Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ImageNowe zasady udzielania nocnej i świąteczne pomocy lekarskiej, jakie zaczną obowiązywać od 1 marca br., wywołują obawy wśród pacjentów i lawinę komentarzy w mediach.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, województwa zostały podzielone na rejony według liczby mieszkańców. Opiekę nocną oraz świąteczną w takim rejonie będzie mógł świadczyć tylko jeden podmiot.

Do tej pory każdy musiał wiedzieć, z jaką placówką na świadczenie usług nocnej i świątecznej opieki medycznej podpisała umowę jego macierzysta przychodnia lub jego lekarz rodzinny.

Tearaz pacjenci nie będą musieli wybierać placówki znajdującej się najbliżej ich miejsca zamieszkania, tylko tę którą zechcą. W wielu regionach kraju jednak zarówno pacjenci, jak i lekarze obawiają się, że w wyniku wprowadzanych zmian pogorszy się dostępność do opieki medycznej po zakończeniu typowych godzin pracy.

Na przykład w województwie pomorskim, po wprowadzeniu nowych rozwiązań z 55 placówek, które do tej pory świadczyły nocną i świąteczną opiekę medyczną, zostaną tylko 33. Jak informuje Gazeta Wyborcza, Barbara Kawińska, p.o. dyrektora Pomorskiego OW NFZ zapewnia jednak, że mniejsza ilość świadczeniodawców nie pogorszy dostępu do świadczeń. 

W samym Gdańsku, po wprowadzeniu zmian, pomoc nocną i świąteczną będzie oferować pięć lecznic. 

Również w województwie śląskim zmniejszy się ilość lecznic oferujących nocną i świąteczną pomoc lekarską. Do końca lutego na Śląsku będzie działać 99 takich ośrodków, zaś po wejściu w życie nowych regulacji w całym województwie zostanie ich 52. 

W Częstochowie do tej pory nocne i świąteczne świadczenia oferowało pogotowie i dwie przychodnie. Od 1 marca będą już tylko dwie przychodnie, w tym jedna, która do tej pory tego typu świadczeń nie realizowała. 

Z kolei na Dolnym Śląsku w skali całego województwa dostęp do opieki nocnej i świątecznej poprawi się, ponieważ do tej pory taką opiekę oferowało 29 ośrodków, a od marca będzie ich 33. 

We Wrocławiu będą cztery placówki, które otrzymają kontrakt na świadczenie opieki w nocy i w święta. Miasto zostało podzielona na cztery rejony: północ, południe, wschód i zachód, i w każdym z nich znajdzie się tylko jeden taki świadczeniodawca. 

Ponieważ dolnośląski NFZ nie ogłosił jeszcze wyników konkursu, nie wiadomo, które lecznice Wrocławia będą prowadzić świadczenia nocne i świąteczne.

Więcej: Gazeta Wyborczanaszemiasto.pl

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account