Slider

Aktualnie w portalu

Zachodniopomorskie. Zostań Dyspozytorem Medycznym [PRACA]

Twój zakres obowiązków przyjmowanie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach, ustalanie priorytetów i niezwłoczne dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia, przekazywanie niezbędnych informacji osobom udzielającym pierwszej pomocy, przekazywanie kierującemu akcją medyczną niezbędnych... Czytaj więcej

04-01-2024 Wyświetleń:518 AKTUALNOŚCI Z PORTALU dyspozytor - avatar dyspozytor

Złapał ją skurcz ... .Wezwała policję i ratownictwo med…

Mieszkanka Tarnowskich Gór, która bezpodstawnie wezwała policjantów i pogotowie ratunkowe została ukarana mandatem. Tarnogórzanka zadzwoniła na numer alarmowy i zgłosiła pobicie przez współlokatora. 61-latka zapomniała wspomnieć, że zdarzenie miało miejsce... Czytaj więcej

29-10-2020 Wyświetleń:5925 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

LEGNICA. 13 oczekujących karetek. "My, ratownicy mamy …

Koronawirus w Polsce. Polska służba zdrowia nie radzi sobie z coraz większą liczbą zachorowań na COVID-19. Przekształcanie zwykłych oddziałów w covidowe sprawia, że system przestaje być wydolny. Najlepszym dowodem są... Czytaj więcej

29-10-2020 Wyświetleń:5328 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

#CISNEKLATE. Uczymy i pokazujemy, jak uratować życie drugi…

Powiat Poznański należy do strefy gdzie zgodnie z danymi GUS 2018 r. odnotowano najniższą dostępność świadczeń medycznych, udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego w Polsce. To znaczy, że to właśnie tu... Czytaj więcej

29-10-2020 Wyświetleń:5656 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

Fundacja Siepomaga przekazała medykom 7 karetek [ZDJĘCIA, …

Karetki wypadkowe od Siepomaga.pl zostały zakupione dzięki największej polskiej zbiórce internetowej, jaką okazała się pierwsza edycja zbiórki Siepomaga.pl na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem, w której... Czytaj więcej

19-10-2020 Wyświetleń:6684 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

Galeria fotografii ratowniczej


Szkolenie ratowników-6
Szkolenie przy fantomie
Karetką po Warszawie
Bezpieczny przejazd - Kołobrzeg

Profile społecznościowe Ratownik-med.pl

Dyskusja na forum

Więcej tematów »Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Praca w biurze jest powszechnie uważana za bezpieczną dla zdrowia. Jednak spędzanie całego dnia za biurkiem, niezdrowy styl życia, dodatkowo stres, może być przyczyną zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Powyższe czynniki negatywnie wpływają na organizm ludzki, przyczyniając się do wystąpienia określonych objawów czy schorzeń. Atak serca wymienia się wśród najczęstszych wypadków, do jakich dochodzi w miejscu pracy.

Dlaczego defibrylator AED jest potrzebny?
Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary Nagłego Zatrzymania Krążenia, często mylonego z zawałem.
Co zatem zrobić, gdy osobie siedzącej obok nas nagle przestaje bić serce?  Gdy dochodzi do NZK – ustaje krążenie krwi, zanika puls, ofiara traci przytomność i nagle upada. Śmierć następuje w ciągu zaledwie kilku minut, o ile natychmiast nie zostanie udzielona pomoc.

Do udzielenia takowej zobowiązuje każdego obywatela Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku.  Mówi ona, że osoba, która znajdzie się na miejscu zdarzenia powinna podjąć niezbędne czynności mające na celu uratowanie człowieka w stanie nagłego zagrożenia życia. Obejmuje to prawo do użycia udostępnionych do powszechnego obrotu produktów oraz wyrobów medycznych. Jednak świadomość tego, do czego służy AED  i jak się nim posługiwać jest w społeczeństwie nadal bardzo niska.

 

O potrzebie popularyzacji idei wczesnej defibrylacji świadczą liczby: w sytuacji wymagającej użycia defibrylatora znajduje się rocznie ok. 40 tys. Polaków, niezależnie od stanu zdrowia czy wieku. Zazwyczaj oczekiwanie na przyjazd służb ratowniczych trwa zwykle zbyt długo, by poszkodowany mógł przeżyć. Tylko natychmiastowa defibrylacja daje szansę na ratunek. Ofiara zatrzymania akcji serca ma tylko 5 proc. szans na przeżycie. Jeżeli zostaną podjęte zabiegi ratunkowe, szanse wzrastają trzykrotnie.

Jeśli w pobliżu miejsca wypadku znajdzie się defibrylator i zostanie prawidłowo użyty, szansa na uratowanie ludzkiego życia sięga nawet 70 proc. „Osobę, której krążenie nagle ustało, może uratować tylko natychmiastowo przepuszczony przez serce impuls elektryczny, nie później niż do pięciu minut po zdarzeniu. Dlatego ważne jest, aby defibrylatory instalowane były przede wszystkim w zakładach pracy czy miejscach użyteczności publicznej, aby jak największa liczba ludzi została zapoznawana z zasadą ich działania ” – mówi Marek Kordasiewicz z Physio-Control, działu firmy Medtronic.

Jak prawidłowo przeprowadzić defibrylację
Najpierw należy sprawdzić czy osoba jest przytomna, czy oddycha lub czy widać inne oznaki krążenia. Następnie jeśli nie oddycha, udrożnić drogi oddechowe i wykonać 2 oddechy ratunkowe, potem włączyć defibrylator AED,  przykleić elektrody według zaleceń na klatce piersiowej i postępować zgodnie z komunikatami głosowymi. Ważnym jest, aby stosować defibrylator tylko wtedy, gdy występuje brak oddechu, brak pulsu lub innych oznak krążenia u ofiary i aby elektrody były poprawnie przyklejone do klatki piersiowej poszkodowanego.

Jeszcze kilka lat temu na całym świecie osobami uprawionymi do przeprowadzenia defibrylacji byli tylko lekarze. Dziś sprzęt do zautomatyzowanej defibrylacji może być używany przez każdą osobę, będącą świadkiem wypadku, w którym wymagane jest udzielenie natychmiastowej pomocy. Rozsądek i trzeźwa ocena sytuacji zwiększa szanse na zdrowie i przeżycie. Pamiętajmy, że decydując się na ratowanie ludzkiego życia, działamy w imię najwyższej wartości.

Komentarze  

blondi1602
-1 #1 blondi1602 2011-08-30 19:01
Człowieki ( sorki, ludzie :-)) nadal nie doinformowane. Przykre ale prawdziwe :-*
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account