Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Naszym celem jest przekonanie ratowników, by wybierali pracę w karetkach i na SOR-ach, bez szukania jej poza systemem - powiedział czwartkowemu "Naszemu Dziennikowi" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pełnomocnik rządu ds. ratownictwa medycznego.

Kraska w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" opowiedział o zaplanowanych na ten rok zmianach w Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Jak poinformował, resort chciałby m.in., by w każdym województwie "była jedna dyspozytornia medyczna, co oznacza, że trzeba scentralizować je w jednym miejscu". Zaznaczył jednak, że nie dotyczy to woj. śląskiego i mazowieckiego, gdzie planowane są dwie dyspozytornie medyczne.

 

Dodał, że w planach jest również unowocześnienie systemu wspomagania dowodzenia. "Jest to system, który pokazuje miejsce, z którego pacjent dzwoni pod numer 112, a dyspozytor widzi najbliższe karetki, które mogą dojechać najszybciej do poszkodowanego. System podpowiada, która karetka jest wolna i potencjalny czas dojazdu. To wszystko ułatwia pracę dyspozytorowi" - wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia.

Pytany o kwestie kadrowe, Kraska poinformował, że w tej chwili mamy ok. 25 tys. ratowników, więc "sytuacja nie jest zła". "Aczkolwiek chciałbym, żeby ratownik pracował w systemie ratownictwa medycznego, czyli na szpitalnym oddziale ratunkowym lub w karetce, czyli na pierwszej linii frontu, gdzie potrzebne są jego wysokie kwalifikacje. Często jednak ratownicy decydują się na pracę na innych oddziałach, zastępując pielęgniarki" - powiedział.

Wiceminister zdrowia został także zapytany, czy szykują się zmiany w szkoleniach ratowników medycznych. Jak podkreślił, "medycyna nie stoi w miejscu", więc "kwalifikacje trzeba wciąż podnosić, a wiedzę uzupełniać". "Ratownicy mają obowiązkowe kursy, ale chcemy im ułatwić dostęp do szkoleń, wprowadzając tą ustawą 6 dni pełnopłatnego urlopu na kształcenie" - poinformował.

Źródło: wnp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account