Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageW Szczecinie i Koszalinie został uruchomiony system teletransmisji zapisu EKG. Dzięki niemu ratownicy medyczni już na miejscu udzielania pomocy wiedzą, czy pacjenta należy wieść na zabieg czy też poddać go dalszej diagnozie i leczeniu.

Na obszarze całego terenu, który zabezpiecza Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, działa system teletransmisji zapisu EKG (elektrokardiografii, badania potrzebnego do rozpoznania chorób serca). Od około roku system funkcjonuje już w zespołach ratownictwa medycznego w powiecie drawskim, łobeskim i wałeckim. Zapis EKG kierowany jest z nich do Szpitala Wojewódzkiego w Pile i Centrum Kardiologii Allenort w Szczecinku. W Szczecinie pod koniec listopada przyjmowanie zapisu rozpoczął szpital przy ul. Arkońskiej oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 na Pomorzanach, w Koszalinie Szpital Wojewódzki. W środę zaprezentowano działanie systemu.

- Aparat do automatycznego masażu serca to dodatkowy ratownik w ambulansie – mówi Roman Pałka, dyrektor WSPR w Szczecinie. – Może zastąpić człowieka. Nie męczy się, nie łamie żeber i mostka pacjentowi. Z aparatem może współpracować defibrylator. Teraz wszystkie defibrylatory, które są na wyposażeniu 67 zespołów ratownictwa medycznego w naszym województwie mogą przesyłać zapis EKG. Od początku uruchomienia systemu w pozostałej części regionu, wykonano już 122 transmisje.

Zapis z defibrylatora z wynikami pomiarów parametrów życiowych pacjenta przesyłany jest za pomocą połączenia z siecią komórkową do komputera kardiologa-konsultanta w ośrodku kardiologii inwazyjnej. To umożliwia specjalistyczną konsultację i wczesną właściwą kwalifikację pacjenta do ewentualnej angioplastyki (zabiegu poszerzającego naczynia krwionośne). 

Dzięki transmisji zapisu z EKG wykonanego np. w domu chorego, można szybko rozpoznać ostry zawał serca i skierować pacjenta, który musi przejść zabieg, do odpowiedniego szpitala.

- Przez ostatnie lata toczyło się w mediach wiele dyskusji na temat tego, że pacjenci wożeni są od izby przyjęć do izby przyjęć zamiast od razu trafić na ratujący życie zabieg – mówi Marek Hok, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. - Wczesne leczenie zaburzenia krążenia, ostrego zespołu wieńcowego, przynosi największe korzyści. Ten system ma w tym pomóc.

Koszt wprowadzenia systemu to ok. 526 tys. zł.

Źródło: gs24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account