Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na wokandę wróciła sprawa lekarki pogotowia, która w rozpoznaniu choroby pacjenta pominęła wynik zapisu EKG, wskazujący na możliwość niedokrwienia mięśnia sercowego oraz nie przewiozła Daniela K. do szpitala. Ostatecznie mężczyzna zmarł.

Lekarka z zarzutami

15 lipca 2010 r. w Białymstoku Jolanta P. będąc zatrudnioną w ZOZ Wojewódzkiej Stacji
Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku jako lekarz w zespole karetki pogotowia S4 działając nieumyślnie, podczas wykonywania czynności medycznych u pacjenta nie zachowała należytej ostrożności. Kobieta w rozpoznaniu choroby pominęła wynik zapisu EKG, który wskazywał na możliwość niedokrwienia mięśnia sercowego i uwzględniając wyłącznie ewentualne skutki nadciśnienia tętniczego nie przewiozła mężczyzny do szpitala, by tam mógł być dalej diagnozowany. W ten sposób naraziła Daniela K. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ostatecznie mężczyzna zmarł.

Wyrok i apelacje

Sąd pierwszej instancji uniewinnił oskarżoną od zarzucanego jej czynu. Z takim wyrokiem nie zgodził się oskarżyciel publiczny i oskarżyciel posiłkowy (osoba z rodziny zmarłego). Złożyli oni apelacje w tej sprawie.

Chcą oni uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, także 30 tys. zł nawiązki na rzecz rodziny zmarłego. Powołują się na to, że jeden z biegłych wydających opinię w sprawie przyznał, że współpracuje z oskarżoną i zna ją od 30 lat. Miał on się także nie zapoznać z całością akt.

Zdaniem oskarżycieli, którzy przytoczyli opinię innego z biegłych, zapis EKG był nieprawidłowy i należało Daniela K. dalej diagnozować. Tym bardziej, że kolejne badanie mogło być wykonane w domu pacjenta. Zarówno zakład medycyny sądowej jak i dwaj inni biegli wskazali, że konieczne było przewiezienie pacjenta do szpitala, co mogło uchronić go przed śmiercią. Należało wówczas wykonać nie tylko EKG, ale też m.in. badania krwi. Chory miał nadciśnienie tętnicze, gorączkę, nietypowy oddech i odczuwał ból w klatce piersiowej. Podanie leku było w tym przypadku niewystarczające.

Czytaj więcej: bialystokonline.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account