Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wszczepiono pacjentce podskórny defibrylator. To drugi tego typu zabieg w Polsce. Defibrylatory z elektrodą podskórną są wygodniejsze dla pacjentów niż te klasyczne, chociaż są od nich większe. Do tej pory lekarze wszczepiali je wraz z elektrodą, którą trzeba było implantować wewnątrzsercowo.

Zabiegi wszczepiania podskórnie defibrylatorów nie będą wykonywane rutynowo. Są, niestety, nawet czterokrotnie droższy niż standardowe - kosztują ok. 70 tys. zł.

Podskórne defibrylatory wszczepia się w nielicznych ośrodkach kardiologicznych w Europie. W Polsce przygotowania do wszczepienia pierwszego takiego urządzenia prowadzone były jednocześnie w dwóch ośrodkach - w Klinice Kardiologii i Elektroterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Klinice Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Pierwszy taki zabieg w Polsce wykonano w Łodzi, drugi, następnego dnia, w Gdańsku.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account