Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Znowu zmiany umundurowania dla ratownictwa medycznego - zamiast pomarańczowych będą zielone. Producenci odzieży dla ratownictwa już zacierają ręce! Co myślą o tym sami ratownicy?


Ledwo zdążyliśmy się przyzwyczaić do naszych jaskrawo pomarańczowych mundurów a już czeka nas kolejna zmiana. Ministerstwo Zdrowia wymusza na stacjach ratownictwa medycznego ponowną wymianę umundurowania. Zmiana umundurowania jest dość kontrowersyjna, można by rzec, że jest to pewnego rodzaju powrót do przeszłości. Czerwona odzież właściwie już została w całości wymieniona na jaskrawo pomarańczowe ratownicze mundurki. Sami zainteresowani różnie oceniali wzór i jakość nowej mundurów. Spora grupa ratowników twierdzi, że kolejne partie odzieży są coraz gorszej jakości.

Problem również pojawia się podczas prowadzenia akcji ratowniczych w ruchu drogowym i na terenie placów budowy - alarmuje młodszy aspirant Dariusz Motylek. Nasi strażacy ratownicy mają poważny problem z rozróżnieniem medyków od pracowników budowy czy rejonu dróg. Odzież tych służb jest właściwie identyczna z odzieżą pracowników ratownictwa medycznego - kwituje Dariusz Motylek z PSP.

Ministerstwo Zdrowia nie pozostaje bierne wobec pojawiającego się problemu. Już po wakacjach zacznie obowiązywać nowy wzór odzieży dla zespołów ratownictwa medycznego. Jest to wzór który cieszył się bardzo dobrą opinią wśród starszej kadry pracowników dawnego pogotowia ratunkowego. Właściwie nawet nie musimy projektować nowych mundurów, bo nowy zielony wzór odzieży miał już zastosowanie w poprzednich latach i cieszył się dobrą opinią pracowników pogotowia - zapewnia Zygmunt Talarek, pełnomocnik Ministra Zdrowia. Jak się okazuje magazyny są pełne zielonej ratowniczej odzieży, która latami nie znajdowała zastosowania.


Sami ratownicy różnie oceniają pomysł MZ. Fakt! Zielony kolor uspokaja, koledzy z Wielkiej Brytanii mają takie mundury - mówi ratownik medyczny Krzysztof Szybki z RM Kołobrzeg. Kolor ma dla mnie drugorzędne znaczenie, ważna jest ergonomia i jakość produktu. Mam te pomarańczowe ciuchy i jak trochę w nich pobiegam to pot płynie po plecach strumieniami. Zimą to płynie i od razu zamarza, może nowe ciuchy będą lepsze - mówi Krzysztof Szybki, ratownik medyczny z Kołobrzegu.

Ręce zacierają producenci odzieży. Zielony materiał jest tani, mamy go pod dostatkiem, jesteśmy gotowi na realizację nowego projektu - mówi właściciel zakładu odzieżowego Antoni Krawczyński. Właściwie  zmienia się tylko kolor, naszywki i cała reszta bajerów pozostaje ta sama.

Czas pokaże jak się sprawdzi nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia. Miejmy nadzieję, że to wszystko zmierza we właściwym kierunku. Sprawę będziemy na bieżąco monitorować.

Sprostowanie. Ciuchy ratownicze bez zmian - to był nasz żart :)

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

dred007
+14 #1 dred007 2014-04-01 13:00
żeby nie 1wszy kwietnia to bym uwierzył :P
Zgłoś administratorowi
igi87
+1 #2 igi87 2014-04-01 14:53
Teraz jesteśmy myleni z pracownikami robót drogowych a za jakiś czas będziemy wyglądać jak żołnierze. Zwłaszcza jak ktoś ma upodobanie pracy w kamizelkach, które siła rzeczy również będą zielone
Zgłoś administratorowi
matig120
-2 #3 matig120 2014-04-01 18:39
Co za beznadziejny pomysł! Teraz ratownicy będą myleni z elektrykami, mechanikami, czy chociaż ekipą sprzątającą. Kolor pomarańczowy fluo był i jest najlepszy. Wszyscy się przyzwyczaili do nich i po co to zmieniać!
GŁUPOTA!
Zgłoś administratorowi
ariaad
+3 #4 ariaad 2014-04-02 01:10
Ciekawe, czy to żart. Kiedyś w końcu UE proponowała, żeby zielony był oficjalnym kolorem ratowniczym...
Według mnie byłby to dobry wybór - nawet lepszy, niż obecny czerwony/pomara ńczowy.
Zgłoś administratorowi
Mariusz 112
+1 #5 Mariusz 112 2014-04-02 07:03
1 KWIETNIA!!!
Zgłoś administratorowi
Jarosław44
-1 #6 Jarosław44 2014-04-02 09:56
Jeśli to nie żart na 1 kwietnia, to niech się szanowne MS zdecyduje bo dopiero co wydaliśmy dość duże pieniądze na obecną odzież, pomysłodawców nie brakuje, w ministerstwie co głowa to pomysł. Tylko proszę powiedzieć skąd pogotowia i pracownicy kontraktowi których jest w polskim ratownictwie medycznym ponad 70 % mają na wziąć pieniądze? może tak co roku bedziemy się bawić w zmianę umundurowania i kolorystyki. Nic tylko szwalnię otwierać i fortuna murowana
Zgłoś administratorowi
cyc
-2 #7 cyc 2014-04-02 16:34
Proponuje kolor czarny lub granatowy jak MZ po pracował by w tych jaskrawych kolorach to by wiedzial dlaczego moje zdanie popiera wielu ratowników medycznych i lekarzy
Zgłoś administratorowi
Michał koka
-1 #8 Michał koka 2015-09-24 10:47
Rozumiem, że ktoś musi zarobić w tym interesie,ale.. .zielony to tak trochę dla żołnierstwa wszelakiego.Rat ownik raczej musi być widoczny z...odległości np. dla LPR-u,czy ma się maskować w trawie wysokiej,no nie?
Jak zwykle zmiana wynika z braku przemyśleń,i co ważniejsze, praktyk w ZRM
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account