Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po ponad dziewięciu latach funkcjonowania baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zmienia lokalizację. Pod koniec tego roku zostanie przeniesiona z Gliwic do Katowic.

LPR przeprowadziło się z Katowic do Gliwic we wrześniu 2007 roku.  Jednostka stała się jednak łakomym kąskiem dla polityków regionalnych PO, toczących co rusz wojenki z władzami Gliwic. Już po kilku miesiącach pojawiły się pierwsze informacje o przenosinach.                   

Dlaczego baza LPR znalazła się akurat w Gliwicach? To konsekwencja decyzji Najwyższej Izby Kontroli z pierwszych lat XXI wieku. Na południu Polski istniały cztery bazy: w Sanoku, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

Według kontrolerów rejony działania krakowskiej i katowickiej nazbyt się jednak nakładały na siebie. Wyliczyli, że pokrywały się one w 45 proc. i powodowały straty zdolności operacyjnych. Sugerowano, by bazę na Śląsku przesunąć nieco dalej na zachód, tak by swoim zasięgiem obejmowała Opolszczyznę. Optymalnym rozwiązaniem okazała się lokalizacja lotniska w Gliwicach. Nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji okazała się przychylność władz samorządowych naszego miasta oraz rozwiązania komunikacyjne w Gliwicach (węzeł autostrad A4 i A1, perspektywa budowy DTŚ).

Czytaj więcej: nowiny.gliwice.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account