Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 W pierwszym kwartale roku firma Physio-Control wprowadziła na rynek produkt LUCAS™ CPR – szwedzkie urządzenie służące do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Są już pierwsze przypadki udanego wykorzystania w polskich warunkach sprzętu ułatwiającego pracę ratowników.
 
LUCAS™ CPR jest w pełni pneumatycznym urządzeniem, które służy do kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia. Zasilany tlenem lub powietrzem, automatycznie wykonuje masaż serca, dając pewność, że kompresja będzie prowadzona ściśle według wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z roku 2005.
 
Zgodnie z nimi masaż serca prowadzony jest bezustannie, w tempie 100 (±5) uciśnięć na minutę, o głębokości 4-5 cm. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta.
 
„Nawet doświadczeni ratownicy po kilkunastu minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie, które może skutkować zmianą rytmu czy też głębokości kompresji. Chociaż w pierwszej minucie skuteczność ręcznej kompresji sięga ok. 80%, to w kolejnych maleje aż do ok. 20%.” – mówi Ewa Kasprzak, przedstawiciel firmy Physio-Control, dystrybutora sprzętu. – „LUCAS™ natomiast zawsze zapewnia stabilny, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości ”.
Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkadziesiąt sekund – polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci podkładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi.
 
Konstrukcja urządzenia pozwala na prowadzenie defibrylacji pacjenta bez konieczności zdejmowania LUCASa. Unikalną cechą urządzenia jest możliwość prowadzenia akcji ratowniczej przez godzinę bez potrzeby wyłączania sprzętu i przy zastosowaniu jednoczesnej defibrylacji. Można go zastosować podczas transportu pacjenta do szpitala czy też w przypadku zatrzymania krążenia, do którego doszło w wyniku hipotermii lub zatrucia lekami. LUCAS™ jest odporny na promieniowanie i nie przeszkadza przy obrazowaniu, może być z powodzeniem stosowany podczas interwencji wieńcowej (PCI).
 
 Tym sposobem, zespół reanimujący zyskuje nie tylko cenny w takich przypadkach czas, ale i „dodatkową parę ratowniczych rąk” do pomocy. Dużym atutem LUCASa jest jego poręczność: waży 6,3 kg i ma niewielkie rozmiary – 330mm x 650mm x 220mm (szerokość x wysokość x głębokość). Dzięki temu jest łatwy w transporcie i znajduje zastosowanie tak na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, jak i w karetkach pogotowia.

LUCAS™ to wytwór najnowocześniejszej myśli technologicznej w służbie medycyny. Pojawił się w Polsce już w trzy miesiące po premierze w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym miejscem, w którym znalazł praktyczne zastosowanie jest SOR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi. Do dnia dzisiejszego przeprowadzono tam dwie skuteczne reanimacje pacjentów z użyciem LUCASa. Najistotniejszym jest fakt, że u tych pacjentów nie odnotowano żadnych ubytków neurologicznych.

„Lucas zmienił funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – mówi dr n. med. Dariusz Timler, Ordynator Oddziału – „Tzw. "oszczędność rąk" i hemodynamiczna skuteczność to jego podstawowe zalety. Nasz SOR posiada teraz "dodatkowego dyżuranta" dr Lucas'a, który poprawił efektywność zespołu ratunkowego.”

Specyfikacja urządzenia:

Urządzenie: LUCAS™ CPR
Producent: JOLIFE
Dystrybutor: Physio-Control, dział firmy Medtronic.
 
Źródło zasilania: powietrze z instalacji szpitalnej oraz specjalnie przystosowanej butli o ciśnieniu 4-6 barów.
Częstość kompresji: zawarta w zakresie 100 ± 5 uciśnięć na minutę osiągalna w przedziale temperatur (+5°C do +25°C).
Siła kompresji: 530-600 N
Głębokość kompresji: 4-5 cm
Wyposażenie aparatu: torba, deska pod plecy, podkładka stabilizująca głowę, pasy do mocowania rąk pacjenta do urządzenia, wąż przedłużający (3,5m), łącznik do gniazda z powietrzem typu DIN lub AGA.
Akcesoria dodatkowe do mobilnego stosowania: kompozytowa butla ze sprężonym powietrzem, reduktor do butli kompatybilny z urządzeniem.
Wymiary urządzenia:
- po włożeniu do torby: (szer. x wys. x głęb.): 330mm x 650mm x 220mm
- po rozłożeniu: (szer. x wys. x głęb.): 500mm x 538mm x 230mm

Na temat firmy Physio-Control
 
Physio-Control, dział firmy Medtronic -  jest czołowym producentem sprzętu do ratowania życia i dostawcą rozwiązań z zakresu telemedycyny. Firma prowadzi ogólnopolski program „LIFEPAK Ratunek dla Serca” propagujący ideę powszechnego dostępu do defibrylacji. Szczegóły programu dostępne są na stronie: www.aed.pl
 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account