyli np. przyjeżdżać do pacjentów. Muszą jedynie wcześniej zarejestrować działalność gospodarczą i wtedy mogą podpisywać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Źródło: tvn24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account