Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Starosta radomski i burmistrz Pionek mówią stanowcze nie kolejnym zmianom w systemie ratownictwa medycznego. W tle jest za to ukryty konflikt pomiędzy szefami służb, które mają ratować ludzkie życie.

Radomska karetka wyjeżdża do nagłych wypadków w Pionkach i okolicach. W tym samym czasie karetki pionkowskie udzielają nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej mieszkańcom części Radomia, Iłży czy Zakrzewa. Wszystko dlatego, że dyrektor radomskiego pogotowia i szef szpitala w Pionkach nie potrafią znaleźć wspólnego języka. Pozostaje tylko jedno pytanie. Na którym miejscu jest w tym wszystkim dobro pacjentów?

Byliśmy jedynymi przedstawicielami pionkowskich mediów, które zainteresowały się tematem. Specjalnie dla naszych czytelników mamy zapis video konferencji prasowej, która odbyła się w środę w Starostwie Powiatowym w Radomiu. Swoje opinie przedstawiali starosta Ślifirczyk, wicestarosta Trelka i dyrektor Gawlik. Nagraliśmy również mini-konferencję video z udziałem burmistrza Janeczka i radnego powiatowego Dziubasika. Wszystko znajdziecie tylko w Pionki24TV TUTAJ

 

Przed 1 marca 2011 roku w Pionkach, Iłży i Radomiu funkcjonowały odrębne stacje pogotowia ratunkowego. W połowie ubiegłego roku wprowadzony został nowy plan ratownictwa medycznego na Mazowszu. Całe województwo podzielono na 29 rejonów operacyjnych. Zmieniono miejsca stacjonowania karetek, w Pionkach zlikwidowano stację pogotowia ratunkowego. Teren miasta i gminy obsługuje obecnie tylko jeden zespół ratowników. Drugi najbliższy znajduje się w Jedlni-Letnisko. Od 1 lipca 2012 roku zamiast 29 rejonów będzie tylko 6. Karetkami ma zawiadywać dyspozytor z Radomia. Zmniejszenie liczby rejonów oznacza, że do powiatu radomskiego dołączyły kozienicki, szydłowiecki, lipski i zwoleński.

- Uczestniczymy w konsultacjach, ale nie możemy brać odpowiedzialności za ich wynik. Ratownictwo medyczne to domena wojewody. Mogę tylko powiedzieć, że system obowiązujący przed zmianami był sprawdzony i sprawnie działający – mówi starosta Ślifirczyk.

Konsultacje trwają, ale zmiany są nieuchronne

Po 1 lipca 2012 roku mają wejść w życie kolejne zmiany w systemie ratownictwa medycznego. W dużym skrócie oznacza to, że miasto Radom, powiat radomski oraz kozienicki, szydłowiecki, zwoleński i lipski stworzą jeden duży rejon operacyjny. Karetkami ma zawiadywać dyspozytor z Radomia. Może być tak, że do osób potrzebujących pomocy w Pionkach będzie jechać zespół z ratowników z Kozienic, bo akurat on będzie wolny i będzie miał najbliżej.

Stanowcze nie proponowanym zmianom mówią nie tylko starosta radomski i burmistrz Pionek, ale i sami mieszkańcy. 10 tysięcy podpisów na znak protestu w Pionkach, 8 tysięcy w Iłży. Te liczby powinny mówić wszystko. Zgodnie z planem wojewody mazowieckiego do 22 lutego mają trwać konsultacje w tej sprawie.

- Byłem na spotkaniu z wojewodą Kozłowskim, które odbyło się 8 lutego. Usłyszeliśmy wtedy, że zmiany w systemie ratownictwa na Mazowszu są nieuchronne. To stawia cały proces konsultacji pod znakiem zapytania. Zarząd powiatu wydał negatywne stanowisko na temat proponowanych zmian. 23 lutego odbędzie się sesja Rady Powiatu i mam nadzieję, że radni podejmą podobną decyzję. Rodzi się tylko wątpliwość. Dlaczego chce się zepsuć coś, co funkcjonowało całkiem nieźle – pyta wicestarosta radomski Waldemar Trelka.

Swojego oburzenia nie kryje również burmistrz Pionek, Marek Janeczek. Mieszkańcy tego miasta najwięcej stracili na nowym planie ratownictwa. W mieście nie ma już stacji pogotowia ratunkowego, a do nagłych zdarzeń wyjeżdża tylko jedna karetka. Druga najbliższa rusza z Jedlni-Letnisko.

- Dziwi mnie, że samorząd miasta Pionki nie jest zapraszany na konsultacje. Chciałbym tylko przypomnieć, że podczas spotkania w Pionkach, wojewoda mówił, że bierze pełną odpowiedzialność za wprowadzane zmiany. Jeżeli nie otrzymamy zaproszenia do rozmów, to my się po prostu do wojewody wprosimy – mówi wprost burmistrz Janeczek.

Jest konflikt na linii Pionki – Radom

Cała sprawa ma też swoją drugą stronę. Usługi z zakresu ratownictwa medycznego na terenie Pionek i okolic świadczy karetka radomskiego pogotowia. Dyrektor pogotowia w Radomiu Piotr Kowalski przyznaje, że proponował porozumienie. Jego zdaniem fakt, że wygrał ten kontrakt na ratownictwo medyczne, stał się zarzewiem konfliktu.

- Pionki mogły być podwykonawcą usług ratowniczych, a nawet głównym wykonawcą. Wielokrotnie rozmawiałem na ten temat z dyrektorem Gawlikiem. W Iłży udało nam się dojść do porozumienia. Z Pionkami tej współpracy niestety nie ma – przyznaje Kowalski.

Inne zdanie na ten temat ma szef pionkowskiego szpitala, Aleksander Gawlik.

- Nie mam żadnego konfliktu z dyrektorem Kowalskim. Nie dostałem żadnej propozycji, żeby być wykonawcą głównym czy podwykonawcą. Dla mnie jest to po prostu kuriozalna sytuacja, bo mamy naprawdę bardzo dobry sprzęt i ludzi. Dodam tylko, że przed wprowadzeniem zmian średni czas dojazdu karetki w moim rejonie wynosił 6 minut i 11 sekund. Paradoksem jest to, że ostatnio pierwsza do wypadku przyjechała karetka z Jedlni-Letnisko – dodaje Gawlik.

Radomska karetka na pomoc w Pionkach. Pionkowska karetka do pacjenta w Radomiu

Co ciekawe pionkowski Zakład Opieki Zdrowotnej wygrał konkurs w NFZ na świadczenie nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej dla mieszkańców części Radomia oraz powiatu radomskiego. To tylko zaogniło wcześniej istniejący już konflikt.

- Dyrektor Gawlik chce się odegrać na nas za to, że nie mają ratownictwa. Jest to jego osobista uraza. Prawda jest taka, że my odwalamy robotę, a oni biorą pieniądze – twierdzi Kowalski.

Szef służby zdrowia w Pionkach broni się.

- Nie wiem skąd niezadowolenie pana Kowalskiego. Złożyliśmy najlepszą ofertę i wygraliśmy kontrakt. Zresztą byliśmy już przedmiotem wielu kontroli. Głównym powodem dla jakiego zgłosiłem się do konkursu na nocną i świąteczną pomoc lekarską było to, że nie chciałem zostawiać mieszkańców Pionek bez opieki – przyznaje na zakończenie Gawlik.

Źródło: pionki24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account