Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xProblem natury prawnej

Więcej
2014/10/09 19:36 #11270 przez Ramzes
Ramzes stworzył temat: Problem natury prawnej
Witam serdecznie.
Jestem tu nowy i nie bardzo mogłem znaleźć kategorię do której mógłbym podpiąć moje pytanie także proszę o zrozumienie i ewentualne wskazanie właściwej kategorii.
Otóż interesuje mnie następująca sytuacja:
Prowadzę DG - szkolenia z PP, żołnierz - ratownik, ratownik medyczny
Interesuje mnie rozszerzenie DG o zabezpieczenie medyczne imprez itp.
I tu moje pytanie - czy jako ratownik medyczny wykonując zabezpieczenie medyczne imprezy, jakiś pokazów itp. mam prawo podawania leków? Czy wykonuje tylko podstawowe czynności medyczne? Wykonując taką działalność nie pracuję w ZRM ( czyli tak jak np. strażak - ratownik medyczny, żołnierz - ratownik) to chyba nie mam możliwości podawania leków. Strażak - ratownik medyczny np. leków nie podaje.
Proszę o pomoc w tym temacie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 08:16 #11271 przez meyhem666
Odp: Problem natury prawnej
Wydaje mi się, że zależy na jakim poziomie jest zabezpieczenie danej imprezy. Jeżeli masz przy sobie plecak ratowniczy z pełnym wyposażeniem i lekami to w przypadku zaistnienia potrzeby podania leku podajesz go ( zgodnie z Ustawą w której wyszczególniono leki które ratownik medyczny może podać i nie ma tam mowy o tym że musi pracować w ZRM ). Jeżeli chodzi o strażaków którzy są ratownikami medycznymi to będąc przy akcji mogą udzielać pomocy tylko w zakresie KPP. Niestety ustawy w tym zakresie nie są na razie zgrane. Ja też ostatnio chociaż jestem ratownikiem medycznym musiałem robić kurs recertyfikacyjny uprawnień KPP dla strażaków. Ot, taki paradoks, że mając wyższe uprawnienia przy akcji jako strażak nie mogę ich użyć.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ramzes

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 10:17 #11272 przez FocusMED
Odp: Problem natury prawnej
Przede wszytkim żeby legalnie wykonywać zabezpieczenia medyczne imprez (zwłaszcza masowych) trzeba być podmiotem leczniczmym, spełnić odpowiednie warunki i posiadać stosowny wpis do rejestru Wojewody. Potem możesz się zastanawiać nad podawaniem leków. Dodam że prowadzenie działalności pogotowia ratunkowgo PKD 86.90B bez stosownych wpisów jest zagrożone sporą grzywną i karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ramzes

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/10 19:07 #11274 przez Ramzes
Odp: Problem natury prawnej
Dziękuję Wam za udzielone odpowiedzi. Jeżeli chodzi o leki to temat jest już jasny.
DG mam zarejestrowaną z wpisami PKD:
86.90.B Działalność pogotowia ratunkowego
86.90.D Działalność paramedyczna
86.90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana
85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
Jak już pisałem na razie prowadzę szkolenia z PP i pracuję w WP jako ratownik.
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie imprez, jakiś obozów, wycieczek itp to nie planuję na razie zakupu do tej DG od razu całej karetki (takiej kasy nie mam:)), ale mam możliwości pozwalające na zakup np: plecaka ratowniczego z wyposażeniem kompletnym, mały defi AED z możliwością zapisu EKG, namiot do rozkładania (jako np namiot medyczny) itp sprzęty. No w razie faktycznej konieczności musiałbym wezwać ZRM - to jasne.
Świadczyłbym usługi zabezpieczenia medycznego na miejscu. W moim powiecie czy też województwie często są organizowane różnego rodzaju większe czy mniejsze imprezy. Na miejscu w mieście nie ma żadnej firmy która zabezpiecza takie imprezy. Wiem, że są ściągane firmy zewnętrzne. Myślę na razie o tym jako dodatkowe zajęcie, a z czasem może się rozwinie... Dożywotnio w WP nie będę (kontrakt - łączny czas max 12 lat), w pogotowiu czy SOR ciężko z wolnym etatem a coś trzeba robić (związanego z ratownictwem bo tylko to mnie interesuje).
Teraz pytanie - jakie jeszcze warunki muszę spełnić oprócz posiadanych przeze mnie kwalifikacji i DG we właściwym zakresie? Czy jeszcze coś dodatkowego, coś od wojewody?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/10/12 19:03 #11280 przez Ramzes
Odp: Problem natury prawnej
Wypowie się ktoś jeszcze w tej sprawie? Wielkie dzięki z góry

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/11/03 18:29 #11308 przez Wypadkowy
Odp: Problem natury prawnej
W TYM PRZYPADKU TEMAT WYDAJ SIĘ BYĆ PROSTY.Posiadając uprawnienia ratownika medycznego o ILE JE POSIADASZ. Ratownikiem jesteś dzień i noc.Tak jak policjant po służbie nadal jest policjantem i niewolno mu nie reagować na łamanie prawa tak Tobie nie udzielić pomocy odkąd uznano nas za funkcjonariuszy publicznych..
Z plecakiem ratownika możesz spacerować 24h na dobę jeśli masz na to ochotę i wykonywać czynności ratunkowe w ramach uprawnień w tym podawać leki do których jesteś uprawniony bezsprzecznie !!!!!!!
Natomiast posiadanie leków to już inna sprawa ,ponieważ nie jesteś podmiotem upoważnionym do zakupu leków bez recepty.(oprócz tam adrenaliny w małych dawkach )
Jeżeli jesteś niema problemu ,nabyłeś je w sposób legalny masz uprawnienia i jest ok .Wszystko odbywa się zgodnie z ustawą o RaT med
Popularnie wiadomo że za ratowanie życia nie będziesz karany ale co jak się stanie coś złego ???
Na Twoim miejscu nie ryzykowałbym takich zabiegów z użyciem leków oprócz oczywiście wspominanej adrenaliny w ostrych histaminach
Adam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • Tomasz1987 Avatar
  • Napełnianie butli tlenem medycznym oraz ich serwis...
  • Witam, Jesteśmy firmą zajmującą się napełnianiem butli tlenem medycznym, obszarem naszej działalności jest cała polska. Siedziba firmy znajduje się w miejscowości Brzeźno ( woj. kujawsko-pomorskie ) nieopodal Aleksandrowa Kujawskiego. Jako hurtownia farmaceutyczna działamy na rynku od 2008r. Butle tlenowe napełniamy na 200 atm co jest bardzo ważne podczas akcji ratowniczych ( dłuższe użytkowanie ). Zajmujemy się również...
  • W Ratownictwo Medyczne / Państwowe Ratownictwo Medyczne
  • 2021/05/13 21:29
  • Polianna Avatar
  • Co można robić w domu podczas przymusowej kwaranta...
  • Ja staram się nie rezygnować z ruchu. Dbam o siebie na wszystkie możliwe sposoby – jem zdrowo, wysypiam się i odpoczywam. W trosce o moje stawy zachowuję też aktywność fizyczną stosuję mojasilaruchu.pl/strefa-sprawnych-stawow pracuje nad zdrowymi nawykami – gdy skończy się pandemia, będę mogła normalnie i w pełnym zdrowiu wrócić do swoich obowiązków.
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2021/04/29 13:38
  • WIKTORIA15 Avatar
  • Zapytanie co do pracy
  • Witam! Mam pytanie do WAS odnośnie pracy po kursie KPP Myślałam o obstawie na meczach oczywsice tych niższych, młodziezowych wiece moze gdzie moge zgłosic/ aplikowac swoją kandydture? a moze ma ktos jakis pomysł dla mnie co moge w tych czasach robic, moze jednak ktos potrzebuje takiej osoby jak ja Lokalizacja LUBELSKIE Licze na wsze odpowiedzi
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2021/03/16 12:46
  • Centro Medica Avatar
  • CENTRO MEDICA SP. Z O.O poszukuje pracowników na s...
  • CENTRO MEDICA sp. z o.o. Poszukuje angażujących się w pracy i lubiących nowe wyzwania pielęgniarki/pielęgniarza lub ratownika medycznego do wykonywania neuromonitoringu. Jesteśmy doświadczoną firmą medyczną, jedyną tego typu w Polsce, wykonującą usługi śródoperacyjnego monitorowania neurofizjologicznego IONM (neuromonitoring). Wykorzystujemy technologię lidera rynku z Niemiec, Inomed Medizintechnik GmbH. Poszukujemy do...
  • W Personel systemu PRM / Ratownik Medyczny
  • 2021/02/25 10:00

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account