Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

×
Informacja

Drodzy Użytkownicy, zanim napiszecie cokolwiek zapoznajcie się z REGULAMIN -em Forum. Zakładając nowy temat upewnijcie się czy już taki sam lub podobny nie został założony wcześniej. Jeżeli znaleźliście podobny temat, ale nie ma tam precyzyjnej odpowiedzi, dopiszcie nowy post precyzując pytanie. Prosimy nie zwracać się z pytaniami dotyczącymi tematyki Forum bezpośrednio do mnie lub do Moderatorów, proszę korzystać i pytać na Forum ( do tego zostało stworzone ). Pisząc na Forum włączają się do dyskusji pozostali Użytkownicy którzy przecież mogą mieć podobny problem.
Wszystkich użytkowników prosimy o aktualizacje swoich profili w forum i uzupełnienie podpisów (sygnatur).
FAQ - Skorzystaj z poniższych instrukcji:
>> FUNKCJONALNE I PRZEJRZYSTE POSTY, FORMATOWANIE I EDYCJA TEKSTU
>> PODPIS, SYGNATURA NA FORUM, AKTUALIZACJA I EDYCJA PROFILU

Pomoc w diagnozie

  • iwonella89
  • iwonella89 Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
2011/06/07 04:45 #5388 przez iwonella89
iwonella89 stworzył temat: Pomoc w diagnozie
Mam sąsiadkę które ostatnio uskarża się na serce, poleciłam jej więc wizytę u kardio i holter, w holterze wykryto 1 ekstrasystolie komorową, średni rytm 87 bez pauz powyżej 2 sek. Kardio zlecił ekg wysiłkowe, (czytam z opisu) Przed badaniem tachykardia zatokowa 110/min, w trakcie badania rytm 155/min w tym momencie 2 pojedyńcze EV z zawrotami głowy, chora zeszła z bieżni, wzrost HR do 170. Wnioski ST-T maksymalne obniżenie do ok 1 mm (nie wiem nie moge rozczytać jednostki ale chyba mm) w 2, 3, aVF, V6. Oraz zawroty głowy i odczuwane przez chorą EV. Lekarz zlecił metoprolol.

Ostatnio ów sąsiadka jak twierdzi poczuła nagły wzrost pulsu, zmierzyła ciśnienie 140/100 puls 170, chciała wziąć dodatkowo metoprolol, ale po chwili do szybkiego rytmu dołączyło się jak ona to nazwała podskakiwanie serca lub bardzo odczuwalne łomotanie (podobne do EV) ale nie pojedyńcze tylko ciągłe przez jakiąś minute, wezwała więc pogotowie, przed ich przyjazdem ów podskakiwanie się skończyło tak nagle jak nagle się zaczeło, po ich przyjeździe rytm zatokowy 132/min. Niestety nie ma zapisu z tego krótkiego eipzodu więc lekarze nie bardzo mogą coś stwierdzić. Wydaje mi sie, że to był napad częstoskurczu, po przewiezieniu do szpitala, lekarz robiący ekg stwierdził chamsko "nic tu nie ma, przyspieszony puls". Co to mogło być? Moja sąsiadka nie należy do histeryczek czy hipochondryczek a poczuła się przez lekarza tak jakby niepotrzebnie wezwała pogotowie. Jej kardio się nie bardzo do tematu ustosunkował, wiec ona zastanawia czy to groźne i czy jak epizod się powtórzy czy wzywać pogotowie. mówi także że podobny epizod miał miejsce 3 lata temu. Myślałam nawet żeby polecić jej to całe tele ekg które funkcjonuje w Zabrzu i nadaje się do krótkich arytmi ale z drugiej strony czy taka usługa będzie miarodajna skoro do aparatu są tylko 2 elektrody?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/07 12:44 #5389 przez kandek
kandek odpowiedział w temacie: O:Pomoc w diagnozie
czytałem raz i na szybko i chyba brakuje dla mnie jednej istotnej informacji - wieku tej pani:)

W czasie próby zaczęło się rozwijać niedokrwienie. Akurat 1mm jest chyba wartością graniczną, ale jednak naczynia wieńcowe nie podołały. Pani chodzi ze zbyt dużym tętnem, nie wiem jaką ma dawkę beta-blokera, ale można się ewentualnie zastanowić nad jej modyfikacją.

Poza tym ten napad w domu pasuje mi na jakąś napadową tachyarytmię. Szkoda że nic w EKG nie zostało. Nie mniej epizody mogą się powtarzać, a sąsiadka może kiedyś trafić na listę posiadaczy kardiowertera-defibrylatora.

podpis tymczasowy który ma minimum 20 znaków

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • iwonella89
  • iwonella89 Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
2011/06/07 14:40 #5391 przez iwonella89
iwonella89 odpowiedział w temacie: O:Pomoc w diagnozie
Lat ma 23, metoprolol 50mg w dawce połówka rano i wieczór ale bierze tylko rano, do tego próba trwała tylko 3 min ze względu na EV, jest coś tam jeszcze o tym że MET 4,59 to chyba słabo nie? Dlaczego może zostać posiadaczką kardio-defi? Ze względy na tą tachyarytmie? Skąd te obniżenie ST-T? ona na nic nie choruje, w rodzine też nikt na serce sie nie leczy. Uskarża się często na te skurcze komorowe które są często bardzo bolesne ( podobno te w trakcie próby nie były bolesne ale odczuwalne) czy ten ból może być spowodowany obniżeniem ST-T??

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/07 19:03 #5398 przez Bizon301
Bizon301 odpowiedział w temacie: O:Pomoc w diagnozie
Czy to nie jest tak... Czy ta pojedyncza ekstrasystolia była nieco wyższa, i węższa od pozostałych QRS. Czy posiadała swój załamek P, czy nie? Czy po tej ekstrasystoli następuje minimalnie dłuższa przerwa w odcinku T-P, lub S-P przy braku T? Może to tylko odpowiedź na zbyt szybki rytm. Po którym następuje zwolnienie akcji. Przez pacjenta odczuwalne jako łopotanie, kołatanie, dudnienie. Mogą być zawroty głowy.
Dlaczego lekarz dał Bloker? Blokery same w sobie mogą powodować kołatanie... Jakiej budowy jest Twoja sąsiadka? Czy miała oznaczane hormony tarczycy? Czyta dolegliwość pojawiła się nagle? Czy zaczęła przyjmować w tym czasie jakieś nowe leki, np. antykoncepcyjne? Jaka jest jej aktywność ruchowa? Należy do typu biegacza, czy raczej woli serial w TV. Jada zdrowo, czy objada się fast-łajnem.
Może wystarczy uzupełnienie diety o jakiś preparat Magnez+B6, i jakiś zestaw mikroelementów z witaminami. U zaganianych kawoszy czyni cuda...

"W Tybecie mówimy, że wiele różnych chorób można wyleczyć jednym lekarstwem miłością i współczuciem. Są one pierwotnym źródłem ludzkiego szczęścia i ich potrzeba leży w samej istocie naszej egzystencji."
XIV Dalajlama
Bo czasem wystarczy wysłuchać...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • iwonella89
  • iwonella89 Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
2011/06/08 04:28 #5402 przez iwonella89
iwonella89 odpowiedział w temacie: O:Pomoc w diagnozie
Wklejam Wam zdjęcie z tego raportu bo czegoś tu nie rozumiem. Lekarz napisał, że max obniżenie ST-T wynosiło ok. 1mm a tam gdzie pisze RAPORT ODCINKA ST pisze w 3 odprowadzeniu obniżenie -2,9, nachylenie - To jakie w końcu jest to obniżenie?? No cóż sąsiadka zrezygnowała całkowicie z wysiłku gdyż wywołuje on u niej skurcze dodatkowe, czasem (ok 4 razy do roku) dostaje takiego jakiegoś skurczu dodatkowego że czuje ogromne uderzenie z uderzeniem krwi do głowy robi jej się wtedy czarno przed oczami bardzo silny zawrót głowy i przechodzi, dzieje się to w sytuacji najmniej spodziewanej, skurcze dodatkowe pojawiają się także kiedy jest ciepło albo kiedy wykona jakiś gwałtowny ruch (wdech, pochylenie, śmiech itp) ostatnio zaczeły się pojawiać w coraz krótszych odstępach co z kolei może chyba spowodować częstoskurcz, nie?, Zaczeła się także obawiać gdyż ostatnio cały dzień nie miała skurczy a kiedy serce zaczeło nagle przyspieszać do 150 pojawiły się skurcze. 3 lata temu przeszła zapalenie oskrzeli z trzepotaniem przedsionków. Co do niej samej to ma lekką nadwagę, chyba jakieś 5kg za dużo. Fast-food okazyjnie. Nie pije kawy, nie pali. Ciśnienie w normie, tarczyca ok, poza metoprololem nie przyjmuje żadnych leków. Echo w normie, wypadanie płatka zastawki dwudzielnej bez śladu fali zwrotnej.

Zdjęcia (sorrki nie wiem czemu ale nie mogę ich wkleić bezpośrednio więc podaje linki)

s1.zmniejszacz.pl/103/3__470546.jpg

s1.zmniejszacz.pl/103/1__953505.jpg

s1.zmniejszacz.pl/103/2__812226.jpg

Nie piszemy posta pod postem, korzystamy z funkcji EDYTUJ => patrz REGULAMIN
Ania82.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/08 17:40 #5404 przez Darth Vader
Darth Vader odpowiedział w temacie: O:Pomoc w diagnozie
F 48...

Ciemna strona ratownictwa medycznego
Bez turbo (ze specjalną dedykacją dla ww61)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.067 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account