Jak zostać Ratownikiem

Więcej
2011/06/20 13:11 #6105 przez HarcMetal
Jak zostać Ratownikiem was created by HarcMetal
Witam !

Słuchajcie mam pytanko: Czy da rade zostać Ratownikiem Medycznym z papierami mówiącymi o tym ale bez robienia studium albo studiów medycznych ?

Bo hmm jestem w technikum informatycznym ale chce zostać ratownikiem lecz studia chciał bym nadal prowadzić w kierunku informatycznym.
Interesuje się pierwszą pomocą i ratownictwem od dawna ale nie mam żadnych papierów nawet nie mam kursów pierwszej pomocy ale będąc w harcerstwie robiłem za hmm ratownika i to na obozach i biwakach bo jako jeden z nielicznych się a tym znałem i robiłem to dobrze ( przynajmniej z tego co mi mówili ) ale nie miałem kasy i czasu by zrobić jakieś porządne kursy.
Jest jakaś szansa by zostać ratownikiem z papierami ? Bo chciał bym od czasu do czasu zabezpieczać jakąś duża imprezę albo jechać na "misje" do np. powodzian,i szerzyć swoją wiedzę w pierwszej pomocy biorąc udział w jakiś szkoleniach doszkalających i ćwiczeniach, ale nikt mnie nie weźmie bo nie mam papierów. :(

Pozdrawiam Arek !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/20 13:20 #6106 przez huda
Replied by huda on topic O:Jak zostać Ratownikiem
Witaj

Ratownikiem Medycznym może zostać jedynie osoba po 3 letnich studiach licencjackich lub osoba po dwuletnim studium medycznym zdając egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
A jeśli chcesz udzielać PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ to możesz iść sobie na kurs pierwszej pomocy.

Poza tym odsyłam do ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Pozdrawiam

if you don\'t live for something you die for nothing

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/20 13:38 #6107 przez HarcMetal
Replied by HarcMetal on topic O:Jak zostać Ratownikiem
Hmm no spoko a czy robiąc kursy medyczne w Harcerstwie np. albo w PCK to jest szansa by pojechać na jakieś masowe imprezy albo coś w tym rodzaju ?
I czy te kursy dają możliwość jeżdżenia w karetce ?
Bo i po kursach jak i studiach/studium jest się Ratownikiem Medycznym ( przynajmniej można nosić takie same ciuchy i oznaczenia ) ale zakres możliwych działań się zmienia i inna odpowiedzialność karna jest więc jak to wygląda ? ( niby czytałem o tym wszystkim w tych przepisach ale rzadko kiedy całkowicie pojmuję "urzędowy język" za kłopot przepraszam ale ja po prostu wole rozmowę z ludźmi niż czytanie ustaw )

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/20 14:53 #6108 przez huda
Replied by huda on topic O:Jak zostać Ratownikiem
HarcMetal napisał:

Hmm no spoko a czy robiąc kursy medyczne w Harcerstwie np. albo w PCK to jest szansa by pojechać na jakieś masowe imprezy albo coś w tym rodzaju ?
I czy te kursy dają możliwość jeżdżenia w karetce ?
Bo i po kursach jak i studiach/studium jest się Ratownikiem Medycznym ( przynajmniej można nosić takie same ciuchy i oznaczenia ) ale zakres możliwych działań się zmienia i inna odpowiedzialność karna jest więc jak to wygląda ? ( niby czytałem o tym wszystkim w tych przepisach ale rzadko kiedy całkowicie pojmuję "urzędowy język" za kłopot przepraszam ale ja po prostu wole rozmowę z ludźmi niż czytanie ustaw )


Po:
1. Nie ma możliwości po kursach jeździć w karetkach. Musisz mieć dyplom ratownika medycznego (czytaj wyżej studium/studia.
2. Po kursach nie jest się ratownikiem medycznym. Co do ciuchów nie możesz używać tytułu, którego nie posiadasz. Chociaż z tym różnie bywa. W prywatnych transportach medycznych jeżdżą nie rzadko ludzie bez wykształcenia medycznego w "czerwonych" ciuchach.
3. Po kursie pomoc sprowadza się jedynie do podstawowych czynności takich jak masaż serca czy zaopatrzenie rany.
4. Co do jeżdżenia na imprezy to nie do końca wiem jak się to odbywa ale zapytaj się np. w PCK czy w Maltańskiej Służbie o wolontariat i czy przyjmą Cię bez wykształcenia. Albo na to niech odpowie bardziej rozeznana osoba.

if you don\'t live for something you die for nothing

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/24 16:42 #6150 przez blondi1602
Replied by blondi1602 on topic Odp: Jak zostać Ratownikiem
A nie lepiej iść do HSR-u?
Tam masz kursy i dodatkowo jeździsz na masowe imprezy ;P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/06/24 23:24 #6153 przez sox
Replied by sox on topic Odp: Jak zostać Ratownikiem

Słuchajcie mam pytanko: Czy da rade zostać Ratownikiem Medycznym z papierami mówiącymi o tym ale bez robienia studium albo studiów medycznych ?


Niestety (a może i stety ;) )Ratownikiem Medycznym bez szkoły nie da się zostać. Ale możesz zostać ratownikiem przedmedycznym. Jako wolontariusz w różnych organizacjach możesz szerzyć pomoc bo rozumiem że o to Ci chodzi.

A co do papierków to pamiętaj że liczy się Twoja realna wiedza a nie jakiś tam kurs. Abstrahując od Twojego pytania to pamiętaj że to nie zabawa bo tutaj chodzi o ludzkie życie.

I czy te kursy dają możliwość jeżdżenia w karetce ?

Żaden kurs nie da tyle wiedzy i praktyki co skończona szkoła a bez tego w karetce nie będziesz mógł jeździć.

Pozdrawiam i zachęcam do wybrania Ratownictwa Medycznego

ps. Ja też skończyłem szkołe o profilu informatycznym ;)

Człowiek który raz kogoś uratuje to bohater, człowiek który ratuje ludzi codziennie to ratownik medyczny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.137 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account