Zaloguj
x
x
Zarejestruj
xRKO noworodka. Weryfikacja filmiku

Więcej
2012/04/15 10:51 #7481 przez AlAl
AlAl stworzył temat: RKO noworodka. Weryfikacja filmiku
Witam!

Czy mógłbym prosić kolegów/koleżanki o "weryfikacje" niżej zapodanego filmiku dot. RKO noworodka?
Wydaje mi się, że ten Pan Ratownik popełnia błędy (m.in przy udrożnieniu dróg oddechowych - za daleko odchyla główkę i wdechach - nie odrywa ust od noworodka po każdym).

Może się mylę, ale chciałbym poznać Wasze zdanie.

uwaga.tvn.pl/57323,wideo,344411,jak_rean...ziecko,reportaz.html("Uwaga! TVN" zapewnia, że czynności ratunkowe przebiegały poprawnie :blink: )

Pozdrawiam i dzięki za każdą odpowiedź :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/04/15 17:16 #7485 przez joanna.j23
Odp: RKO noworodka. Weryfikacja filmiku
Witam
Przede wszystkim - nas uczyli, że reanimacji noworodka nie przeprowadza się "na podłodze". Bardzo łatwo go przenieść np. na stół czy na nosze i jest o wiele wygodniej.
Pod łopatki noworodka należy coś podłożyć, gdyż anatomicznie większa główka przy nawet lekkim odchyleniu stanowi niejako dźwignię, która unosi tułów ponad podłoże.
Rzeczywiście podczas oddechów wstępnych praktycznie to samo powietrze cyrkuluje pomiędzy ratownikiem a noworodkiem. W ten sposób prowadzenie wentylacji trochę traci sens. Nie zostało również powiedziane, że noworodkowi wtłaczamy praktycznie tylko taką ilość powietrza, jaką mamy w ustach, nie zaś zawartość swoich płuc. Może dla niektórych to oczywiste, jednak pewnie nie dla wszystkich. Podczas szkoleń ludzie często pytają, ile tego powietrza ma być.
Ktoś może powiedzieć, że najłatwiej krytykować, samemu nic nie robiąc, jednak uważam, że jeśli nagrywa się film instruktarzowy, to należy zwrócić uwagę na wszelkie najdrobniejsze szczegóły. Miejmy świadomość tego, jak wielką odpowiedzialność ponosi osoba, która przekazuje wiedzę. Należy się liczyć nie tylko z tym, że osoba, która bezpośrednio od nas się uczy, będzie pewne rzeczy robiła źle, ale również, że te błędy przekaże dalej. Dlatego warto przed opublikowaniem takego materiału szerszej publiczności, zrobić próbę w mniejszym gronie, po to, aby sprawdzić, jak dany materiał szkoleniowy został zrozumiany i odebrany.
Pozdrawiam

DOBRY RATOWNIK TO ŻYWY RATOWNIK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/04/15 17:34 #7486 przez AlAl
Odp: RKO noworodka. Weryfikacja filmiku
Dziekuje Ci za odpowiedz. Jak zawsze moge na Ciebie liczyc B) Moim celem nie bylo skrytykowanie tego Pana lecz jak wspomnialas wychwycenie błędów i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu sie ;)

Dziekuje :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/04/15 20:16 #7487 przez joanna.j23
Odp: RKO noworodka. Weryfikacja filmiku
Zwłaszcza, jeśli przekazujemy cokolwiek laikom, musimy pamiętać, że nie można sobie pozwolić na jakieś skróty myślowe. To, co nam może wydawać się oczywiste, innym niekoniecznie. Dlatego tak ważne jest, aby pewne rzeczy dobrze wyjaśnić.
Jest jeszcze jedno "obciążenie", o którym myślę przy okazji szkoleń. Otóż wiedza, którą przyswajamy sobie na dany temat po raz pierwszy, najlepiej wryje się w pamięć. Dlatego tak trudno wykorzenia się pewne błędy. Z tego też powodu ogromna odpowiedzialność ciąży na tym, który wiedzę decyduje się przekazywać. Musimy mieć świadomość, że informacja, którą przekażemy na szkoleniu, pozostanie w pamięci niektórych na długie lata. Owszem, są osoby, które siedzą na szkoleniach, bo muszą. Ale są również takie, które naprawdę się tematem interesują i zapamiętają nasze słowa. Czasami nawet będą się spierać z innymi "bo tak było mówione na szkoleniu". Dlatego właśnie dla tych ludzi mamy obowiązek się starać, żeby wiedza, którą im przekazujemy było prawdziwa i wyczerpująca.
Pozdrawiam

DOBRY RATOWNIK TO ŻYWY RATOWNIK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/04/23 23:34 #7515 przez soofi
Odp: RKO noworodka. Weryfikacja filmiku
Jeszcze jeden błąd wychwyciłam oprócz tych, które zostały już opisane.
Norma tętna noworodka jest większa od dorosłego człowieka, więc analogicznie jeśli prowadzimy resuscytację noworodka, będziemy uciskać klatkę piersiową znacznie szybciej niż w przypadku dorosłego człowieka. Niestety na filmiku widać, że te uciski są bardzo wolne, nawet powiedziałabym, że u dorosłego człowieka taka częstotliwość była by zbyt wolna...

Pozdrawiam;)

" Raczej umrzeć stojąc niż żyć na kolanach"

SKLEP RATOWNICZY

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2013/05/25 21:17 #9168 przez Czarny2609
Odp: RKO noworodka. Weryfikacja filmiku
Mnie np. w szkole uczą, a teraz właśnie mam RKO u dziecka, że noworodka jest to 5 wdechów ratowniczych, sprawdzamy oznaki życia i wykonujemy RKO wg. schematu 3 uciśnięcia : 1 wdech. oczywiście podkładając coś pod plecki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

  • zaqq1577 Avatar
  • Ratownik medyczny - szczepienia
  • Pracuje na SORze. Mam pytanie odnośnie szczepień ochronnych, np. przeciwtężcowych na SORach. Czy ratownik medyczny może je wykonywać? Z tego wiem zmieniły się przepisy i już możemy: Art. 17. - [Obowiązkowe szczepienia ochronne] - Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 6. 1 Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający kwalifikacje,...
  • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR)
  • 2022/01/17 08:55
  • Centro Medica Avatar
  • CENTRO MEDICA SP. Z O.O poszukuje pracowników na s...
  • W związku z rozwojem spółki poszukujemy angażującego się w pracę i lubiącego nowe wyzwania ratownika medycznego do wykonywania neuromonitoringu. Jesteśmy doświadczoną firmą medyczną, jedyną tego typu w Polsce, wykonującą usługi śródoperacyjnego monitorowania neurofizjologicznego IONM (neuromonitoring). Wykorzystujemy technologię lidera rynku z Niemiec, Inomed Medizintechnik GmbH. Poszukujemy do współpracy ratowników...
  • W Ratownictwo Medyczne / Rynek Pracy
  • 2022/01/12 12:29
  • serial Avatar
  • serial
  • Witajcie! jestem scenarzystą i reżyserem i razem ze współscenarzystką poszukujemy do anonimowych rozmów osoby chętne na zwierzenia ze swojej pracy i życia w pogotowiu przed rokiem 2002. Chcemy pokazać m in jak ciężka to praca i jak postrzeganie jej przez ludzi nie zawsze jest sprawiedliwe. Miła atmosfera rozmowy w pakiecie :) Jeśli byłaby możliwość rozesłania tego ogłoszenia wśród znajomych z branży, bylibyśmy bardzo...
  • W Ratownictwo Medyczne / Ratowniczy Hyde Park
  • 2021/10/12 09:32
  • ratownikekspress Avatar
  • Jak uratować osobę topiącą się w wodzie?
  • Teraz jest taka kolejność że: 1) dzwonisz na służby 112 opisujesz sytuacji i podajesz miejsce zdarzenia. 2) jak masz możliwość to rzuć tonącemu pzedmiot, który się unosi na powierzchni wody, żeby mógł się tego złapać 3) Jak potrafisz pływać to musisz znaleźć przedmiot, który sie unosi na wodzie i dopiero z nim możesz ewentualnie do tonącego popłynąć. 4) Do tego czasu jest już szansa, że straż lub inne służby...
  • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
  • 2021/09/04 13:27

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account