Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xTransport poszkodowanego z nożem w plecach

Więcej
2011/05/28 19:36 #5349 przez studentka
studentka stworzył temat: Transport poszkodowanego z nożem w plecach
Witam wszystkich Ratowników!

Mam takie pytanie, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi, bo ciągle nasuwają mi się nowe wątpliwości, a mianowicie:
Jak transportować poszkodowanego z ciałem obcym (konkretnie nożem) wbitym w plecy? Dodam jeszcze, że występuje podejrzenie odmy, a pacjent zaczyna wpadać we wstrząs.

Konkretnie chodzi mi tutaj o zastosowanie prawidłowej pozycji na noszach.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere.

Seneka Młodszy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/05/29 09:43 #5350 przez ricko1st
Transport poszkodowanego z nożem w plecach
Witam!
Logika podpowiada jedno: zabezpiecz wbite ciało obce tak aby nie miało możliwości przesunięcia się bo zwiększy uraz,opanuj wstrząs.
moja propozycja, szukaj rozwiązania problemu w zaleceniach PHTLS-u.
Może Ktoś ma inny pomysł?
Pozdrawiam

Najlepsi niech będą przygotowani na najgorsze !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/05/29 12:11 #5351 przez kandek
Transport poszkodowanego z nożem w plecach
Ja bym zrobił tak:
Nóż dobrze ufiksował, starając się to zrobić jak najbardziej szczelnie. Transport na "zdrowym" boku. Sprawdziłbym dlaczego pacjent jest "wstrząsowy" i starałbym się działać w tym kierunku. Pomiar RR (i odpowiednia ilość i przepływ płynów), działanie p/bólowe, jak niska saturacja na tlenie i dłuższa droga do szpitala to bym próbował nakłuć międzyżebrze.

Ale to powyższe to mój wymysł. Dobrze by było gdyby się wypowiedział jakiś instruktor z urazówki.

podpis tymczasowy który ma minimum 20 znaków

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/05/29 17:13 #5353 przez Bizon301
Transport poszkodowanego z nożem w plecach
Ja natomiast zrobiłbym tak. Tamowanie krwotoku, mocowanie ciała obcego, wkłucie, NaCl (wolno by nie wzmagac krwawienia), tlen. Transport na chorym boku. Piorunem na SOR. Nic p-ból raczej bym nie zaproponował. Opioidy = ryzyko wymiotów, i aspiracji czyli kaszana, ew. jakiś Nlpz. Ketoprofen w tyłek ale to chyba nic by nie pomogło. Nakłucie też chyba odpada, bo to w niczym mu nie pomoże. Z resztą większośc poszkodowanych od noża ma jeszcze parę dziur dookoła. Z odmą bym nie walczył, bo nóż może narobic większego bałaganu wtedy. W końcu siedzi tam, i celuje w płuco.
Ciężki temat.

"W Tybecie mówimy, że wiele różnych chorób można wyleczyć jednym lekarstwem miłością i współczuciem. Są one pierwotnym źródłem ludzkiego szczęścia i ich potrzeba leży w samej istocie naszej egzystencji."
XIV Dalajlama
Bo czasem wystarczy wysłuchać...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • kaja43
 • kaja43 Avatar
 • Wylogowany
 • Aktywny
 • Aktywny
 • tylko życie poświęcone innym,warte jest przeżycia
Więcej
2011/05/31 17:47 #5359 przez kaja43
Transport poszkodowanego z nożem w plecach
studentka napisał:
Każde ciało obce w ranie, do tego jeszcze w klatce piersiowej - to sytuacja ŁADUJ I JEDŹ. Na miejscu zdarzenia ograniczamy sie do ABC + szybkie badanie urazowe. CIAŁO OBCE POZOSTAJE W RANIE - stabilizujemy je, zabezpieczając w ten sposób pacjenta przed dodatkowymi urazami. Pacjenta układamy na CHORYM BOKU,ułożenie wysokie - jeśli pacjent ma DUSZNOŚĆ. W czasie transportu TLENOTERAPIA 100% tlenem - kontrolując przez całą drogę parametry życiowe - RR, HR, saturację, nawrót kapilarny. ZAWSZE ZAKŁADAMY DWA DUŻE WKŁUCIA i podajemy środek p/bólowy - najbezpieczniejsza jest MORPHINA DOŻYLNIE /staramy sie nie podawać leków domięśniowo pacjentowi w stanie ciężkim/ - w dawkach frakcjonowanych (np. po 2,5-5 mg do ustąpienia bólu) - która świetnie działa p/bólowo a do tego uspokaja nam pacjenta. W przypadku gdy pacjent reaguje na opioid mdłościami /rzadko na morphinę/ możemy zawsze podać Metoclopramid :). Działamy objawowo.W przypadku narastających objawów wstrząsu - płynoterapia - na początek krystaloidy, z szybkością zależną od wartości RR - staramy sie utrzymać ciśnienie na poziomie 100 mmHg, gdy nie udaje się nam to przy pomocy krystaloidów - włączamy koloidy /na zlec. lekarza lub po konsultacji z nim). Ciało obce w jamie opłucnowej skutkuje nie tyle odmą - co krwotokiem do j. opłucnowej - objawy są podobne: ściszenie szmerów oddechowych, nadmierne wypełnienie żył szyjnych - wówczas w leczeniu stosuje się drenaż jamy opłucnej, a w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Zatem wracamy do punktu wyjścia - SYTUACJA ŁADUJ I JEDŹ, by zmieścić się w dostarczeniu pacjenta do szpitala,w czasie ZŁOTEJ GODZINY.

Basia-senior ratownik ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/05/31 18:16 #5362 przez kandek
Transport poszkodowanego z nożem w plecach
Możecie mi uzasadnić dlaczego jak mam wbity nóż pod prawą łopatkę to mam leżeć na prawym boku? Bo nie chce mi się szukać a zwyczajnie nie wiem.
Mam pewne przypuszczenia ale nie chcę na razie z tym wyskakiwać.

podpis tymczasowy który ma minimum 20 znaków

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • zaqq1577 Avatar
  • Ratownik medyczny - szczepienia
  • Pracuje na SORze. Mam pytanie odnośnie szczepień ochronnych, np. przeciwtężcowych na SORach. Czy ratownik medyczny może je wykonywać? Z tego wiem zmieniły się przepisy i już możemy: Art. 17. - [Obowiązkowe szczepienia ochronne] - Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 6. 1 Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający kwalifikacje,...
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR)
  • 2022/01/17 08:55
  • Centro Medica Avatar
  • CENTRO MEDICA SP. Z O.O poszukuje pracowników na s...
  • W związku z rozwojem spółki poszukujemy angażującego się w pracę i lubiącego nowe wyzwania ratownika medycznego do wykonywania neuromonitoringu. Jesteśmy doświadczoną firmą medyczną, jedyną tego typu w Polsce, wykonującą usługi śródoperacyjnego monitorowania neurofizjologicznego IONM (neuromonitoring). Wykorzystujemy technologię lidera rynku z Niemiec, Inomed Medizintechnik GmbH. Poszukujemy do współpracy ratowników...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2022/01/12 12:29
  • serial Avatar
  • serial
  • Witajcie! jestem scenarzystą i reżyserem i razem ze współscenarzystką poszukujemy do anonimowych rozmów osoby chętne na zwierzenia ze swojej pracy i życia w pogotowiu przed rokiem 2002. Chcemy pokazać m in jak ciężka to praca i jak postrzeganie jej przez ludzi nie zawsze jest sprawiedliwe. Miła atmosfera rozmowy w pakiecie :) Jeśli byłaby możliwość rozesłania tego ogłoszenia wśród znajomych z branży, bylibyśmy bardzo...
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2021/10/12 09:32
  • ratownikekspress Avatar
  • Jak uratować osobę topiącą się w wodzie?
  • Teraz jest taka kolejność że: 1) dzwonisz na służby 112 opisujesz sytuacji i podajesz miejsce zdarzenia. 2) jak masz możliwość to rzuć tonącemu pzedmiot, który się unosi na powierzchni wody, żeby mógł się tego złapać 3) Jak potrafisz pływać to musisz znaleźć przedmiot, który sie unosi na wodzie i dopiero z nim możesz ewentualnie do tonącego popłynąć. 4) Do tego czasu jest już szansa, że straż lub inne służby...
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2021/09/04 13:27

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account