Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Duża część ofiar wśród żołnierzy na polu bitwy i uczestników wypadków umiera z powodu wykrwawienia się przed otrzymaniem fachowej pomocy np. w drodze do szpitala. Naukowcy z Washington University stworzyli polimery, które wstrzyknięte do krwiobiegu mają pomóc opanować krwawienie.

Opracowany przez nich polimer nazywa się PolySTAT. Ma wspomagać krzepliwość krwi ograniczając jej upływ w przypadku większych obrażeń jak chociażby rany postrzałowe. - Gotowe zastrzyki żołnierze będą mogli nosić w plecakach. Można w nie także wyposażyć ratowników medycznych - mówi dr Nathan White, współautor poświęconej tej koncepcji publikacji zamieszczonej na łamach "Science Translational Medicine".
- Ludzki organizm ma instrumenty pozwalające zapobiegać wykrwawieniu. Są to głównie zapewniające krzepliwość krwi proteiny. Te jednak w sytuacjach zagrożenia muszą zmagać się z dwoma przeciwnikami - wyjaśnia dr White. Pierwszym z nich są enzymy usuwające z organizmu zakrzepy. Ich działania jest bardzo pomocne w późniejszym powrocie do zdrowia, ale w ciągu pierwszych kilkunastu minut od powstania rany działają na naszą niekorzyść. Drugim jest ciśnienie krwi. Jeśli rana jest zbyt duża, struktury budowane przez wspierające krzepliwość proteiny rozpadają się pod jego siłą. PolySTAT ma je dodatkowo wzmocnić.

Więcej: wyborcza.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account