gototopgototop
Polish Belarusian Bulgarian Catalan Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French Georgian German Greek Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Ukrainian Urdu
Reklama
Logowanie
Obecnie gościmy
  • ww61 ww61
Teraz online:
  • Użytkowników: 1
  • Gości: 40
Nowi użytkownicy:
  • hugolina1410 hugolina1410
  • klissu klissu
  • ewelcia ewelcia
Patronat medialny
Reklama
Reklama
Info Ratownik-med.pl
Reklama
Pogoda
Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:2236
mod_vvisit_counterWczoraj:3587
mod_vvisit_counterW tym tygodniu:5823
mod_vvisit_counterTydzień temu:22229
mod_vvisit_counterW tym miesiącu:67735
mod_vvisit_counterMiesiac temu:112998

Obecnie gościmy: 62
Twoje IP: 38.107.179.212
,
Dzisiaj jest: Maj 22, 2012
Get Adobe Flash player
Choosing web hosting is always a challenge, please consider this hostmonster review and greengeeks review.

08
Gru
2010

Czy pracownicy pogotowia muszą odbyć szkolenie z zakresu stosowania przymusu bezpośredniego ?

ImagePytanie:
Czy pracownicy pogotowia ratunkowego (pielęgniarka systemu, ratownik medyczny) muszą odbyć szkolenie z zakresu stosowania przymusu bezpośredniego?
Jeżeli tak, to kto ma je zorganizować i z jaką częstotliwością należy je powtarzać?

Odpowiedź:
odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2010 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Przepisy dotyczące stosowania przymusu bezpośredniego są zawarte w:
ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535 z późn. zm.) – szczególnie art. 18;
rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 23 sierpnia 1995 r. w sprawie stosowania przymusu bezpośredniego (Dz. U. Nr 103, poz. 514).

Do stosowania przymusu bezpośredniego uprawniony był dotychczas tylko lekarz oraz w szczególnych przypadkach pielęgniarka szpitala psychiatrycznego lub DPS. Zmianę w tym zakresie ma przynieść nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Obowiązujące przepisy wskazują, iż stosowanie przymusu bezpośredniego: w domu pomocy społecznej, w szpitalu psychiatrycznym, w sytuacjach związanych z przewiezieniem osoby skierowanej do szpitala psychiatrycznego, wymaga aby osoba go stosująca była przeszkolona.

Zgodnie z § 17 ww. rozporządzenia aby stosować przymus bezpośredni konieczne jest przejście szkolenia. Szkolenie pracowników w zakresie stosowania przymusu bezpośredniego organizuje kierownik szpitala, domu pomocy społecznej lub zakładu pomocy doraźnej (pogotowia ratunkowego). Rozporządzenie nie reguluje ilości szkoleń jakie musi przejść osoba, która będzie stosowała przymus bezpośredni, ani konieczności jego powtarzania w określonych cyklach. Świadczy o tym fakt, iż termin "szkolenie" został użyty w formie pojedynczej. Można zatem przyjąć, iż szkolenie to powinno odbyć się co najmniej jeden raz. Z treści przepisu nie wynika, aby była konieczność jego powtarzania. Jednakże z uwagi na materię problemu, szkolenia takie mogą być powtarzane w zależności od potrzeb.

Uzasadnienie:
Do stosowania przymusu bezpośredniego uprawniony był dotychczas tylko lekarz oraz w szczególnych przypadkach pielęgniarka szpitala psychiatrycznego lub DPS. Zmianę w tym zakresie ma przynieść nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Obowiązujące przepisy wskazują iż stosowanie przymusu bezpośredniego: w domu pomocy społecznej, w szpitalu psychiatrycznym, w sytuacjach związanych z przewiezieniem osoby skierowanej do szpitala psychiatrycznego, wymaga aby osoba go stosująca była przeszkolona.

Zgodnie z § 17 w/w rozporządzenia aby stosować przymus bezpośredni konieczne jest przejście szkolenia. Szkolenie pracowników w zakresie stosowania przymusu bezpośredniego organizuje kierownik szpitala, domu pomocy społecznej lub zakładu pomocy doraźnej (pogotowia ratunkowego). Rozporządzenie nie reguluje ilości szkoleń jakie musi przejść osoba która będzie stosowała przymus bezpośredni, ani konieczności jego powtarzania w określonych cyklach. Świadczy o tym fakt, iż termin "szkolenie" został użyty w formie pojedynczej. Można zatem przyjąć iż szkolenie to powinno odbyć się co najmniej jeden raz. Z treści przepisu nie wynika, aby była konieczność jego powtarzania. Jednakże z uwagi na materię problemu, szkolenia takie mogą być powtarzane w zależności od potrzeb.

Uwagi:
Należy wskazać, iż obecnie trwają prace nad zmianą ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (numer druku VI 3349). Nowela zakłada, że decyzję o zastosowaniu przymusu będzie podejmował również kierujący akcją ratowniczą, który musi o tym jak najszybciej powiadomić dyspozytora medycznego. Przymus będzie można stosować do momentu uzyskania pomocy lekarza lub w trakcie przewożenia pacjenta do szpitala. Zgodnie z art. 3 ust. 2 projektu ustawy, obowiązujące dotychczas przepisy wykonawcze (w tym m.in. kwestie związane ze szkoleniem) dotyczące stosowania przymusu bezpośredniego zostaną utrzymane w mocy przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie przedmiotowej nowelizacji. Zgodnie z takim założeniem, wydaje się słusznym przyjęcie, iż wskazane w pytaniu osoby muszą przejść szkolenie, które zorganizują osoby do tego zobowiązane w § 17 ww. rozporządzenia.

Katarzyna Lenczowska-Soboń
ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie,
Wolters Kluwer Polska
www.abc.com.pl
www.prawoizdrowie.pl

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Komentarze  

 
0 #1 slawek 2011-06-06 07:44
Mam pytanie związne z wsiadaniem pilęgniarek pracujących w naszej Izbie Przyjęć.
1.Co pielęgniarki ustawowo muszą spełnić by zasiadać do zespołu Podstawowego karetki Szpitalnej?
2.Dyrekcja chce zmusić pilęgniarki do zasiadania jako kierowcy/pilęgniarki , czy istnieje taka możliwość?
Cytować
 

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. (KONTAKT)


Kod antysapmowy
Odśwież

Dodaj do...

Przegląd artykułów

Najczęściej czytane

facebook.com/ratownik.med

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Panel logowania

               
Szukaj ...
Webratownik-med.pl
Reklama
Subskrypcja
Zapisz się!
Chcesz być na bieżąco ?? Zapisz się i korzystaj z subskrypcji naszego portalu!



Joomla : RATOWNICTWO MEDYCZNE
Profil użytkownika
Odwiedzin: 1, Miejscowość: Płock
Ratowniczy e-Sklep

RatCZAT - podyskutuj!
Ostatnio na czacie: Sylwiaratownik

Przejdź na czat

Galeria ratownicza

Karambol Leszczyn - krajowa 6 - stka
Karambol Leszczyn - krajowa...
Karambol Leszczyn - krajowa...
Ambulans Peugeuot Boxer
Ambulans Peugeot
Ambulans Peugeuot Boxer
Ambulans wodny w Sopocie-2
Ambulansy i samoloty ratown...
Ambulans wodny w Sopocie-2
Migawki
REKLAMA REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA REKLAMA

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI ! 
Wyślemy Ci ofertę.
Chmura TAG - ów
Kanał RSS Ratownik-med.pl
ESKUMED - RATOWNICTWO MEDYCZNE GMINA RYMAŃ hafciarnia JOKRIS