Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Cyberratownika - czyli pionierski system badający, jak profesjonalni ratownicy medyczni i przeciętni ludzie działają podczas ratowania życia człowieka - tworzą naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Śląskiej.

Choć projekt jest dopiero we wstępnej fazie, a prace rozpoczęły się wiosną tego roku, to przeprowadzone już z pomocą urządzenia badania wskazały, że masaż serca jest zbyt słaby, a ratownikom - nawet zawodowym - brakuje czasem kondycji. Z kolei wśród amatorów większość osób nie jest w stanie prowadzić resuscytacji zgodnie z zaleceniami.

- To może decydować o życiu człowieka; wszystkie podjęte przy chorym czy poszkodowanym czynności mogą o tym zdecydować, przede wszystkim zaś ich jakość. O to walczymy, dlatego staramy się znaleźć jakieś narzędzie, które pozwoli w lepszy sposób określać jakość wykonywanych czynności resuscytacyjnych - powiedział we wtorek PAP inicjator projektu dr Bogusław Bucki z Zakładu Propedeutyki Chirurgii i Medycyny Ratunkowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej: tech.money.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account