Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
ImageWysłużone Mi-2 zastąpi Euro-copter EC 135. Pierwszy start z pacjentem na pokładzie planowany jest na połowę lutego. Niedługo później powinna rozpocząć się modernizacja całej bazy.

Suwałki doczekają się w końcu nowoczesnego śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wysłużone Mi-2 zastąpi Euro-copter EC 135. To jedna z wielu maszyn kupionych na potrzeby lotniczego pogotowia w naszym kraju. Trafiły już one do kilku miast, a ostatnio, w grudniu ubiegłego roku, do Białegostoku. Teraz przyszedł czas na Suwałki.

Wygrany bój z Ełkiem

Śmigłowiec pojawi się na suwalskim niebie już niedługo. Zanim zacznie transportować pacjentów, załoga musi przejść odpowiednie szkolenie. Zdaniem fachowców, między Mi-2 a Euro-copterem istnieje wręcz przepaść cywilizacyjna. Ta ostatnia maszyna określana jest często jako latający komputer. Swoje zadania może wykonywać również nocą. Mi-2 takiej możliwości nie ma.

Przypomnijmy, że o Euro-copter suwalczanie musieli w ostatnich latach stoczyć ciężki bój. Poważne zakusy na bazę LPR miał bowiem Ełk. Przedstawiciele tego miasta twierdzili, że śmigłowiec będzie tu lepiej wykorzystany niż w Suwałkach. Ostatecznie jednak przeważyły argumenty, iż na Suwalszczyźnie, przez którą m.in. przebiega ruchliwa międzynarodowa trasa do państw nadbałtyckich, śmigłowiec jest niezbędny.

Baza za rok

Jak już informowaliśmy, nowa maszyna, to nie koniec inwestycji. Suwalska baza LPR zostanie gruntownie zmodernizowana.

– Właściwie powstanie od nowa – mówi Justyna Sochacka, rzecznik prasowy pogotowia. – Mamy zarezerwowane na ten cel środki pochodzące z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
Obecne kontenery i namiot zastąpią budynek, który będzie stanowił zaplecze socjalne oraz hangar dla śmigłowca. Będzie też nowa płyta postojowa oraz stacja paliw.

– Niedawno ogłosiliśmy przetarg na pierwszy etap tej inwestycji – dodaje J. Sochacka. – Wykonawca powinien być znany mniej więcej za półtora miesiąca. Sądzę, że prace w Suwałkach ruszą w kwietniu.
Inwestycja prosta nie jest, więc trochę potrwa. Jej zakończenie planuje się za rok.

Źródło: wspolczesna.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account