Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z 50 mln zł zebranych w 20 Finale w pierwszej kolejności zamierza sfinansować zakupy najnowocześniejszego sprzętu ratującego życie wcześniaków. Od początku roku WOŚP otrzymała ok. 250 próśb od placówek w całej Polsce sygnalizujących potrzeby.

WOŚP rozważa zakupy najnowocześniejszych urządzeń, takich jak inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych, czy respiratory.

- Jesienią powinno być wiadomo jaki sprzęt kupimy i do jakich placówek go przekażemy – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP. – Na pewno jednak naszym celem jest trwałe przyczynienie się do systemowej poprawy opieki medycznej w Polsce i nie zamierzamy łatać doraźnych braków.

Działaniem WOŚP objęta jest cała Polska: szpitale kliniczne, wojewódzkie i powiatowe. Każdy finał służy konkretnemu działowi medycyny dziecięcej i jeśli tematem finału staje się ratowanie wcześniaków, na sprzęt mogą liczyć placówki w których rodzą się i są ratowane wcześniaki, czyli takie w których znajdują się oddziały anestezjologii i intensywnej terapii noworodka, czy też oddziały położniczo-ginekologiczne.

20. Finał (styczeń 2012) dotyczył właśnie sprzętu dla wcześniaków, których statystyki umieralności są w Polsce wyższe niż w innych Krajach Europejskich, oraz osobistych pomp insulinowych dla kobiet w ciąży chorujących na cukrzycę. Z zebranych środków finansowane będą także programy medyczne takie jak Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków, Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków „Infant Flow”, czy Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować. Na sam program udzielania pierwszej pomocy przeznaczanych jest kilka milionów złotych rocznie, ale dzięki niemu ponad 1,5 mln dzieci w szkołach podstawowych regularnie uczy się jak udzielać pierwszej pomocy.

- Zastanawiamy się nad zakupem nowoczesnych urządzeń, m.in. inkubatorów hybrydowych, które chcielibyśmy rozmieścić równomiernie w całej Polsce, aby dostęp do tych urządzeń był jak najlepszy, a efekt medyczny rzeczywisty – mówi Krzysztof Dobies.

WOŚP planuje także stworzyć jednakowy standard kompletnych stanowisk intensywnej terapii noworodka w ośrodkach z III stopniem referencyjności (ok 50 placówek w całej Polsce).

Źródło: medicalnet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account