Problem natury prawnej

Więcej
2014/10/09 19:36 #11270 przez Ramzes
Problem natury prawnej was created by Ramzes
Witam serdecznie.
Jestem tu nowy i nie bardzo mogłem znaleźć kategorię do której mógłbym podpiąć moje pytanie także proszę o zrozumienie i ewentualne wskazanie właściwej kategorii.
Otóż interesuje mnie następująca sytuacja:
Prowadzę DG - szkolenia z PP, żołnierz - ratownik, ratownik medyczny
Interesuje mnie rozszerzenie DG o zabezpieczenie medyczne imprez itp.
I tu moje pytanie - czy jako ratownik medyczny wykonując zabezpieczenie medyczne imprezy, jakiś pokazów itp. mam prawo podawania leków? Czy wykonuje tylko podstawowe czynności medyczne? Wykonując taką działalność nie pracuję w ZRM ( czyli tak jak np. strażak - ratownik medyczny, żołnierz - ratownik) to chyba nie mam możliwości podawania leków. Strażak - ratownik medyczny np. leków nie podaje.
Proszę o pomoc w tym temacie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 08:16 #11271 przez meyhem666
Replied by meyhem666 on topic Odp: Problem natury prawnej
Wydaje mi się, że zależy na jakim poziomie jest zabezpieczenie danej imprezy. Jeżeli masz przy sobie plecak ratowniczy z pełnym wyposażeniem i lekami to w przypadku zaistnienia potrzeby podania leku podajesz go ( zgodnie z Ustawą w której wyszczególniono leki które ratownik medyczny może podać i nie ma tam mowy o tym że musi pracować w ZRM ). Jeżeli chodzi o strażaków którzy są ratownikami medycznymi to będąc przy akcji mogą udzielać pomocy tylko w zakresie KPP. Niestety ustawy w tym zakresie nie są na razie zgrane. Ja też ostatnio chociaż jestem ratownikiem medycznym musiałem robić kurs recertyfikacyjny uprawnień KPP dla strażaków. Ot, taki paradoks, że mając wyższe uprawnienia przy akcji jako strażak nie mogę ich użyć.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ramzes

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 10:17 #11272 przez FocusMED
Replied by FocusMED on topic Odp: Problem natury prawnej
Przede wszytkim żeby legalnie wykonywać zabezpieczenia medyczne imprez (zwłaszcza masowych) trzeba być podmiotem leczniczmym, spełnić odpowiednie warunki i posiadać stosowny wpis do rejestru Wojewody. Potem możesz się zastanawiać nad podawaniem leków. Dodam że prowadzenie działalności pogotowia ratunkowgo PKD 86.90B bez stosownych wpisów jest zagrożone sporą grzywną i karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ramzes

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 19:07 #11274 przez Ramzes
Replied by Ramzes on topic Odp: Problem natury prawnej
Dziękuję Wam za udzielone odpowiedzi. Jeżeli chodzi o leki to temat jest już jasny.
DG mam zarejestrowaną z wpisami PKD:
86.90.B Działalność pogotowia ratunkowego
86.90.D Działalność paramedyczna
86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
Jak już pisałem na razie prowadzę szkolenia z PP i pracuję w WP jako ratownik.
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie imprez, jakiś obozów, wycieczek itp to nie planuję na razie zakupu do tej DG od razu całej karetki (takiej kasy nie mam:)), ale mam możliwości pozwalające na zakup np: plecaka ratowniczego z wyposażeniem kompletnym, mały defi AED z możliwością zapisu EKG, namiot do rozkładania (jako np namiot medyczny) itp sprzęty. No w razie faktycznej konieczności musiałbym wezwać ZRM - to jasne.
Świadczyłbym usługi zabezpieczenia medycznego na miejscu. W moim powiecie czy też województwie często są organizowane różnego rodzaju większe czy mniejsze imprezy. Na miejscu w mieście nie ma żadnej firmy która zabezpiecza takie imprezy. Wiem, że są ściągane firmy zewnętrzne. Myślę na razie o tym jako dodatkowe zajęcie, a z czasem może się rozwinie... Dożywotnio w WP nie będę (kontrakt - łączny czas max 12 lat), w pogotowiu czy SOR ciężko z wolnym etatem a coś trzeba robić (związanego z ratownictwem bo tylko to mnie interesuje).
Teraz pytanie - jakie jeszcze warunki muszę spełnić oprócz posiadanych przeze mnie kwalifikacji i DG we właściwym zakresie? Czy jeszcze coś dodatkowego, coś od wojewody?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/12 19:03 #11280 przez Ramzes
Replied by Ramzes on topic Odp: Problem natury prawnej
Wypowie się ktoś jeszcze w tej sprawie? Wielkie dzięki z góry

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Wypadkowy
 • Wypadkowy Avatar
 • Gość
 • Gość
2014/11/03 18:29 #11308 przez Wypadkowy
Replied by Wypadkowy on topic Odp: Problem natury prawnej
W TYM PRZYPADKU TEMAT WYDAJ SIĘ BYĆ PROSTY.Posiadając uprawnienia ratownika medycznego o ILE JE POSIADASZ. Ratownikiem jesteś dzień i noc.Tak jak policjant po służbie nadal jest policjantem i niewolno mu nie reagować na łamanie prawa tak Tobie nie udzielić pomocy odkąd uznano nas za funkcjonariuszy publicznych..
Z plecakiem ratownika możesz spacerować 24h na dobę jeśli masz na to ochotę i wykonywać czynności ratunkowe w ramach uprawnień w tym podawać leki do których jesteś uprawniony bezsprzecznie !!!!!!!
Natomiast posiadanie leków to już inna sprawa ,ponieważ nie jesteś podmiotem upoważnionym do zakupu leków bez recepty.(oprócz tam adrenaliny w małych dawkach )
Jeżeli jesteś niema problemu ,nabyłeś je w sposób legalny masz uprawnienia i jest ok .Wszystko odbywa się zgodnie z ustawą o RaT med
Popularnie wiadomo że za ratowanie życia nie będziesz karany ale co jak się stanie coś złego ???
Na Twoim miejscu nie ryzykowałbym takich zabiegów z użyciem leków oprócz oczywiście wspominanej adrenaliny w ostrych histaminach
Adam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.144 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • arekpawel3 Avatar
  • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
  • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
  • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
  • 2023/12/05 09:41
  • ladybird23 Avatar
  • uprawnienia
  • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
  • 2023/10/30 12:39
  • Macias Avatar
  • Ratownik nie aktywny zawodowo
  • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2023/10/13 21:31
  • MichałS97 Avatar
  • Staż na bloku ?
  • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
  • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
  • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account