Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzwoniąc na pogotowie, mieszkańcy części Małopolski mogą już dowiedzieć się, gdzie w ich pobliżu znajduje się automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). To pierwszy taki projekt w Polsce

Fundacja Ratuj Życie i Krakowskie Pogotowie Ratunkowe podjęli współpracę, dzięki której dyspozytorzy medyczni znają lokalizacje defibrylatorów AED. To specjalistyczne urządzenia, które mogą uratować życie u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia, czyli nieprzytomnych i nieoddychających. Po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizują pracę serca i określają, czy dana osoba potrzebuje zastosowania impulsu elektrycznego.

– Przyjmujący zgłoszenie o osobie nieoddychającej widzi na swoim ekranie, gdzie w pobliżu znajduje się defibrylator. Dzięki temu jeden ze świadków może rozpocząć resuscytację, w momencie gdy drugi pobiegnie po sprzęt – komentuje Joanna Sieradzka, rzecznik KPR. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe działa na obszarze trzynastu powiatów w Małopolsce - grodzkim, krakowskim, wielickim, myślenickim, proszowickim, olkuskim, miechowskim, suskim, wadowickim, chrzanowskim, oświęcimskim, nowotarskim i tatrzańskim. Tylko w tym rejonie znajduje się aż 190 defibrylatorów AED. W całej Małopolsce są 243 urządzenia. Dotąd dokładna mapa defibrylatorów była dostępna dla osób mających pobraną na telefon specjalną aplikację. Pomysł o gromadzeniu tych danych zrodził się w Fundacji Ratuj Życie, która zbiera informacje dotyczące lokalizacji AED w Małopolsce .

Czytaj więcej: gazetakrakowska.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account