KOMUNIKAT SEKCJI KRAJOWEJ PRRM NSZZ ''SOLIDARNOŚĆ'

Więcej
2008/01/17 14:09 #521 przez PAWRAT112
Dnia 14.01.2008 o godz. 13:00 odbyło się w Ministerstwie Zdrowia spotkanie Przewodniczącego Jacka Szarka ratownika medycznego wraz z Prezydium Rady Sekcji Krajowej Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego oraz Przewodniczącej dr Małgorzaty Popławskiej i Prezydium Rady Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia dr Andrzejem Włodarczykiem. W spotkaniu obecny był także Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr Robert Gałązkowski.

Spotkanie miało charakter informacyjny gdzie strony przedstawiały swoje oczekiwania, co do działania systemu Ratownictwa Medycznego w roku 2008.

NSZZ Solidarność chciała się zapoznać z :
* koncepcją funkcjonowania Ratownictwa Medycznego w roku 2008 lansowaną przez Ministra Zdrowia.
* polityką prowadzoną przez ministerstwo zdrowia w celu zwiększenie środków finansowych na ratownictwo medyczne a co za tem idzie nakreślenia planu 1-2 letniego dochodzenia do wzrostu wynagrodzeń dla pracowników Ratownictwa Medycznego od 1,5 -2,5 średniej krajowej.

Oczekiwania Sekcji Krajowej Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego

NSZZ Solidarność od Ministra Zdrowia :
* Ze względu na panujący chaos w ochronie zdrowia wraz ze wzrostem roszczeń finansowych grup zawodowych zarówno lecznictwa zamkniętego, poz-u, minister zdrowia nie sprowadzi na margines postulatów grupy zawodowej Ratownictwa Medycznego jak to miało miejsce podczas trwania białego miasteczka oraz akcjach populistycznych prowadzonych przez związki zawodowe mające w nazwie Ratownictwo Medyczne. W związku z powyższym chcemy podpisania porozumienia trójstronnego: Minister Zdrowa, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego oraz strona społeczna - związkowa. porozumienie to pozwalałoby wraz ze wzrostem PKB zwiększyć nakłady na Ratownictwo Medyczne i w okresie 1-2 letnim dojść do zarobków w ratownictwie medycznym do 2,5 średniej krajowej .
* Utworzenia 16 wojewódzkich stacji ratownictwa medycznego mobilność kompatybilność systemu wskazuje i daje przykłady o zasadności powstania takich jednostek, które swym działaniem obejmują całe województwo a jednocześnie nie powodują wycieku środków finansowych w jednostkach należących do lecznictwa zamkniętego.
* Powołanie do życia stosownym zarządzeniem ministra zdrowia zespołu ds. Ratownictwa Medycznego jako ciało doradczo-konsultacyjnego.
Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego wnioskuje:
* O jednoznaczne odejście od algorytmu podziału środków finansowych na Ratownictwo Medyczne dla poszczególnych Województw, gdyż wskaźniki które są brane przy wyliczenia środków finansowych nie oddają w pełni potrzeb rzeczywistych dla różnych obszarów kraju.
* Oczekuje ze strony Ministra Zdrowia jednolitych, czytelnych zasad funkcjonowania ratownictwa przed szpitalnego działającego sprawnie i spójnie z SOR.
* System musi mieć środki finansowe a co za tym idzie możliwości dodatkowego wpływu środków finansowych poprzez zgłaszanie ofert nie związanych z Ratownictwem Medycznym do kontraktowania z NFZ choćby (nocna wyjazdowa pomoc lekarska , stacjonarna pomoc ambulatoryjna etc.), które na dzień dzisiejszy są pokaźnym zastrzykiem dla systemu w stacjach Ratownictwa Medycznego.
* Związek Pracodawców domaga się jednakowego traktowania przez NFZ kontraktowania w/w usług zarówno Ratownictwa Medycznego jak i POZ-u. Kontraktowanie poprzez NFZ nie wszędzie to gwarantuje.
Pan Minister A. Włodarczyk po wysłuchaniu oczekiwań zaproszonych stron przedstawił w skrócie koncepcję funkcjonowania Ratownictwa Medycznego w roku 2008 lansowaną przez resort zdrowia :
1. Zmiana ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym lub jej koncepcji ze względu na podwójne opłacanie świadczonych usług zarówno przez pomoc przedszpitalna jak i SOR-y.
2. Włączenie zespołów wyjazdowych do szpitalnych oddziałów ratunkowych aby stały się integralną częścią.
3. Całe Ratownictwo Medyczne ma być finansowane z budżetu Państwa po akceptacji Rady Ministrów.

Argumentując powyższe koncepcje Minister powołuje się na opinie prof. J. Karskiego krajowego konsultanta ds. ratownictwa medycznego
Odnosząc się do kwestii dochodzenia do wzrostu wynagrodzeń podnoszony przez NSZZ Solidarność resort zdrowia rozważa koncepcję powrotu do płatności za tzw. ilość wyjazdów (czym więcej tym lepiej) w tej chwili płatność - kontrakt jest za tzw. gotowość. Resort uważa, że należy płacić dobrze za efektywnie wykonywaną pracę, uregulować zależność na linii SOR y zespoły ratunkowe i nie dopuszczać do płatności za nakładające się na siebie działania POZ tu,
ratownictwa i lekarzy rodzinnych.

Następnie Pan Minister wysłuchał opinii zebranych odnoszących się do wspomnianych wyżej koncepcji . W wyniku gorącej dyskusji ograniczonej czasowo ze względu na przewodnictwo Pana Ministra na kolegium. Zaproszone strony: Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność oraz Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego jednoznacznie sprzeciwiły się lansowanej opinii konsultanta krajowego ds. Ratownictwa Medycznego przedstawiając dowody na poprawne funkcjonowanie ratownictwa medycznego w obecnym kształcie, dobre wyniki finansowe odzwierciedlone stabilnością systemu.
Minister zdrowia ds. ratownictwa medycznego wysłuchał naszych opinii wyraził aprobatę do powołania zespołu ds. ratownictwa medycznego licząc na merytoryczną kolejną dyskusję w kręgu nowo powołanego zespołu. Strony spotkania zgłaszać będą swoich kandydatów do prac w kolegium zespołu.
Na tym spotkanie zakończono.

Podsumowując wizytę w resorcie zdrowia można stwierdzić jednoznacznie, iż rok 2008 w ratownictwie medycznym będzie rokiem walki o przetrwanie i utrzymanie miejsc pracy, co wydatnie pokazały plany resortu zdrowia. Naszym celem priorytetowym jest aby zmiany, kosmetykę istniejących zapisów prawa w ratownictwie medycznym prowadziły osoby na co dzień zajmujące się tą problematyka a nie teoretycy zza biurka. Medycyna Ratunkowa w świecie poczyniła siedmiomilowy krok do przodu i My teraz, nie możemy się cofnać z raz obranej drogi.

Nie rezygnujemy z żądań płacowych dal naszej branży Ratownictwa Medycznego,
nie mniej jednak za sprawę priorytetową uważamy walkę o miejsca pracy.

Po spotkaniu związkowcy i pracodawcy ustalili wspólne spotkanie 25.01.2008 r. w Krakowie, gdzie chcemy wypracować wspólne stanowisko dotyczące zmian.

Apelujemy do wszystkich pracowników ratownictwa medycznego a w szczególności do ratowników medycznych o poparcie naszych działań.

Korzystajcie ze strony internetowej www. kspr.pl

Prosimy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, (włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć) Prosimy o podanie swoich adresów e-mailowych - komisji zakładowych aby szybciej mogła docierać informacja z Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/01/18 21:03 - 2009/04/21 11:15 #524 przez Tytus
Witam Cię PAWRAT112,niech Ministerstwo Zdrowia nie straszy , bo za Rządów PIS , Platforma Obywatelska podjudzała do strajków pracowników Służby Zdrowia i obiecała , że jak wygrają wybory, to się poprawi płacowo , byłem w Warszawie pod Sejmem z Maria Ochman na tym Strajku i przeczuwaliśmy ,że Popaprańcom chodziło w tedy tylko i wyłącznie o władzę , a teraz co? nie maja na nic kompletnie na nic i niech nie czarują , moje osobiste zdanie jest takie, można jeszcze zrobić jedno spotkanie z MZ i koniec dyskusji na ten temat i wyjść na ulice i wygarnąć decydentom co się o nich myśli , ale to jest moje zdanie, albo też podjąć już na wszelki wypadek jakąś Akcje Protestacyjna , żeby czuli oddech nasz na swoich plecach i żeby wiedzieli że nie mają z flimonami do czynienia , bo tak nie może być , żeby człowiek za swoją Ciężką i Odpowiedzialną i Niewdzięczną niekiedy pracę otrzymywał JAłMUŻ NE , koniec z czarowaniem nas i wodzeniem za nos.Łączę Pozdrowienia.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/01/26 19:59 #543 przez stavrosf16
A ja wam powiem że jedynie protestami można coś wskórać, bo polski rząd potrafi tylko obietnice składać jak to już nie raz sie przekonaliśmy! Tylko do tego potrzeba jedności wszystkich ratowników zarówno etatowych jak i kontraktowych, a tej jedności nie będzie bo zawsze znajdą sie tacy co będą korzystać na tym ze reszta walczy o przetrwanie w branży i wyższe wynagrodzenie. Jak to mówią \"w jedności siła\". Pozdro

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/04/21 09:00 #1998 przez shire
PAWRAT112 napisał:

Dnia 14.01.2008 o godz. 13:00 odbyło się w Ministerstwie Zdrowia spotkanie Przewodniczącego Jacka Szarka ratownika medycznego:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Trochę stare, ale teraz na to trafiłem :blink:

Jacek Szarek nie jest ratownikiem medycznym! :huh: Jest tylko zwykłym sanitariuszem (z całym szacunkiem dla sanitariuszy). Aby zaistnieć zrobi wszystko, nawet zniszczy polskie ratownictwo medyczne! :unsure:

Ratownikiem się nie bywa, ratownikiem się jest!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/04/21 11:24 - 2009/04/21 11:25 #1999 przez Tytus
Witam Wszystkich . Na tym spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia , byłem również ja i tam właśnie Jacek Szarek się SPRZEDAŁ Minister Zdrowia p . Ewie Kopacz nazywając ją ,, MATKA POLKĄ \" , gdzie tylko ona , uratowała Służbę Zdrowia i Ratownictwo Medyczne dając pieniądze na podwyżki . Jest to kłam i p . Minister Kopacz i kłam Jacka Szarka , bo pieniądze zostały na podwyżki na Ratownictwo przeznaczone z Unii Europejskiej nt. jeszcze ich nie otrzymaliśmy .
Pozdrawiam Wszystkich .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/04/21 16:25 #2001 przez GRZECHRAT
Protesty, pikiety,marsze wszystko jest dozwolone w demokracji ale najpierw trzeba zrobić wszystko aby to był pokojowy dialog , a nigdy takim nie będzie jak nie ściśniemy pośladków i nie zostaniemy jednością .Rozłam generuje nam psełdo przywódców i przewodniczących którzy najpierw chcą siebie wypromować a później dochodzi do tego że spotykamy się z jakimiś grupami czy to rządowymi czy też pracodawców i pieprzymy o czymś innym Dlatego chyba trzeba referendum czego sami chcemy a później walczmy Ps TYTUS na przewodniczącego bo jest bezkompromisowy nie przekupny i więcej od siebie daje niż bierze ,a po za tym zaprawiony w bojach na niejednym wiecu chleb związkowy jadł

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.183 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • arekpawel3 Avatar
  • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
  • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
  • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
  • 2023/12/05 09:41
  • ladybird23 Avatar
  • uprawnienia
  • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
  • 2023/10/30 12:39
  • Macias Avatar
  • Ratownik nie aktywny zawodowo
  • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2023/10/13 21:31
  • MichałS97 Avatar
  • Staż na bloku ?
  • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
  • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
  • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account