Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageW Szczecinie i Koszalinie został uruchomiony system teletransmisji zapisu EKG. Dzięki niemu ratownicy medyczni już na miejscu udzielania pomocy wiedzą, czy pacjenta należy wieść na zabieg czy też poddać go dalszej diagnozie i leczeniu.

Na obszarze całego terenu, który zabezpiecza Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, działa system teletransmisji zapisu EKG (elektrokardiografii, badania potrzebnego do rozpoznania chorób serca). Od około roku system funkcjonuje już w zespołach ratownictwa medycznego w powiecie drawskim, łobeskim i wałeckim. Zapis EKG kierowany jest z nich do Szpitala Wojewódzkiego w Pile i Centrum Kardiologii Allenort w Szczecinku. W Szczecinie pod koniec listopada przyjmowanie zapisu rozpoczął szpital przy ul. Arkońskiej oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 na Pomorzanach, w Koszalinie Szpital Wojewódzki. W środę zaprezentowano działanie systemu.

- Aparat do automatycznego masażu serca to dodatkowy ratownik w ambulansie – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Może zastąpić człowieka. Nie męczy się, nie łamie żeber i mostka pacjentowi. Z aparatem może współpracować defibrylator. Teraz wszystkie defibrylatory, które są na wyposażeniu 67 zespołów ratownictwa medycznego w naszym województwie mogą przesyłać zapis EKG. Od początku uruchomienia systemu w pozostałej części regionu, wykonano już 122 transmisje.

Zapis z defibrylatora z wynikami pomiarów parametrów życiowych pacjenta przesyłany jest za pomocą połączenia z siecią komórkową do komputera kardiologa-konsultanta w ośrodku kardiologii inwazyjnej. To umożliwia specjalistyczną konsultację i wczesną właściwą kwalifikację pacjenta do ewentualnej angioplastyki (zabiegu poszerzającego naczynia krwionośne). 

Dzięki transmisji zapisu z EKG wykonanego np. w domu chorego, można szybko rozpoznać ostry zawał serca i skierować pacjenta, który musi przejść zabieg, do odpowiedniego szpitala.

- Przez ostatnie lata toczyło się w mediach wiele dyskusji na temat tego, że pacjenci wożeni są od izby przyjęć do izby przyjęć zamiast od razu trafić na ratujący życie zabieg – mówi Marek Hok, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. - Wczesne leczenie zaburzenia krążenia, ostrego zespołu wieńcowego, przynosi największe korzyści. Ten system ma w tym pomóc.

Koszt wprowadzenia systemu to ok. 526 tys. zł.

Źródło: gs24.pl

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account