Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą układu krążenia. Szacuje się, że dotyka od 20% do 50% osób dorosłych w populacji krajów rozwiniętych. Częstość nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem, zwiększając się gwałtownie po 50. roku życia – u osób w tym wieku występuje u ponad połowy badanych.

U ponad 90% chorych na nadciśnienie tętnicze nie udaje się wykryć jednej, konkretnej przyczyny choroby.

W tej sytuacji mówimy o nadciśnieniu tętniczym pierwotnym. Uznaje się, że u podłoża wzrostu wartości ciśnienia tętniczego u tych pacjentów leży zespół czynników środowiskowych nakładających się na predyspozycję genetyczną, przy czym wzajemne proporcje tych składowych mogą być różne.

Czynniki zewnętrzne sprzyjających rozwojowi nadciśnienia tętniczego:

  • nadmierne spożycie sodu (soli) - maksymalne zalecane spożycie to 3,8 g soli kuchennej (około pół łyżeczki).
  • Należy pamiętać, że oprócz soli dosypywanej do potraw znajduje się ona w większości produktów gotowych. Co oznacza, że przeciętna dieta może zawierać trzykrotnie więcej     sodu niż jest to zalecane.
  • mała aktywność fizyczna i otyłość,
  • używki: palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu.
  • niskie spożycie w diecie kwasów omega-3

Nadciśnienie, aż do chwili wystąpienia powikłań, zwykle nie ma objawów. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego wykrywane są w wyniku rutynowego badania lekarskiego bądź incydentalnym pomiarem. Jeśli już wystąpią objawy to są one mało charakterystyczne: bóle głowy, mdłości, zawroty głowy, nadmierna pobudliwość, bezsenność, łatwe męczenie, uczucie kołatania serca, zaczerwienienie twarzy, szyi, klatki piersiowej.

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account