Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImagePielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych protestują w Sejmie i przed Sejmem przeciwko ustawie umożliwiającej zatrudnianie ich na kontraktach.

Dziś rano pięć z nich zaczęło głodówkę. W południe protest przed gmachem parlamentu przy ul. Wiejskiej rozpoczęło kilkaset innych pielęgniarek. Dorota Gardias szefowa OZZPiP w emocjonalnej wypowiedzi ws. głodówki pielęgniarek stwierdziła: - Kobiety, matki, ludzie pracy podejmują takie działania, a rząd udaje, że się nic nie dzieje. Rozumiem decyzję koleżanek. Walczymy również o pacjenta, dlatego czas przestać traktować nas jak dziewczynki!

Przypomniała, że pielęgniarki są dużą grupą zawodową i czas z nimi usiąść do rozmów.

W ramach akcji protestacyjnej w południe przed Sejmem rozpoczęła się pikieta kilkuset pielęgniarek. Zjechały do Warszawy z różnych części Polski m.in. z woj. lubelskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego, by wyrazić swój sprzeciw wobec zatrudniania na kontraktach.

Sporna poprawka

OZZPiP domaga się usunięcia z ustawy zapisu, który to umożliwia.

Sejm 18 marca uchwalił ustawę o działalności leczniczej, która precyzuje przepisy dotyczące zatrudniania pielęgniarek w szpitalach. Początkowo w projekcie ustawy zapisano, że pielęgniarki będą mogły być zatrudniane wyłącznie na podstawie umowy o pracę, jednak Platforma Obywatelska zgłosiła poprawkę, która dopuściła także zatrudnienie na podstawie kontraktów.

Obecnie pielęgniarki mogą m.in. prowadzić praktykę medyczną w miejscu wezwania, czyli np. przyjeżdżać do pacjentów. Muszą jedynie wcześniej zarejestrować działalność gospodarczą i wtedy mogą podpisywać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Źródło: tvn24.pl

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account