Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy jest szansa na wykorzystanie dronów w medycynie? Chociaż to pytanie może wydawać się abstrakcyjne to, wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości takie rozwiązania staną się możliwe.

Grupa naukowców obejmująca lekarzy i specjalistów ds. lotnictwa pracuje nad stworzeniem „drona ratownika”, który udzielałby pomocy przed pojawieniem się zespołu medycznego na miejscu zdarzenia. Pierwsze pomysły na stworzenie takiego urządzenia pojawiły się po wystąpieniu tornado Hattiesburg w 2013 roku.

Jak zaznacza jeden z naukowców, możliwe jest stworzenie urządzenia na wzór ambulansu, który szybko dotrze na miejsce zdarzenia i udzieli pierwszej pomocy poszkodowanym. Oczywiście dron nie będzie w stanie zastąpić karetki z personelem medycznym, jednak pewne procedury będą mogły być wykonane zanim służby medyczne dotrą na miejsce zdarzenia.

Do tej pory nikt nie myślał o wykorzystaniu dronów w medycynie – obecnie są już wykorzystywane  w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego - komentują naukowcy.

Oczywiście konieczna jest większa ilość badań i testów czy drony faktycznie sprawdzą się w udzielaniu pomocy ofiarom wypadków. Przepisy, które regulują możliwości użytkowania dronów w celach rekreacyjnych są coraz bardziej rygorystyczne – biorąc pod uwagę, że trakty powietrzne za pewien czas będą musiały być dostępne dla medycznych dronów, wydaje się, że to słuszne rozwiązanie.

Dron dostarcza AED

Czytaj więcej: portal.abczdrowie.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account