Jak prawidłowo postąpić?

Więcej
2012/05/07 11:18 - 2012/05/07 11:43 #7558 przez donpedro9
Jak prawidłowo postąpić? was created by donpedro9
Witam
Miałem taki scenariusz na zajęciach i mam do niego kilka pytań.

Mężczyzna ok 40 lat spada w sadzie z drabiny. W pobliżu stoją ule. Pomoc wzywa żona.Z wywiadu mamy informację że żona nic nie wie na temat uczulenia męża. Miejsce zdarzenia jest bezpieczne po ok 20 minutach. Do poszkodowanego podchodzi zespół podstawowy w 3 osobowym składzie. Wrażenie ogólne jest takie, że mężczyzna ma opuchniętą twarz, i inne okolice ciała. Zespół traktuje pacjenta jako urazowego. Na początku badania stwierdzamy niedrożność dróg oddechowych.Pacjent jest nieprzytomny, reaguje na ból. Ma zachowane krążenie. Prosimy o zgodę na intubację. Otrzymujemy zgodę. Nie możemy wykonać intubacji. Prowadzący informuje nas że nic nie widzimy z powodu obrzęku. Decydujemy się na konikopunkcję na, którą otrzymujemy zgodę CPR.Konikopunkcja kończy się sukcesem. Na worku mamy opory. Prowadzący informuje nas że nie mamy szans na wkłucie obwodowe.

I teraz moje pytania:

1.Czy w takiej sytuacji należy traktować pacjenta jako urazowego i kontynuować badanie wstępne urazowe ? Możemy je przerwać tylko w 3 przypadkach. Pacjent może mieć dosłownie wszystko po upadku z drabiny? odmę, tamponadę osierdzia, wstrząs rdzeniowy itd, itp
2. Czy natychmiast powinniśmy leczyć wstrząs anafilaktyczny w trakcie wykonywania badania urazowego, tj podać adrenalinę, hydrocortison, salbutamol idt...

Może ktoś się pokusi i rozwiąże mi scenkę prawidłowo. Mi się na ćwiczeniach nie udało....:(

Pzdr :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/07 15:33 #7560 przez marcin1975rm
Replied by marcin1975rm on topic Odp: Jak prawidłowo postąpić?
A gdzie popełniliście błąd?

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/08 06:21 #7564 przez donpedro9
Replied by donpedro9 on topic Odp: Jak prawidłowo postąpić?
Nie podaliśmy adrenaliny podczas badania wstępnego urazowego...:(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/08 16:12 #7565 przez sox
Replied by sox on topic Odp: Jak prawidłowo postąpić?

Pacjent może mieć dosłownie wszystko po upadku z drabiny? odmę, tamponadę osierdzia, wstrząs rdzeniowy itd, itp


Wszystkiego nie może mieć... A czy objawy wskazują na tamponadę lub odmę?

Na worku mamy opory

używacie worka w jakim celu? bo o ile się nie mylę to przy konikopunkcji używamy butli z tlenem i trójnika

Z doświadczenia mogę powiedzieć że jeżeli w "scence" jest zaznaczone że są tam ule to pewnie w rozwiązaniu jest że został pogryziony czy pożądlony przez owady mieszkające w tych ulach :P

Pozdro

Człowiek który raz kogoś uratuje to bohater, człowiek który ratuje ludzi codziennie to ratownik medyczny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/08 16:56 #7566 przez donpedro9
Replied by donpedro9 on topic Odp: Jak prawidłowo postąpić?
Objawy nie wskazały w badaniu wstępnym na tamponadę , odme itd...
Chodzi mi o to czy trzeba skończyć badanie wstępne urazowe i podać leki wiedząc dokładnie co leczymy czy tak jak chciał prowadzący podać jak najszybciej adrenalinę itd wstępnie rozpoznając wstrząs anafilaktyczny i nie czekać na koniec badania urazowego. Pacjent oczywiście był pogryziony przez pszczoły.
Co do worka to się nie wypowiadam dalej bo w zadaniu chodziło raczej o użycie alternatywy, bez zagłębiania się w szczegóły...

Dzięki za odpowiedź :)
Pzdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/05/08 20:56 #7567 przez yasiu_s
Replied by yasiu_s on topic Odp: Jak prawidłowo postąpić?
1. Na konikopunkcję nie trzeba mieć niczyjej zgody - ratmed sam może o tym zdecydować - btw to glupie z nie mozna intubowac poza nzk, ale konikopunkcję można zawsze.
2. Szybkie badanie urazowe trwa do 2 minut. Na nie na pewno znajdzie się czas :)
3. Jako, że wg ITLS rozpoczynasz od ABC - to już w A zaczynasz udrażniać drogi oddechowe, których niedrożność spowodowana jest zapewne przez anafilaksję. Więc po pierwsze zlecasz jednemu członkowi zespołu przygotowanie intubacji, drugiemu leki - epinefrynę im, oraz wkłucie, a samemu dzwonisz po zgodę na intubację [lub w alternatywnej wersji zlecasz przygotowanie LMA / konikopunkcji, samemu próbując uzyskać drożność manualnie i wentylować maską twarzową, po przygotowaniu zakładasz LMA lub konikopunkcja]. Po zgodzie intubujesz, jeśli pudło - alternatywne sposoby uzyskania drożności.
Podsumowując tą część - dwie osoby - Ty i jeden członek zespołu zajmujecie się doraźnym utrzymaniem drożności, a jedna osoba - drugi członek zespołu zajmuje się leczeniem przyczynowym niedrożności.
Po uzyskaniu drożności i wdrożeniu tlenoterapii kontynuujesz badanie wg schematu ABC i potem szybkie badanie urazowe. Zlecasz niezbędne interwencje jednemu członkowi zespołu, drugi jak tylko jest wolny to zakłada kołnierz i przygotowuje transport - decha i nosze.
Po zakończeniu, decha, nosze i jazda na SOR, w karetce badanie dalsze, tel na SOR i pacjent żywy :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.240 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account