Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Chociaż obecny system opieki zdrowotnej funkcjonuje od wielu lat, nadal wiele osób nie wie, kiedy dzwonić po karetkę, czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz do czego zostały powołane szpitalne oddziały ratunkowe.

Wielu pacjentów od razu udaje się po pomoc do SOR, narażając się często na kilkugodzinne oczekiwanie w kolejce. Pacjenci zapominają, że pierwszym miejscem, w którym powinni szukać pomocy w święta, i poza godzinami pracy poradni POZ, jest poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) to w praktyce nasz lekarz rodzinny, pielęgniarka i położna. Świadczenia w ramach POZ są udzielane w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, pomiędzy godz. 8.00, a 18.00. Najczęściej do przychodni docieramy sami, choć w przypadkach uzasadnionych medycznie lekarz, czy pielęgniarka mogą także przyjechać do nas. Gdzie jednak się zgłosić, gdy potrzebujemy pomocy medycznej w święta, weekendy czy w dni powszednie po godz. 18.00?

Wieczór, noc i święta
Po godzinie 18.00, a także w dni wolne od pracy obowiązki poradni POZ przejmują placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Dyżurują w nich zespoły składające się w lekarza i pielęgniarki. Dyżurujący w przychodni lekarz udziela pomocy w ambulatorium, telefonicznie a kiedy uzna za konieczne w domu pacjenta.

Do lekarza POZ nocą zgłaszamy się w przypadku:
- nagłego zachorowania,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Czytaj więcej: epiotrkow.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account