Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jeszcze kilka lat temu samorządy powiatowe musiały tworzyć na swoim terenie Centra Powiadamiania Ratunkowego. Teraz będą one rozwiązywane na rzecz jednego ośrodka w województwie. Głównym zadaniem takiego centrum jest przyjmowanie zgłoszeń i wysyłanie w miejsca zagrożeń odpowiednich służb. Najczęściej w jednej dyspozytorni pracują wspólnie osoby ze straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Tak jest też w Strzelcach Opolskich.

Czy przeniesienie sprawnie działającego już centrum do Opola jest dobrym pomysłem?

– Widocznie te lokalne dyspozytornie nie sprawdziły się. Jednak my tego nie widzimy. Mamy w tym zakresie bardzo dobre doświadczenia – mówi Beata Czempiel, dyrektor strzeleckiego szpitala.

Dyspozytorzy straży pożarnej oraz pogotowia pracują w jednym pomieszczeniu, więc widzą się i słyszą, a to doskonale sprawdzało się w prowadzeniu akcji ratunkowych. Co ważne, gdy dyspozytor straży w Strzelcach Opolskich dostaje zgłoszenie o potrzebie wyjazdu karetki – natychmiast uruchamiane są pagery zespołu ratownictwa.

Nowe rozwiązania wykorzystujące łączność cyfrową na to nie pozwalają.

– Utracimy tę dodatkową możliwość porozumiewania się za pomocą pagerów – tłumaczy Beata Czempiel.

Agnieszka Wawer-Krajewska

Czytaj więcej, materiał audio: radio.opole.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

netze
+3 #1 netze 2012-10-06 14:57
Pomysł jest dobry, ale niestety nie jesteśmy przygotowani do takiego wyzwania. Dlatego jedynie sprawnie działające obecne stanowiska kierowania służb medycznych gwarantują bezpieczeństwo potrzebującym pomocy.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account