Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Finansowanie ratownictwa medycznego z roku na rok się poprawia. Środki na wypłatę podwyżek w 2018 r. zostały zabezpieczone w rezerwie celowej budżetu. Ratownicy medyczni otrzymają za niewypłacone dodatki wyrównanie – zapewniła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała w piśmie skierowanym do Piotra Dymona, przewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, zapewniła, że resort zdrowia w pełni realizuje porozumienie zawarte z ratownikami medycznymi – przynajmniej w zakresie zobowiązań płacowych.

Wiceminister zapewniła, że środki na wypłatę podwyżek w 2018 r. w wysokości 800 zł brutto miesięcznie i 9600 zł rocznie na etat przeliczeniowy zostały ujęte w rezerwie celowej budżetu państwa. W całości zostały także wypłacone podwyżki ustalone mocą zeszłorocznego porozumienia – 400 zł brutto miesięcznie na jeden etat przeliczeniowy od 1 lipca 2017 r. Resort zdaje sobie sprawę, że mimo przekazania pieniędzy na wzrost wynagrodzeń, nie wszyscy ratownicy zostali nim objęci – ta grupa otrzyma wypłatę z mocą wsteczną, należność może wynieść w przeliczeniu na etat nawet 12 tysięcy złotych brutto.

 

Dodatki otrzymają ratownicy medyczni zatrudnieni w:

  • leczeniu szpitalnym, 
  • opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień w systemie stacjonarnym lub dziennym,
  • placówkach opieki długoterminowej realizujących świadczenia w warunkach stacjonarnych,
  • opiece paliatywnej i hospicyjnej w warunkach stacjonarnych,
  • placówkach świadczeń wysokospecjalistycznych.

Trwają również prace nad ustawą o działalności leczniczej – jest już po etapie konsultacji zewnętrznych, opiniuje ją Ministerstwo Finansów – która gwarantuje wypłatę dodatku w wysokości 800 zł ratownikom w zespołach ratownictwa medycznego lub szpitalnych oddziałach ratunkowych, dyspozytorom i pielęgniarkom medycznym. 

Ministerstwo Zdrowia nadal pracuje także na rozwiązaniami, które zapewniłyby wzrost wynagrodzeń wszystkim ratownikom medycznym zatrudnionym w podmiotach leczniczych. Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że w przyszłorocznym budżecie środki na ratownictwo medyczne to 2,106 miliona złotych – o 44 miliony więcej niż w obecnym. 

Czujemy się lekceważeni przez Ministerstwo Zdrowia. Wszystkich ratowników medycznych, także tych zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych, zachęcamy do wzięcia udziału w akcji protestacyjnej. Miesiąc październik ogłaszamy miesiącem bez ratownika – poinformował 12 września Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych.

Czytaj więcej: pulsmedycyny.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account