Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

30 maja około, godziny 19.10, strażacy z Nowego Sącza otrzymali wezwanie do Bilska (gm. Łosina Dolna). Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że karetka transportowa zjechała z drogi i znajdowała się w rowie na lewym boku. W czasie działań ekipy ratowniczej ruch odbywał się jednym pasem.

St. bryg. Paweł Motyka z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu przybliża szczegóły zdarzenia.

- Karetką transportową podróżował tylko kierowca, który opuścił pojazd o własnych siłach i nie uskarżał się na żadne dolegliwości - mówi.

Na miejscu pojawili się także ratownicy medyczni, którzy przebadali mężczyznę.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Pięć stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego dostanie unijne wsparcie - samorząd Mazowsza zainwestuje kolejne pieniądze z Unii Europejskiej w pomoc dla mazowieckiej służby zdrowia w obliczu epidemii COVID-19. 30 mln złotych przeznaczone zostanie na wynagrodzenia, szkolenia, tymczasowe miejsca pobytu oraz wsparcie w bieżących działaniach zespołów ratownictwa medycznego.

–Ratownicy medyczni są na pierwszej linii walki z epidemią, dlatego oprócz zakupów sprzętu medycznego dla szpitali, zdecydowaliśmy o uruchomieniu unijnego dofinansowania na pomoc stacjom pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. W ramach unijnego projektu sfinansowane zostaną przede wszystkim koszty osobowe, w tym wynagrodzenia czy dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych – mówi marszałek Adam Struzik.

Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na sfinansowanie kosztów wynagrodzeń, dodatków specjalnych za pracę w godzinach nadliczbowych oraz pracę w warunkach szczególnego zagrożenia. W ramach projektu możliwe będzie sfinansowanie kosztów posiłków, jak i zapewnienia tymczasowych miejsc pobytu dla ratowników mieszkających z rodzinami. Takie działania pozwolą na ograniczenie ryzyka zakażenia nie tylko najbliższych osób, ale również dalszego rozprzestrzeniania epidemii. W razie potrzeby personel stacji pogotowia ratunkowego będzie mógł skorzystać z pomocy psychologicznej.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Nowy obiekt powstaje przy ul. Duńskiej. Powinien być gotowy do czerwca 2021 r., ale Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego bardzo zależy na przyspieszeniu prac.

Prace budowlane rozpoczęły się w marcu tego roku. Od tamtej pory zdążono zniwelować teren, wykonać palowanie, wylewki żelbetowe i pierwsze zbrojenia. W najbliższym tygodniu na placu budowy pojawi się płyta fundamentowa i rozpocznie się wznoszenie murów budynku.

– To dobra wiadomość, że w tak trudnym czasie, w dobie pandemii koronawirusa roboty przy budowie siedziby WSPR przy ul. Duńskiej przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dla tak dużej aglomeracji jak Szczecin taka nowoczesna infrastruktura jest niezbędna. Pozwoli zarówno na lepsze skomunikowanie oraz szybsze dotarcie do chorego – podkreśla zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Władze Gminy i Miasta Raszków chcą, żeby w Raszkowie stacjonowała przez 24 godziny na dobę karetka pogotowia. Burmistrz porozumiał się w tej sprawie w wojewodą, który wydał pozytywną rekomendację.

– Marzenia o karetce pogotowia w Raszkowie stają się rzeczywistością – informuje na stronie urzędu Burmistrz Gminy i Miasta Raszków, Jacek Bartczak. – Dzięki stacjonowaniu karetki pogotowia w Raszkowie skróci się czas dojazdu ratowników medycznych do nagłych zdarzeń np. zawały serca, zatory, udary i wypadki komunikacyjne. Często życie i zdrowie człowieka uzależnione jest od szybkiej pomocy medycznej.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Medycy bezpośrednio zaangażowani w leczenie pacjentów z COVID-19 otrzymają dodatek, mający być rekompensatą za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie. NFZ opublikowało wyjaśnienia komu i w jakiej wysokości przysługuje ten dodatek.

NFZ przypomina w poniedziałkowej informacji, że Ministerstwo Zdrowia, aby zmniejszyć ryzyko szerzenia się epidemii koronawirusa, wprowadziło ograniczenia pracy pracowników medycznych. W zamian personel medyczny, który obok placówek leczących pacjentów z COVID-19, pracował w innych miejscach, otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, mające być rekompensatą za ograniczenie pracy medyków do jednego miejsca.

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account