Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ImagePrzyczyną zawału mięśnia sercowego jest nagłe zamknięcie jednej z tętnic wieńcowych dostarczających krew do serca, co natychmiast rozpoczyna proces obumierania tego obszaru, czyli powstawanie martwicy. Zawał może wystąpić zarówno u osoby mającej już wcześniej rozpoznaną chorobę wieńcową, jak i u osoby młodej, dotychczas nie mającej żadnych objawów chorobowych ze strony układu krążenia.

Streszczenie tekstu "Młodzi pacjenci z zawałem mięśnia sercowego - czy można coś zrobić?"  opublikowanego w Wiadomościach Lekarskich:

Materiał i metody: Badaniami objęto 37 pacjentów (7 kobiet i 30 mężczyzn) z dokonanym zawałem serca, hospitalizowanych w II Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W badaniu posłużono się ankietą zawierającą podstawowe informacje dotyczące hospitalizowanych pacjentów oraz dokonano retrospektywnej oceny wybranych czynników ryzyka (dyslipidemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wywiad rodzinny, palenie tytoniu). Dokonano również określenia częstości postaci zawału mięśnia sercowego, postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z wywiadem kardiologicznym w trzech grupach wiekowych (do 30. roku życia, 31-35 rż., 36-40 rż.).

Wyniki:
Pięcioletnia obserwacja wykazała, iż najsilniejszym czynnikiem ryzyka było palenie tytoniu, podwyższony poziom cholesterolu oraz obciążający wywiad rodzinny. Zaskakuje natomiast brak związku z cukrzycą. W postępowaniu diagnostyczno-terapeutycznym kluczową rolę odgrywa badanie koronarograficzne oraz zabiegi PCI.

Wnioski: Istotą przeciwdziałania zawałom serca u osób poniżej 40. roku życia powinny być działania prewencyjne pod postacią propagowania zdrowego stylu życia (edukacja, dieta, aktywność fizyczna) oraz modyfikacja odwracalnych czynników ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca), które pozwolą zmniejszyć lub zahamują intensywny rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Pełna wersja tekstu – w wersji papierowej pisma Wiadomości Lekarskie (2010,LXIII,3; 188-194).

Więcej: http://wiadomoscilekarskie.pl

Źródło: rynekzdrowia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Alek
+1 #1 Alek 2011-10-23 19:15
:lol: to dość ciekawe, z mojego blisko 14 letniego doświadczenia w pracy zawodowej zarówno w pogotowiu ratunkowym , jak też w SOR i Oddziale kardiologii wynika że te zawały u ludzi młodych to tak naprawdę przypadek 1 na milion za to częstą przyczyna OZW są zapalenie mięśnia sercowego,oraz powikłania hemodynamiczne w przebiegu cardiomiopatii, rzadko choroba Cavasaki.Objawy są podobne duszność, niepokój,proble my z oddychaniem,ból w klatce piersiowej zwykle niespecyficzny w EKG zmiany zwykle w zakresie wszystkich odprowadzeń co powinno wzbudzić czujność ratowników.W koronarografii naczynia zwykle są czyste i tak naprawdę poza wykładnikami książkowego zawału w badaniu podmiotowym EKG i badaniach laboratoryjnych gdzie CRP jest wysokie, TNI i BNP również podwyższone.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account