Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Część szpitali wprowadziła selekcję na ostrym dyżurze - pisze "Rzeczpospolita". Pacjenci są dzieleni w zależności od tego, jak poważny jest ich przypadek. Lekarze tłumaczą, że gdy na oddziale ratunkowym jest dużo ludzi, system umożliwia szybkie udzielenie pomocy tym najpilniej jej potrzebującym. Pacjenci się boją, że będą zbyt długo czekać na pomoc.

"Rzeczpospolita" opisuje przypadki trzech szpitali - Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i dawnego Pomorskiego Centrum Traumatologii. Pacjenci dostają tam opaski. Czerwoną najczęściej osoby nieprzytomne po wypadkach, żółtą osoby potrzebujące pilnie pomocy, a zielone ci, którzy mogą poczekać.
Pacjenci się boją...

Cytowani przez "Rz" szefowie stowarzyszeń pacjentów - Adam Sandauer z Primum Non Nocere i Tomasz Szelągowski z Federacji Pacjentów Polskich - ostrzegają, że pielęgniarki odpowiedzialne za pierwszą selekcję pacjentów mogą się pomylić i nie rozpoznać właściwej choroby, a selekcja nie będzie bezpieczna, jeśli będzie się ją "stosowało mechanicznie".

Lekarze bronią...

Ale lekarze bronią pomysłu. Przemysław Guła, lekarz i ekspert od medycyny ratunkowej, tłumaczy na łamach "Rz", że selekcja pomaga nie przegapić osób potrzebujących pomocy najszybciej, a ludzie, których stan nie zagraża ich życiu, mogą poczekać. Podobnie komentuje były minister zdrowia Marek Balicki, sam lekarz. Podkreśla, że na ostry dyżur przychodzi wiele osób, które przychodzić na niego nie powinny, i bez selekcji szpital nie da rady dobrze działać.

Źródło: tokfm.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

daro
+4 #1 daro 2014-01-31 19:35
Triage jest dobry - najpierw urazy wielonarządowe i czaszkowomózgow e a potem złamane paluszki noski czy inne głupoty z którymi ludzie przychodzą do SOR czy Izby Przyjęć i to właśnie CI z drobiazgami są najbardziej niecierpliwi czekając 4-6 godzin aż Jaśnie Lekarz ich przyjmie bo takiemu pacjentowi się śpieszy, a Lekarz z personelem akurat prowadzi RKO walcząc o czyjeś Życie.

Każdy pacjent jest dla Lekarza ważny, ale najważniejsze jest Ludzkie Życie dla takiego Lekarza.

Poza tym widziałem osoby które przychodziły do szpitala z zacięciem przy goleniu czy też zdartą skórką podczas obcinania paznokci ( facet lat ok 40 przyszedł z rodzicami )
Jak sie przychodzi z tak "poważnym" urazem do szpitala to się nie dziwcie Ludzie że potem sa kolejki na poczekalni... przyklejenie plasterka może czekać kilka godzin poza tym w domu można sobie go też przykleić - TO NIE BOLI naprawdę.
Zgłoś administratorowi
marcin1975rm
+1 #2 marcin1975rm 2014-02-01 07:44
A pacjenci zamiast się bać niech odnajdą drogę do lekarza POZ/NIŚPL
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account