Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziesięć nowoczesnych ambulansów trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To pierwszy tegoroczny zakup i kontynuacja działań prowadzonych od lat. Każdy pojazd warty jest ponad pół mln zł. Oficjalne przekazanie karetek do eksploatacji nastąpiło w środę, 5 kwietnia 2017 roku w Szczecinie. W uroczystości udział wzięła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.


Nowe ambulanse to auta marki Mercedes-Benz Sprinter 319 CDI. Na wyposażeniu każdego z nich jest  najnowszy sprzęt i aparatura medyczna, m.in. defibrylator z możliwością teletransmisji zapisu EKG, urządzenie do automatycznego ucisku klatki piersiowej, kardiomonitor, respirator, pompa infuzyjna, nosze podbierające, deska ortopedyczna, krzesełko transportowe i system lokalizacji pojazdu. Koszt jednego pojazdu wynosi 547 tys. zł.

- Do siedmiu zachodniopomorskich powiatów trafią nowe medyczne pojazdy. Co roku Stacja dbając o bezpieczeństwo mieszkańców zakupuje 10-15 nowoczesnych ambulansów. To niezwykle ważne, bo Ilość zgłoszeń o konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczych wzrasta i tym samym potwierdza potrzebę korzystania z najwyższej klasy sprzętu. W imieniu Marszałka i Zarządu Województwa serdecznie dziękuję ratownikom medycznym za trud i pełne zaangażowanie, szczególnie, że nasz region głównie latem odwiedzają coraz chętniej turyści. Nikogo nie trzeba przekonywać, że oznacza to po prostu znacznie więcej pracy - zaznaczyła członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

Ambulanse warte ponad 5,4 mln zł docelowo trafią w różne części Pomorza Zachodniego. Auta zasilą flotę pojazdów w kilku filiach WSPR. Szczecin, Białogard i Choszczno otrzymają po dwie karetki, a po jednej: Dobrzany, Goleniów, Połczyn-Zdrój i Koszalin.

- Wymiana taboru to nasze coroczne zadanie. Nie ma się czemu dziwić, bo każdego miesiąca nasze karetki przejeżdżają ogromną liczbę kilometrów. W tej sytuacji sprzęt, którym dysponujemy w akcjach ratowniczych musi być nowoczesny i sprawny - podkreślił dyrektor Stacji Roman Pałka.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego modernizuje medyczny tabor każdego roku. W ubiegłym, za ponad 8,3 mln zł, zakupiła 15 karetek. W sumie w latach 2010-2016 Stacja przeznaczyła na wymianę swojej floty ponad 40 mln zł. Wzbogaciła się o 85 nowoczesnych pojazdów. Obecnie dysponuje 145 ambulansami. Rocznie wykonują one ponad 160 tys. wyjazdów ratujących życie i przejeżdżają 4 mln km.

Ratownik-med.pl/fot. Urząd Marszałkowski Szczecin

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account