Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Chociaż obecny system opieki zdrowotnej funkcjonuje od wielu lat, nadal wiele osób nie wie, kiedy dzwonić po karetkę, czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz do czego zostały powołane szpitalne oddziały ratunkowe.

Wielu pacjentów od razu udaje się po pomoc do SOR, narażając się często na kilkugodzinne oczekiwanie w kolejce. Pacjenci zapominają, że pierwszym miejscem, w którym powinni szukać pomocy w święta, i poza godzinami pracy poradni POZ, jest poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) to w praktyce nasz lekarz rodzinny, pielęgniarka i położna. Świadczenia w ramach POZ są udzielane w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, pomiędzy godz. 8.00, a 18.00. Najczęściej do przychodni docieramy sami, choć w przypadkach uzasadnionych medycznie lekarz, czy pielęgniarka mogą także przyjechać do nas. Gdzie jednak się zgłosić, gdy potrzebujemy pomocy medycznej w święta, weekendy czy w dni powszednie po godz. 18.00?

Wieczór, noc i święta
Po godzinie 18.00, a także w dni wolne od pracy obowiązki poradni POZ przejmują placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dyżurują w nich zespoły składające się w lekarza i pielęgniarki. Dyżurujący w przychodni lekarz udziela pomocy w ambulatorium, telefonicznie a kiedy uzna za konieczne w domu pacjenta.

Do lekarza POZ nocą zgłaszamy się w przypadku:
- nagłego zachorowania,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Czytaj więcej: epiotrkow.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account