Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dyspozytorka płockiego pogotowia pomyliła nazwy miejscowości. W efekcie karetka, która miała do pokonania kilkanaście km, dotarła do 82-letniego mężczyzny po ponad 40 minutach. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

- Tata od dawna był chory, leczył się onkologicznie. Ale nie na serce, a z jego powodu zmarł - przyznaje w rozmowie z "Gazetą" Grzegorz Malinowski, syn zmarłego 82-latka. - Czy przeżyłby, gdyby karetka przyjechała wcześniej? Nie wiem.

O fatalnej pomyłce poinformowało Radio Dla Ciebie. Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Pan Grzegorz wezwał karetkę do chorego ojca, ale dyspozytorka z płockiego pogotowia, zamiast do Przybyszewa w gminie Regimin (pow. ciechanowski), wysłała ambulans z Ciechanowa do Regimina.
- Zadzwoniła do mnie pani dyspozytorka, informując, że karetka jest pod domem. Tyle że nie w Przybyszewie, ale w Regiminie. Po tym karetka jeszcze gdzieś tam krążyła i szukała. Obszukali kilka nazwisk w Regiminie - powiedział Malinowski RDC.

Mężczyzna zapewnia, że - zgodnie z zasadami - najpierw podał nazwę miejscowości i adres, a potem nazwę gminy. Dyspozytorka zamieniła te nazwy, w związku z czym karetka krążyła po Regiminie, odwiedzając ludzi mających to samo nazwisko. Po ponad 40 minutach od wezwania i ponownym kontakcie z dyspozytornią w Płocku ambulans dotarł we właściwie miejsce. Czyli do Przybyszewa. Zespół pogotowia przywiózł pacjenta do ciechanowskiego szpitala. Tam mężczyzna zmarł, dwie godziny po przyjęciu.

- Nie chcę nikogo obwiniać, oskarżać, taty i tak już nie podniosę - mówi nam pan Grzegorz. Nie przeczy, że ma zarzuty do pracy dyspozytorki. Dziwi się, że pomyliła nazwy, bo - jak twierdzi - jest przecież system, dzięki któremu powinna monitorować miejsce wezwania. A w tym systemie nigdzie nie znajdzie gminy Przybyszewo. Ale - jak podkreśla wielokrotnie - pretensji do dyspozytorki nie ma i nie chciałby jej krzywdy. Nie będzie występował o żadne odszkodowanie, wystarczą mu uczynione już przeprosiny dyrektorki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, Lucyny Kęsickiej. - Niech ta sytuacja będzie ostrzeżeniem dla innych, także rządu - kończy Malinowski.

Lucyna Kęsicka, po przesłuchaniu nagrań z prowadzonych rozmów, postanowiła zwolnić dyspozytorkę, która pracowała w pogotowiu 12 lat. - Popełniła ewidentny błąd, choć zdaniem lekarzy wcześniejszy przyjazd karetki nie uratowałby życia temu panu - mówi dyrektorka WSPRiTS.

Więcej: wyborcza.pl

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account