gototopgototop
Polish Belarusian Bulgarian Catalan Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French Georgian German Greek Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Ukrainian Urdu
Reklama
Logowanie
Obecnie gościmy
Teraz online:
 • Gości: 31
Patronat medialny
Reklama
Reklama
Reklama
Info Ratownik-med.pl
Reklama
Reklama
Pogoda
Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj:3345
mod_vvisit_counterWczoraj:3975
mod_vvisit_counterW tym tygodniu:15242
mod_vvisit_counterTydzień temu:25817
mod_vvisit_counterW tym miesiącu:73171
mod_vvisit_counterMiesiac temu:132258

Obecnie gościmy: 43
Twoje IP: 54.243.14.193
,
Dzisiaj jest: Kwi 17, 2014
               
Choosing web hosting is always a challenge, please consider this hostmonster review and greengeeks review.

08
Sie
2011

Agresywny pacjent w szpitalu ogólnym: kiedy personel może użyć przymusu bezpośredniego?

Agresywnych pacjentów można spotkać w każdym szpitalu, choć nie ulega wątpliwości, że są oni największym problemem lecznic psychiatrycznych. W przypadku tych ostatnich prawo klarownie wskazuje jak poskromić agresję, jednak w pozostałych placówkach kwestia stosowania przymusu bezpośredniego przez personel medyczny nie została precyzyjnie uregulowana.

Nadzieją na zmianę pozostaje deklaracja Rzecznika Praw Pacjenta, który zapowiada wystąpienie do ministra zdrowia o wypracowanie przepisów określających jak należy postępować w szpitalach ogólnych w sytuacji, gdy pacjent zachowuje się agresywnie i nie ma z nim kontaktu.

Prawa pacjenta w parcianych pasach
- Na niektóre oddziały, np. neurologię, internę lub toksykologię trafiają osoby, które targnęły się na swoje życie lub znajdują się pod wpływem alkoholu. Zdarza się, że ich unieruchomienie jest koniecznością. Trzeba jednak wyraźnie wskazać, w jakich sytuacjach personel szpitala może sięgnąć po takie rozwiązanie - wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą Rzecznik Praw Pacjenta, Barbara Kozłowska, odnosząc się do incydentu na oddziale neurologii w jednym z warszawskich szpitali.

Pacjentkę z chorobą Alzheimera, która głośno domagała się pomocy, ponieważ chciała skorzystać z toalety (nie porusza się samodzielnie) pielęgniarka wywiozła z łóżkiem na korytarz, gdzie wspólnie z koleżanką z sąsiedniego oddziału próbowały parcianymi pasami związać jej ręce i nogi. Obecnie RPP ma wyjaśnić, czy doszło w tym przypadku do nadużycia przymusu bezpośredniego.

 

Może nim być:
- przytrzymanie - doraźne, krótkotrwałe unieruchomienie osoby z użyciem siły fizycznej;
- przymusowe zastosowanie leków - doraźne lub przewidziane w planie postępowania leczniczego wprowadzenie leków do organizmu osoby bez jej zgody;
- unieruchomienie - obezwładnienie osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł, kaftana bezpieczeństwa lub innych urządzeń technicznych;
- izolacja - umieszczenie osoby, pojedynczo, w zamkniętym i odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu.

Jeden przepis dla wszystkich?
- Różnica między pacjentem psychiatrycznym a neurologicznym jest istotna, natomiast rozporządzenie ministra zdrowia o stosowaniu przymusu bezpośredniego, które adresowane jest do oddziałów psychiatrycznych, nie uwzględnia tej specyfiki - mówi nam Wojciech Konieczny, neurolog i dyrektor do spraw lecznictwa w Zespole Szpitali Miejskich w Częstochowie.

Dyrektor Konieczny zaznacza, że pacjent psychiatryczny z definicji nie cierpi na schorzenia organów wewnętrznych. Dodaje, że w tym przypadku stosowanie przymusu związane jest z podstawową chorobą, objawiającą się agresją.

Wyjaśnia także, że na neurologię, internę lub urazówkę trafiają osoby z delirium, często bardzo pobudzone, ale jednocześnie np. z udarem mózgu, krwotokiem podpajęczynówkowym, krwiakiem przymózgowym itp.

- W ich przypadku stosowanie przymusu musi być bardziej ograniczone i przemyślane - ocenia neurolog i wskazuje kolejną różnicę.

- Na oddziałach psychiatrycznych w celu uspokojenia fizycznie zdrowego pacjenta można podać środki uspokajające. Powtórzenie tego schematu w przypadku pacjenta z neurologii lub urazówki oznacza już ryzyko. Może się bowiem okazać, że podanie leków uspokajających wpłynie na ocenę jego stanu fizycznego, ponieważ pewne objawy pod wpływem tych specyfików mogą się nie ujawnić - podkreśla Wojciech Konieczny.

Dlatego, zdaniem naszego rozmówcy, lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie pacjenta neurologicznego poprzez np. podniesienie barierek przy jego łóżku, podanie łagodnych specyfików lub założenie pojedynczych pasów.

Gdy chorgo nie można uspokoić…
- Pacjenci neurologiczni, którzy bezwzględnie wymagają zastosowania środków przymusu, a nie występuje przy tym zagrożenie życia, wysyłani są na oddziały psychiatryczne - stwierdza Konieczny i dodaje, że w przypadku neurologii istnieje płynna granica między zabezpieczeniem pacjenta tak, aby nie zrobił sobie krzywdy (np. nie wyrwał wenflonu lub sondy) a zastosowaniem innych środków przymusu bezpośredniego. Nie została ona jednak sprecyzowana w przepisach.

Podobną opinię wyraża w Gazecie Wyborczej prof. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, mazowiecki konsultant w dziedzinie psychiatrii, który przyznaje, że kwestia stosowania przymusu fizycznego na neurologii lub internie powinna zostać uregulowana.

Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z 3 grudnia 2010 r. oraz przepisy określające użycie przymusu wobec agresywnych pacjentów unormowały stan prawny na oddziałach psychiatrycznych, wskazując dość szczegółowo procedury związane z jego stosowaniem. W specjalnej karcie wpisana jest godzina unieruchomienia pacjenta, przyczyna zastosowania przymusu bezpośredniego, jego rodzaj i czas trwania, częstotliwość kontroli nad unieruchomionym, itp.

Przestrzeganie praw pacjenta w lecznictwie psychiatrycznym bada obecnie NIK. W maju br. Izba rozpoczęła kontrolę w tej sprawie, nie objęła ona jednakże wszystkich placówek, w których sięga się po środki przymusu bezpośredniego.

- Do czasu zakończenia kontroli nie możemy udzielać informacji o jej przebiegu i ustaleniach. Raport z audytu powinien być gotowy na początku przyszłego roku - informuje portal rynekzdrowia.pl Magdalena Czerniak-Kowalska z wydział rzecznika prasowego NIK.

Wydaje się jednak, że wzorzec opracowany dla oddziałów psychiatrycznych nie jest wystarczający i nie rozwiewa wszystkich wątpliwości.

Lekarze zawracają np. uwagę, że o ile opuszczenie przez pacjenta oddziału psychiatrycznego zostało opisane w prawie (łącznie z zastosowaniem procedur sądowych), o tyle wypisanie ze ze szpitala ogólnego agresywnego chorego, który może być zagrożeniem dla siebie i innych, nie jest w żaden sposób unormowane.

Źródło: rynekzdrowia.pl

 

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. (KONTAKT)


Kod antysapmowy
Odśwież

Przegląd artykułów

Najczęściej czytane

Panel logowania

               
Subskrypcja

Subskrybuj teraz!

Chcesz być na bieżąco, skorzystaj z subskrypcji Portalu Ratownik-med.pl już teraz !
captcha
Odwiedź nasze profile
FacebookTwitterYoutubeKaretki
Profil użytkownika
Odwiedzin: 478
Ratowniczy e-Sklep

RatCZAT - podyskutuj!
Ostatnio na czacie: Zuzka

Przejdź na czat

Shout Box
Ostatnia wiadomość: 6 Dni, 2 Godziny temu
 • avatar
  czarnaa : wypadek karetki
 • avatar
  czarnaa : «link»
 • avatar
  Ratownik J : Witam wszystkich ratowników
 • avatar
  R05k : 94-letni lekarz w pogotowiu «link»
 • avatar
  BENEK : Strajk Włoski «link»
 • avatar
  dee2006 : potrzebuje info jak powinna wygladac pomoc na Sorze osobie po zaslabnieciu urazie glowy,oraz czy brak podpisu pacjenta w szkoku pourazowym i wplywem alkoholu na badania tomografem jest wazny?
 • avatar
  R05k : Nowy rekord polski czasu pracy lekarza 175h «link»
 • avatar
  marcin1975rm : Po urlopie, przed urlopem ;)
 • avatar
  irek : Tragedia ratownicy czekali na lekarza znamy to oni się wymiksują z wszystkiego ty jakbyś tak zrobił masz przejebane i masz zakaz podjęcia pracy w ratownictwie
 • avatar
  R05k : Karetka jechała za długo, dziewczynka w stanie krytycznym. «link»
Archiwum

Zaloguj się aby dodawać wiadomości

Galeria ratownicza

Prezent braci Koral dla SPR Nowy Sącz
Nowy Sącz. Nowa karetka w p...
Prezent braci Koral dla SPR...
Pokazy podczas Konwentu
Ratownicy podczas Konwentu
Pokazy podczas Konwentu
Migawki
Tapeta na Twój PCWYTAPETUJ PULPIT Uśmiech
Przejdź do "plikowni" i obejrzyj tapety naszego serwisu.
Wystarczy kliknąć tutaj.
Kanał RSS Ratownik-med.pl
ESKUMED - RATOWNICTWO MEDYCZNE GMINA RYMAŃ hafciarnia Portal Miasta i Gminy Resko