Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Z obawy przed rosnącym zagrożeniem terrorystycznym wiele niemieckich landów zleciło służbom ratownictwa doposażenie karetek pogotowia. Pracownicy szkolą się na Bliskim Wschodzie.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję prasową DPA, w Bawarii, Badenii-Wirtembergii oraz w Berlinie uzupełniono już lub zaplanowano uzupełnienie wyposażenia karetek pogotowia. Chodzi głównie o sprzęt pozwalający powstrzymać silne krwotoki.

Berlin doposażył karetki już w 2013 roku, Bawaria uczyniła to w czerwcu bieżącego roku, natomiast Badenia-Wirtembergia jest w trakcie opracowania koncepcji. W Hesji nie przewidziano wprowadzenia tego typu zmian, lecz utworzono grupę roboczą, w skład której wchodzą pracownicy ministerstw oraz organizacji pomocowych. Ma ona w przypadku zamachu terrorystycznego usprawnić wszelką pomoc.

Profesjonalny sprzęt
Część nowego sprzętu w niemieckich karetkach używano dotąd wyłącznie w armii. Chodzi tu m.in. o profesjonalną opaskę uciskową tourniquet do szybkiego tamowania trudnych do opanowania krwotoków jamy brzusznej, okolicy pachwinowej i pachowej. Opaska może mieć zastosowanie np. w przypadku ofiar podczas eksplozji bomby. W Bawarii oprócz opasek przewidziane są również opatrunki, które dzięki zawartości specjalnej substancji pozwalają zatamować śmiertelne krwawienie.

Również w Berlinie wprowadzono szczególne środki medyczne tamujące krwotoki. Administracja Berlina powoływała się przy tym na zamach podczas maratonu w Bostonie w 2013 roku. Doposażenie karetek w Monachium władze Bawarii uzasadniły zamachami w Paryżu i Brukseli.
W opinii pozostałych krajów związkowych one same są wystarczająco przygotowane na potencjalne zamachy. W Kraju Saary, Bremie i Hamburgu opaski tourniquet należą już od dłuższego czasu do wyposażenia sanitarek. Rzecznicy tych landów podkreślają przy tym, że obrażenia, do których dochodzi podczas ataków terrorystycznych, są podobne do odniesionych na skutek ciężkich wypadków.

Czytaj więcej: fakty.interia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account