Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od nowego roku szpitalne oddziały ratunkowe (SOR-y) Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Staszica w Lublinie oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubartowie przestają istnieć.

W woj. lubelskim działa obecnie 18 SOR-ów. - Dwie placówki zwróciły się z prośbą o rozwiązanie zawartej umowy i zawarcie nowej w zakresie izby przyjęć. Uwzględniliśmy wnioski dyrektorów - poinformował Andrzej Kowalik, z-ca dyr. Lubelskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Na izbę będą przyjmowani tylko chorzy w stanach zagrożenia życia, nieprzytomni, z zatrzymaniem krążenia czy drgawkami. Pozostali będą musieli szukać pomocy w innych szpitalach albo przychodniach nocnej i świątecznej opieki medycznej - wyjaśniała dr Agnieszka Mikuła-Mazurkiewicz, ordynator oddziału ratunkowego w SPSK nr 1. To samo czeka chorych z Lubartowa i okolic.

Powód? 31 grudnia upływa termin, jaki mają szpitale na dostosowanie swoich SOR-ów do wymogów organizacyjnych, sprzętowych i kadrowych Ministerstwa Zdrowia. Jednym z warunków ich dalszego funkcjonowania jest posiadanie przez szpital placu, na którym lądowałyby śmigłowce ratunkowe.

Zdaniem dr. hab. n. med. Adama Nogalskiego, wojewódzkiego konsultanta ds. medycyny ratunkowej, dostosowanie do ministerialnych wymogów to jedno. Poważniejszym problemem jest nierentowność SOR-ów. - Z ekonomicznego punktu widzenia utrzymywanie takiego oddziału nie ma uzasadnienia - przyznał specjalista. - Oddziały ratunkowe dostają z NFZ zbyt mało pieniędzy. Dopóki nie zmieni się sposób finansowania, kolejne SOR-y mogą być likwidowane. Decyzja należy do ich organów założycielskich - podkreślał.

Dwa SOR-y znikają, ale pojawia się jeden nowy - w Łęcznej.

- 21 listopada ogłosiliśmy postępowanie w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w 2012 r. i latach następnych w zakresie szpitalnego oddziału ratunkowego. Zostały do nich zaproszone SPZOZ w Łęcznej przy ul. Krasnostawskiej i NZOZ Klinika w Nałęczowie (miejsce udzielania świadczeń- Ryki) - poinformował lubelski NFZ. W Rykach już wcześniej działał SOR, ale pod koniec czerwca br. NFZ rozwiązał umowę z placówką, ze względu na "nieprawidłowości w realizacji umowy".

- Klinika usunęła nieprawidłowości i dostosowała SOR do wymogów określonych rozporządzeniami ministra zdrowia i zarządzeniami prezesa NFZ, dlatego została zaproszona do rokowań - wyjaśniała Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka NFZ w Lublinie.

Źródło: kurierlubelski.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account