Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mieszkańcy gminy Gizałki długo czekali na ten moment. Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to od 1 kwietnia w stolicy gminy znów będzie stacjonować karetka pogotowia. A to znacznie skróci czas oczekiwania na pomoc w najbardziej oddalonych od Pleszewa miejscowościach.

Mamy już wszystko uzgodnione z wojewodą. W tej chwili odświeżamy pomieszczenia, w których będzie przebywała obsługa. Jak wszystko dobrze pójdzie, to po wielu latach starań karetka do nas wróci - mówi wójt gminy Gizałki Robert Łoza. Ambulans ratunkowy będzie stacjonował w tym samym miejscu, co przed laty, a więc przy ul. Kaliskiej 23, tam gdzie przyjmują lekarze POZ.

Zgodnie z planem wojewody w Gizałkach ma stacjonować podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego, a więc karetka z obsadą dwóch ratowników medycznych. - Będzie to taki sam standard, jaki posiada ZRM stacjonujący obecnie w Pyzdrach czy też jedna z dwóch karetek stacjonujących przy PCM. Aktualnie przygotowujemy się do udziału w konkursie organizowanym przez NFZ na zlecenie wojewody. Posiadamy zasoby kadrowe i sprzętowe, którymi obecnie zabezpieczamy karetkę w Pyzdrach - opowiada Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy plesze-wskiego szpitala.

 

Nie tylko nasz powiat

Karetka będzie stacjonować w rejonie pleszewskim, ale o tym, który ZRM wyjedzie do zdarzenia zdecyduje dyspozytornia w Koninie, jedna z dwóch - obok Poznania - w naszym województwie. To istotna zmiana w stosunku do dotychczasowego systemu, gdzie funkcjonowało pięć dyspozytorni w czterech byłych miastach wojewódzkich oraz w Poznaniu.

- Zapewne w niektórych sytuacjach karetka z Gizałek będzie wysyłana poza teren powiatu pleszewskiego, ale o tym zdecyduje dyspozytor kierując się czasami dojazdu. Na tej samej zasadzie karetka z Kalisza może być wysłana np. na teren gminy Gołuchów. Dyspozytor nie jest związany granicami powiatów, a karetki nie są ściśle przypisane do poszczególnych rejonów operacyjnych - podkreśla Ireneusz Praczyk.

Więcej: pleszew.naszemiasto.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account