Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xProblem natury prawnej

Więcej
2014/10/09 19:36 #11270 przez Ramzes
Ramzes stworzył temat: Problem natury prawnej
Witam serdecznie.
Jestem tu nowy i nie bardzo mogłem znaleźć kategorię do której mógłbym podpiąć moje pytanie także proszę o zrozumienie i ewentualne wskazanie właściwej kategorii.
Otóż interesuje mnie następująca sytuacja:
Prowadzę DG - szkolenia z PP, żołnierz - ratownik, ratownik medyczny
Interesuje mnie rozszerzenie DG o zabezpieczenie medyczne imprez itp.
I tu moje pytanie - czy jako ratownik medyczny wykonując zabezpieczenie medyczne imprezy, jakiś pokazów itp. mam prawo podawania leków? Czy wykonuje tylko podstawowe czynności medyczne? Wykonując taką działalność nie pracuję w ZRM ( czyli tak jak np. strażak - ratownik medyczny, żołnierz - ratownik) to chyba nie mam możliwości podawania leków. Strażak - ratownik medyczny np. leków nie podaje.
Proszę o pomoc w tym temacie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 08:16 #11271 przez meyhem666
Odp: Problem natury prawnej
Wydaje mi się, że zależy na jakim poziomie jest zabezpieczenie danej imprezy. Jeżeli masz przy sobie plecak ratowniczy z pełnym wyposażeniem i lekami to w przypadku zaistnienia potrzeby podania leku podajesz go ( zgodnie z Ustawą w której wyszczególniono leki które ratownik medyczny może podać i nie ma tam mowy o tym że musi pracować w ZRM ). Jeżeli chodzi o strażaków którzy są ratownikami medycznymi to będąc przy akcji mogą udzielać pomocy tylko w zakresie KPP. Niestety ustawy w tym zakresie nie są na razie zgrane. Ja też ostatnio chociaż jestem ratownikiem medycznym musiałem robić kurs recertyfikacyjny uprawnień KPP dla strażaków. Ot, taki paradoks, że mając wyższe uprawnienia przy akcji jako strażak nie mogę ich użyć.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ramzes

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 10:17 #11272 przez FocusMED
Odp: Problem natury prawnej
Przede wszytkim żeby legalnie wykonywać zabezpieczenia medyczne imprez (zwłaszcza masowych) trzeba być podmiotem leczniczmym, spełnić odpowiednie warunki i posiadać stosowny wpis do rejestru Wojewody. Potem możesz się zastanawiać nad podawaniem leków. Dodam że prowadzenie działalności pogotowia ratunkowgo PKD 86.90B bez stosownych wpisów jest zagrożone sporą grzywną i karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ramzes

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 19:07 #11274 przez Ramzes
Odp: Problem natury prawnej
Dziękuję Wam za udzielone odpowiedzi. Jeżeli chodzi o leki to temat jest już jasny.
DG mam zarejestrowaną z wpisami PKD:
86.90.B Działalność pogotowia ratunkowego
86.90.D Działalność paramedyczna
86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
Jak już pisałem na razie prowadzę szkolenia z PP i pracuję w WP jako ratownik.
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie imprez, jakiś obozów, wycieczek itp to nie planuję na razie zakupu do tej DG od razu całej karetki (takiej kasy nie mam:)), ale mam możliwości pozwalające na zakup np: plecaka ratowniczego z wyposażeniem kompletnym, mały defi AED z możliwością zapisu EKG, namiot do rozkładania (jako np namiot medyczny) itp sprzęty. No w razie faktycznej konieczności musiałbym wezwać ZRM - to jasne.
Świadczyłbym usługi zabezpieczenia medycznego na miejscu. W moim powiecie czy też województwie często są organizowane różnego rodzaju większe czy mniejsze imprezy. Na miejscu w mieście nie ma żadnej firmy która zabezpiecza takie imprezy. Wiem, że są ściągane firmy zewnętrzne. Myślę na razie o tym jako dodatkowe zajęcie, a z czasem może się rozwinie... Dożywotnio w WP nie będę (kontrakt - łączny czas max 12 lat), w pogotowiu czy SOR ciężko z wolnym etatem a coś trzeba robić (związanego z ratownictwem bo tylko to mnie interesuje).
Teraz pytanie - jakie jeszcze warunki muszę spełnić oprócz posiadanych przeze mnie kwalifikacji i DG we właściwym zakresie? Czy jeszcze coś dodatkowego, coś od wojewody?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/12 19:03 #11280 przez Ramzes
Odp: Problem natury prawnej
Wypowie się ktoś jeszcze w tej sprawie? Wielkie dzięki z góry

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • 1a502d8f57693bb85ec1c0f61c86ac59
 • 1a502d8f57693bb85ec1c0f61c86ac59 Avatar
 • Wylogowany
 • Użytkownik jest zablokowany
 • Użytkownik jest zablokowany
Więcej
2014/11/03 18:29 #11308 przez 1a502d8f57693bb85ec1c0f61c86ac59
Odp: Problem natury prawnej
W TYM PRZYPADKU TEMAT WYDAJ SIĘ BYĆ PROSTY.Posiadając uprawnienia ratownika medycznego o ILE JE POSIADASZ. Ratownikiem jesteś dzień i noc.Tak jak policjant po służbie nadal jest policjantem i niewolno mu nie reagować na łamanie prawa tak Tobie nie udzielić pomocy odkąd uznano nas za funkcjonariuszy publicznych..
Z plecakiem ratownika możesz spacerować 24h na dobę jeśli masz na to ochotę i wykonywać czynności ratunkowe w ramach uprawnień w tym podawać leki do których jesteś uprawniony bezsprzecznie !!!!!!!
Natomiast posiadanie leków to już inna sprawa ,ponieważ nie jesteś podmiotem upoważnionym do zakupu leków bez recepty.(oprócz tam adrenaliny w małych dawkach )
Jeżeli jesteś niema problemu ,nabyłeś je w sposób legalny masz uprawnienia i jest ok .Wszystko odbywa się zgodnie z ustawą o RaT med
Popularnie wiadomo że za ratowanie życia nie będziesz karany ale co jak się stanie coś złego ???
Na Twoim miejscu nie ryzykowałbym takich zabiegów z użyciem leków oprócz oczywiście wspominanej adrenaliny w ostrych histaminach
Adam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • zaqq1577 Avatar
  • Ratownik medyczny - szczepienia
  • Pracuje na SORze. Mam pytanie odnośnie szczepień ochronnych, np. przeciwtężcowych na SORach. Czy ratownik medyczny może je wykonywać? Z tego wiem zmieniły się przepisy i już możemy: Art. 17. - [Obowiązkowe szczepienia ochronne] - Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 6. 1 Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający kwalifikacje,...
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR)
  • 2022/01/17 08:55
  • Centro Medica Avatar
  • CENTRO MEDICA SP. Z O.O poszukuje pracowników na s...
  • W związku z rozwojem spółki poszukujemy angażującego się w pracę i lubiącego nowe wyzwania ratownika medycznego do wykonywania neuromonitoringu. Jesteśmy doświadczoną firmą medyczną, jedyną tego typu w Polsce, wykonującą usługi śródoperacyjnego monitorowania neurofizjologicznego IONM (neuromonitoring). Wykorzystujemy technologię lidera rynku z Niemiec, Inomed Medizintechnik GmbH. Poszukujemy do współpracy ratowników...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2022/01/12 12:29
  • serial Avatar
  • serial
  • Witajcie! jestem scenarzystą i reżyserem i razem ze współscenarzystką poszukujemy do anonimowych rozmów osoby chętne na zwierzenia ze swojej pracy i życia w pogotowiu przed rokiem 2002. Chcemy pokazać m in jak ciężka to praca i jak postrzeganie jej przez ludzi nie zawsze jest sprawiedliwe. Miła atmosfera rozmowy w pakiecie :) Jeśli byłaby możliwość rozesłania tego ogłoszenia wśród znajomych z branży, bylibyśmy bardzo...
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2021/10/12 09:32
  • ratownikekspress Avatar
  • Jak uratować osobę topiącą się w wodzie?
  • Teraz jest taka kolejność że: 1) dzwonisz na służby 112 opisujesz sytuacji i podajesz miejsce zdarzenia. 2) jak masz możliwość to rzuć tonącemu pzedmiot, który się unosi na powierzchni wody, żeby mógł się tego złapać 3) Jak potrafisz pływać to musisz znaleźć przedmiot, który sie unosi na wodzie i dopiero z nim możesz ewentualnie do tonącego popłynąć. 4) Do tego czasu jest już szansa, że straż lub inne służby...
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2021/09/04 13:27

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account