Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nawet 10 minut - tyle możemy czekać na zgłoszenie dyspozytora pod numer 999. Powód? Zmiana systemu i likwidacja wielu dyspozytorni na Dolnym Śląsku.

Teraz telefony alarmowe z Wałbrzycha, Kłodzka czy Świdnicy odbierają we Wrocławiu, a ze Zgorzelca, Bolesławca czy Jeleniej Góry - w Legnicy. - Pacjenci oczekują na połączenie alarmowe nawet kilka minut. Po prostu nie mamy wolnych telefonów, bo wszystkie są zajęte przez dzwoniących. Dla osoby z zatrzymaniem krążenia czy utratą przytomności może skończyć się po prostu tragicznie - nie ukrywa powagi sytuacji Szymon Czyżewski, szef wrocławskiej dyspozytorni pogotowia ratunkowego.

W październiku tego roku zlikwidowano na Dolnym Śląsku 10 dyspozytorni karetek pogotowia ratunkowego. Zostały tylko dwie - we Wrocławiu i w Legnicy, do których spływają telefony o pomoc z całego województwa. Liczby są porażające, bo okazuje się, że od 2,9 mln zameldowanych na Dolnym Śląsku mieszkańców (a do tego trzeba jeszcze doliczyć obcokrajowców i osoby niezameldowane) telefony alarmowe są odbierane jedynie na 15 stanowiskach. Dla porównania, w województwie wielkopolskim, gdzie jest 3,5 mln zameldowanych, działa pięć dyspozytorni, w których pracują dyspozytorzy na 22 stanowiskach.

Od października liczba połączeń na numer 999 w dyspozytorniach we Wrocławiu i Legnicy wzrosła kilkakrotnie: we Wrocławiu z 27-29 tysięcy miesięcznie do 64 tysięcy miesięcznie, w Legnicy z ok. 7 tysięcy do ponad 18 tysięcy. Tymczasem liczbę stanowisk dyspozytorskich w tych dwóch miejscach zwiększono w sumie zaledwie o... trzy! Efekt? Dłuższy czas oczekiwania na połączenie z numerem telefonu 999. - W newralgicznych momentach w kolejce jest nawet 20 połączeń, a dzwoniący muszą czekać od kilku sekund nawet do 10, zdarza się i 15 minut. Tak nie powinno być - rozkłada ręce Kacper Mazurkiewicz, ratownik, który pracuje we wrocławskiej dyspozytorni. Dotąd we Wrocławiu dyspozytorzy odbierali telefony z miasta, powiatów wrocławskiego, średzkiego, wołowskiego, trzebnickiego, milickiego, oławskiego i strzelińskiego. Teraz obsługują też powiaty: oleśnicki, ząbkowicki, dzierżoniowski, świdnicki, wałbrzyski i kłodzki.

Czytaj więcej: gazetawroclawska.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account