Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xProblem natury prawno etycznej

Więcej
2015/03/30 15:03 #11906 przez Dawid
Dawid stworzył temat: Problem natury prawno etycznej
Witam. Nie znalazłem odpowiedniej kategorii więc piszę tutaj. Otóż miałem ostatnio wezwanie do patrolu policji, który zatrzymał młodego mężczyznę lat ok 30. Ten miał silne bóle w lewym podżebrzu promieniujące do lewej ręki, z wywiadu pojawiające się głównie po spożyciu wódki( tak było i tym razem, był po spożyciu alkoholu). Pozostały wywiad, wszystkie parametry, EKG, stan umysłu bez najmniejszych zastrzeżeń. Po zbadaniu mężczyzna kategorycznie odmówił przewiezienia do szpitala w celu zdiagnozowania bólu i udzielenia dalszej pomocy. Oczywiście była długa rozmowa o konsekwencjach tej decyzji z użyciem wszelakich argumentów, również obecność policji nie pomogła, po zgłoszeniu sprawy dyspozytorowi, mężczyzna napisał w obezności policjanta oświadczenie że świadomie nie wyraża zgody na udzielenie pomocy i wrócił z policją do domu. Czy miałem prawo siłowo/ z użyciem policji prawo do ograniczenia wolności świadomej osoby i przewiezienia jej na diagnostykę? Miał ktoś z was sytuacje, w której pacjent pomimo zagrożenia zdrowia, może życia świadomie odmawiał udzielenia pomocy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2015/04/05 14:53 #11912 przez Wypadkowy
Odp: Problem natury prawno etycznej
Cześć wszystkim.
Poruszyłeś całkiem ciekawy jednakże za razem trudny temat na który postaram się w skrócie odpowiedzieć.
Może zacznę od końca.
Mianowicie sytuacje w których ktoś odmawia pomocy zdarzają się nader często i jestem więcej niż pewien że każdy bez wyjątku się z taką sytuacją spotkał może nawet nie raz, a jeśli nawet nie, z całą pewnością w przyszłości się spotka :lol: Odpowiedzi dlaczego tak się dzieje należałoby szukać raczej w psychologii bo każdy pacjent ma tam jakieś swoje powody. W przypadku osób pod wpływem próżno by doszukiwać się raczej logiki w ich zachowaniu i racjonalności w podejmowaniu decyzji. To tak tytułem wstępu.
Jeśli chodzi o konkrety to właśnie tu zaczynają się schody.
Podstawą do chociażby zastanowienia się nad tym o czym piszesz jest to czy w.w osoba w Twojej jak i kolegi czy koleżanki z zespołu ocenie przejawia czy też nie jakiekolwiek objawy zaburzeń psychicznych.
Czym innym będzie osoba z raną kłutą, głęboką ciętą czy obficie krwawiąca etc. która ewidentnie nawet po podpisaniu oświadczenia ma duże szanse na lekki przypadek że tak powiem Śmierci, a osoba o której napisałeś.
W swojej ocenie nie widzę potrzeby ciągnięcia owego pacjenta za nogę do szpitala kiedy kategorycznie sobie tego nie życzy , ale chcąc rozwiać wszelkie twoje wątpliwości taka możliwość istnieje aczkolwiek to delikatny temat.

To co powinno Ciebie jak i inne osoby nie posiadające wiedzy na ten temat zainteresować to ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z 19 sierpnia 1994 oraz co najważniejsze Rozporządzenie ministra zdrowia z 28 czerwca 2012 (Dz.U.29.06.2012. NR 12 POZ 740) Z których to dowiesz się o możliwościach zastosowania środków przymusu bezpośredniego a co najważniejsze dla Ciebie w przypadku osób pod wpływem środków odurzających w które to wlicza się alkohol. Nie będę cytował i interpretował ponieważ uważam że każda osoba pracująca w podstawowych zrm powinna to chociaż raz przeczytać, jeśli chodzi o zespoły S odpowiedzialność tą ponosi lekarz.
Co z innej też strony nie zwalnia Ratownika z posiadania chociażby podstaw tej wiedzy.

Kilka słów ode mnie w tym temacie:
W związku z tym że miałem niechybną okazję praktykować w bardzo dużym mieście i brać udział w niezliczonej liczbie wyjazdów, których spora część dotyczyła takiego, jaki i im pochodnych przypadków powiem tylko tyle.
Niech intuicja Wam podpowiada co robić.
W zespole nie jesteście sami zazwyczaj jest też starszy kolega czy koleżanka i jeśli macie uzasadnione wątpliwości że może stać się coś złego nie bójcie się korzystać z pomocy lekarza S oraz policji która ma obowiązek Wam pomóc , a sami starajcie się jednak unikać niepotrzebnych spięć a już w szczególności sytuacji w których naprawdę nie musicie obezwładniać kogoś z próbą S i ściągać go z parapetu siłą czego życzę Wam jak i sobie.
Zachowajcie zdrowy rozsądek, logiczne myślenie i zawsze spróbujcie zrozumieć tą osobę która na Was liczy.

Reasumując mam nadzieje że trochę naświetliłem temat i zapraszam do lektury owych ustaw albo bardziej ambitnych do przeczytania "PSYCHIATRIA w praktyce ratownika medycznego" którą można nabyć w naszym forumowym sklepiku on-line

Pozdrawiam Adam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • ricko1st Avatar
  • Dodatek " Covidowy "
  • Czyżby nikt nie miał odwagi wypowiedzieć się w tym temacie ? No cóż widać Ci co wspomniany dodatek otrzymują wolą siedzieć na czterech literkach cicho bo... co by było jakbym się wychylił z jakąkolwiek odpowiedzią, a Ci z transportów... albo go dostają i " trzęsą portkami " bo jak coś powiem to pewnie mi go zabiorą... No tak, komuś udało się osiągnąć cel i jeszcze bardziej poróżnić tę naszą Brać Ratowniczą. Smutne !
  • W Ratownictwo Medyczne / Państwowe Ratownictwo Medyczne
  • 2021/01/08 18:29
  • Aleksandra Kozik Avatar
  • Medicover Sp. z o.o poszukuje Ratowników Medycznyc...
  • Drodzy, Medicover Sp. z o.o poszukuje Ratowników Medycznych do Przyzakładowego Centrum Medycznego Medicover we Wrocławiu. Oferujemy: - pracę na część lub cały etat, - zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie bądź kontrakt gospodarczy, - pełne wdrożenie, - zgrany zespół i realne możliwości rozwoju. Nasze oczekiwania: - uprawnienia do wykonywania zawodu Ratownika Medycznego, - uprawnienia do kierowania pojazdami...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2020/11/30 15:23
  • Aleksandra Kozik Avatar
  • Medicover poszukuje Ratownika Medycznego do Poznan...
  • Drodzy, Medicover Sp. z o.o poszukuje Ratowników Medycznych do Przyzakładowych Centr Medycznych Medicover w Poznaniu. Oferujemy możliwość pracy stałej bądź dodatkowej w elastycznych godzinach. Oferujemy: •zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie bądź kontrakt gospodarczy, •pełne wdrożenie, •zgrany zespół i realne możliwości rozwoju. Nasze oczekiwania: •wykształcenie medyczne kierunkowe, doświadczenie w pracy mile...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2020/11/27 11:42
  • Bolesław Avatar
  • WZW typ B / HBV a studia i praca w ratownictwie me...
  • Witam serdecznie Może dla niektórych poniższy post będzie bardzo śmieszny i niektórzy będą pisać że powinienem to sprawdzić przed podjęciem jakichkolwiek kroków.... ale proszę, potraktujcie moje zapytanie poważnie. Za tydzień rozpoczynam studia na kierunku - ratownictwo medyczne. Przeszedłem pierwsze podstawowe, kierunkowe badania lekarskie. Wszystko oczywiście jest w porządku. Dowiedziałem się że czekają mnie też badania...
  • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
  • 2020/09/25 19:55

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account