Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Protest ratowników medycznych w Głogowie trwa. Tym razem ratownictwo rozpoczyna walkę o swoje prawa w formie „cyberataku”. Na rządowe adresy wpłynie kilkanaście pytań od każdego protestującego ratownika. Jeden mail – jedno pytanie. Łącznie jeden ratownik wyśle aż 19 maili jednocześnie.

Rząd nie reaguje

25 maja pisaliśmy, że głogowscy ratownicy przystąpili do ogólnopolskiego protestu. Wbrew temu, co może się wydawać i wbrew medialnej ciszy protest nadal trwa i przybiera coraz bardziej stanowczą formę. Od 25 maja minął już miesiąc. Zdaniem ratowników rząd całkowicie zlekceważył ich protest: — Jak na razie rząd ma nas gdzieś, a co za tym idzie ma gdzieś swoich obywateli. Przegłosowali ustawę o minimalnych zarobkach w służbie zdrowia gdzie zawód ratownika wrzucono do jednego worka pod hasłem „Inne zawody medyczne”. Dwie minimalne kwoty, jakie widnieją w owej ustawie są jeszcze niższe niż teraz.

Projekt jaki Porozumienie Zawodów Medycznych przedstawiło nie był nawet czytany, a miało ponad ćwierć miliona podpisów — mówi Kamila Kwaczyńska z głogowskiego pogotowia ratunkowego — Rząd sytuację by zrozumiał w chwili, kiedy karetki nie miałby by jak wyjechać, bo nie byłoby obstawy zespołów. Ale na tym ucierpiało by społeczeństwo, a przecież nie możemy na to pozwolić, bo społeczeństwo nie jest winne tej sytuacji.

W Głogowie w proteście bierze udział łącznie kilkudziesięciu pracowników pogotowia i SORu.

„Cyberatak”
Jako że protest – w przypadku braku reakcji ze strony rządu – miał się nasilać co 2 tygodnie, to teraz nadeszła kolej na jego kolejną odsłonę. Tym razem jest to swoisty „cyberatak” na strony Ministerstwa Zdrowia. Nie ma to jednak żadnego związku z hakerstwem, ani z żadnymi nielegalnymi działaniami. Ratownicy po prostu oficjalnie storpedują kilka stron rządowych serią pytań, legalnie i oficjalnie.

Jak twierdzą sami ratownicy:

Wszystkich ratowników a także ich bliskich, znajomych oraz wspierających protest prosimy o dołączenie do akcji mailingowej. To dla nas bardzo ważne a dla Was tylko chwila pracy przy komputerze.

Na czym polega akcja?
Wysyłamy pod wskazane poniżej adresy (na każdy adres) pytania do ministerstwa. Proszę, żeby każde pytanie wysyłać w osobnym mailu.
!!! WAŻNE !!!
Każdy wysłany mail musi być podpisany imieniem i nazwiskiem oraz adresem!!! Dane muszą być prawdziwe.

Np.
Jan Kowalski
ul. Kwiatowa 1/1
00-000 Warszawa

Celami akcji mailingowej będą następujące strony Ministerstwa Zdrowia:


Kancelaria Ministra Zdrowia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Minister Marek Tombarkiewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Mateusz Komza: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
19 pytań do Ministerstwa Zdrowia

Oto jakie pytania będą wysyłać ratownicy:

 • Dlaczego dodatek dla pielęgniarek, tzw. „zembalowe” może być wypłacane z rezerw budżetu NFZ (notabene przeznaczonego na leczenie Polaków, a nie na dodatki dla personelu), a dla ratowników musi być wypłacany z budżetu na PRM? (PRM – Państwowe Ratownictwo Medyczne, red.).
 • Czy dodatek dla pielęgniarek, które były zatrudnione u podwykonawców, będzie wypłacany z rezerw budżetu NFZ (NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia, red.), czy z budżetu PRM?
 • Dlaczego w ustawie o ustalaniu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia ratownicy (najliczniejsza grupa zawodowa Systemu PRM) są ujęci w grupie „Inne zawody medyczne”?
 • Dlaczego minister zdrowia, działając świadomie i w ściśle określonym zamiarze, łamie zapisane w Kodeksie Pracy Art.18 3c prawo do jednakowego wynagrodzenia wraz ze wszystkimi jego składnikami (bez względu na ich nazwę czy charakter) za jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości? (zgodnie z propozycją rządu, pielęgniarki pracujące w systemie ratownictwa medycznego, mimo identycznych uprawnień jak ratownicy, dostaną większe podwyżki). Pielęgniarki zatrudnione w zespołach ratownictwa medycznego oraz dyspozytorniach medycznych otrzymują dodatki do wynagrodzenia zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 1400), natomiast ratownicy medyczni zatrudnieni w zespołach ratownictwa medycznego oraz dyspozytorniach medycznych wykonujący jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości takich dodatków nie otrzymują.
 • Kiedy zostanie rozwiązany problem ochrony prawnej funkcjonariusza państwowego?
 • Kiedy można się spodziewać ujednolicenia sprzętu w karetkach? Obecnie każdy dysponent wyposaża Zespoły wedle uznania.
 • Jeśli ma być państwowy System, czy brane jest pod uwagę ujednolicenie zabudowy przedziałów medycznych?
 • Jeśli ma być państwowy System, czy brane jest pod uwagę ujednolicenie środków transportu medycznego?
 • Jeżeli, biorąc pod uwagę zmiany wniesione ustawą o informacji w ochronie zdrowia (staże ratowników są uregulowane głównie ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym – red.) nakłada się obowiązek odbycia stażu przez absolwentów kierunku ratownictwo medyczne, to kto będzie finansował ten staż, czy będzie niepłatny w ramach np. wolontariatu?
 • Jeżeli, biorąc pod uwagę zmiany wniesione ustawą o informacji w ochronie zdrowia nakłada się obowiązek odbycia stażu przez absolwentów kierunku ratownictwo medyczne, czy opiekun stażu z racji długotrwałego wykonywania nadzoru i oceny tego nadzoru, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, będzie dodatkowo wynagradzany?
 • Czy jest możliwość wprowadzenia ścieżki kariery, stopniowania kariery ratownika, np. młodszy ratownik, starszy ratownik?
 • Kiedy powstanie samorząd ratowników?
 • Jeżeli wejdzie w życie zapis z projektu ustawy o PRM, dotyczący możliwości brania dyżurów medycznych, to czy zostanie zmieniony zapis dotyczący możliwości brania tych dyżurów przez osoby ze średnim wykształceniem (ratownicy po studium)? Obecnie zapis w kodeksie pracy zakłada, że taką możliwość mają tylko osoby z wyższym wykształceniem.
 • Czy istnieje możliwość, aby Zespoły Ratownictwa Medycznego obligatoryjnie posiadały na wyposażeniu mierniki czadu i gazów niebezpiecznych?
 • Dlaczego ministerstwo nie wyraża tzw. zgody kierownictwa na powstanie samorządu?
 • Czy tylko ratowników medycznych ma objąć etatyzacja, a lekarze i pielęgniarki będą mieć zachowane kontrakty?
 • Czy ratownicy medyczni po studium otrzymają szansę na studia pomostowe tak jak miało to miejsce w przypadku pielęgniarek?
 • Dlaczego podczas przyznawania dodatku 2×400 dla ratowników medycznych Ministerstwo Zdrowia przyznało go tylko ratownikom pracującym w ZRM i SDM pomijając ratowników pracujących w SOR, IP i oddziałach szpitalnych czyli podzieliło środowisko na tych którym się ten dodatek należy i na takich którym się nie należy a podczas przyznawania dodatku dla pielęgniarek nie różnicowało ich na podstawie miejsca pracy i dostały go praktycznie wszystkie pielęgniarki zatrudnione w podmiotach finansowanych z budżetu państwa?
 • Dlaczego MZ podczas przyznawania dodatku pominęło ratowników pracujących w SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy – red.), IP i oddziały szpitalne czyli poza ZRM (Zespoły Ratownictwa Medycznego – red.) i SDM a przyznało go pielęgniarkom które pracowały w podmiotach który były zatrudnione u podwykonawców?

Źródło: tutajglogow.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account