Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Lubuskiem wkrótce rozpocznie się wygaszanie niewielkich dyspozytorni medycznych. W województwie kujawsko-pomorskim z 21 dyspozytorni zostaną tylko dwie. Od początku kwietnia kierowaniem pogotowia do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego zajmują się dyspozytornie w Szczecinie i Kołobrzegu. Obecnie powstają SDM, czyli Skoncentrowane Dyspozytornie Medyczne. Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia i przedstawicieli ratowników medycznych czy to dobry pomysł.

Proces centralizacji dyspozytorni medycznych związany jest z reorganizacją Systemu Powiadamiania Ratunkowego, która rozpoczęła się w 2011 roku. Zgodnie z przyjętą koncepcją i decyzją wszystkich wojewodów wypracowano mechanizm umożliwiający redukcję liczby dyspozytorni medycznych z 338 w 2011 roku do 43 do czerwca 2017 roku z 269 stanowiskami dyspozytorów medycznych.

Jak zmiany opisuje przedstawicielka resortu, a jak ratownicy medyczni? Przedstawiamy komentarze.

Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia:
- Skoncentrowane dyspozytornie medyczne będą funkcjonowały w oparciu o System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, który został stworzony w celu zapewnienia realizacji zadań określonych w ustawie z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) przez dyspozytorów medycznych, członków zespołów ratownictwa medycznego, lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego. Realizacja ww. założeń ma za zadanie poprawić zarządzanie informacją dotyczącą ratowania życia i zdrowia obywateli, zapewnić sprawne przekazywanie danych pomiędzy służbami ratownictwa i porządku publicznego (przyjmowanie zgłoszeń z numeru alarmowego 112 oraz pozostałych numerów alarmowych i kierowanie ich do właściwej jednostki Policji, PSP i PRM), a także przyczynić się do rozwoju zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego w oparciu o nowoczesne technologie teleinformatyczne.

Dzięki wykorzystaniu i zastosowaniu takich rozwiązań poprawi się jakość świadczonych usług z rodzaju ratownictwo medyczne. Do zdarzenia dysponowany będzie ten zespół, który znajduje się w danym momencie najbliżej miejsca zdarzenia, co wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania przez pacjentów. SDM będą kierować ruchem zespołów na całym przypisanym im rejonie działania, co zmniejszy kolejkę oczekujących na zadysponowanie ZRM.

Analiza danych z już funkcjonujących w kraju SDM wykazała skrócenie czasu dojazdu zespołów ratownictwa medycznego do miejsca zdarzenia oraz poprawę jakości udzielanych świadczeń poprzez lepsze wykorzystania tych zespołów.

Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych:
- Tworzenie skoncentrowanych dyspozytorni medycznych jest bardzo dobrym działaniem. Dyspozytornie mające pod sobą duże rejony operacyjne z dużą liczba ambulansów efektywniej mogą zarządzać obsługą zgłoszeń, co przekłada się na krótszy czas dotarcia na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego i w efekcie na szybszy czas udzielenia pomocy.

Czytaj więcej: termedia.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account