Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

-Polski system ochrony zdrowia jest przykładem dla wielu innych krajów. I po spotkaniu z ministrami zdrowia Unii, uważam, że mam powody do dumy – stwierdziła minister zdrowia Ewa Kopacz, gość poranka TVP Info. Zdaniem pani minister, sytuacja polskiej służby zdrowia poprawia się, a problemy z kolejkami do specjalistów to efekt nieefektywnego działania dyrektorów placówek medycznych.

Minister zdrowia jest przekonana, że ponad 61,5 mld zł, jakie zostaną przeznaczone w przyszłym roku na leczenie Polaków, to odpowiednia kwota. Tym bardziej, że to więcej o ok. 20 mld niż cztery lata temu. Kopacz odniosła się także do zarzutów o największą zmorę pacjentów, czyli wielomiesięczne kolejki do specjalistów. –Nie jestem zadowolona z takiej organizacji, jaka jest, aczkolwiek ministerstwo zdrowia zrobiło wszystko, aby ustawiać kolejki tak jak trzeba. Jednak w szpitalu zarządza dyrektor i to on jest zobowiązany do przygotowania odpowiedniej obsługi pacjentów. Od dyrektora też zależy czy pieniądze trafia na leczenie, podwyżki dla personelu, czy na pensje – mówiła min. Kopacz. – Jednocześnie chcę powiedzieć, że racjonalnie wydawane pieniędzy przekłada się na skracanie kolejek i lepsze traktowanie pacjentów – dodała.
Minister uważa, że w dalszym ciągu pieniądze w wielu polskich placówkach zdrowia są nieracjonalnie wydawane. Z informacji resortu zdrowia wynika, że na 760 szpitali tylko, co piąty jest w kiepskiej kondycji finansowej. I to właśnie one generują prawdziwy dług

Z drugiej strony Kopacz nie kryje, że po spotkaniu z kolegami i koleżankami z Unii „ma powód do dumy z polskiego systemu ochrony zdrowia”. – Mamy powód do dumy np. z systemu ratownictwa medycznego, które bardzo sprawnie sprawdza się przy okazji różnych tragedii. Możemy być przykładem dla wielu krajów europejskich - mówiła Kopacz.

Minister Kopacz przypomniała także, że na nowej liście leków refundowanych znajdą się specyfiki na leczenie dzieci z ADHD, nowoczesne leki na schizofrenię i wiele innych nowości. Jednocześnie, jak przyznała, dzięki negocjacjom z koncernami farmaceutycznymi resortowi uda się zaoszczędzić ok. 220 mln zł, które trafią na inne cele.

Źródło: tvp.info.pl

Twoja reakcja na artykuł?

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account