Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xOcena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageBłąd pilota był przyczyną głośnego wypadku śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Jarostowie na Dolnym Śląsku 17 lutego 2009 roku. Zginęli wówczas dwaj członkowie załogi - pilot i ratownik medyczny. Trzeci przebywający na pokładzie lekarz został ciężko ranny. Raport w tej sprawie opublikowała dzisiaj Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

Komisja Badania Wypadków Lotniczych uznała, że pilot śmigłowca nie miał doświadczenia w lotach w trudnych warunkach atmosferycznych i to jego błąd doprowadził do wypadku. Komisja stwierdziła, że przyczyną katastrofy było także wyłączenie radiowysokościomierza, lot w bardzo gęstej mgle oraz niewłaściwy manewr pilota, który próbował odzyskać kontakt wzrokowy z ziemią. Na wypadek mogła mieć także wpływ nieprecyzyjna prognoza pogody. 

Autorzy raportu wytykają także Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu brak w instrukcjach operacyjnych zasad, jakimi powinny posługiwać się załogi śmigłowców, po wlocie w strefę pogarszających się warunków pogodowych. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowuje swoje stanowisko w sprawie raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Barbara Zielińska-Mordarska
 
Źródło: rmf24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Wiesiek
+1 #1 Wiesiek 2011-03-22 23:00
W tej katastrofie zginął pielęgniarz Czesław/ pamiętamy o Tobie/ a nie ratownik medycznt. Pilot- wspanaiły i doświadczony pilot/ kierownik/. Jesteście Wielcy i Wspaniali. Szkoda, że o rocznicach tej tragedi nie pamiętają LPR w niejscu katastrofy i obeliska, A czt Rząd rownież zrekompensuje / przepraszam za określenie/ rodziny tragicznie zmarłych tak jak pod Smoleńskiem, A dr Nabzdykktory sie uratował tez powinien zostać zrekompensowany .
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account