Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiceminister zdrowia zaklina rzeczywistość! A ona jest tak jak przewidywaliśmy. Ratownicy medyczni zastępują pielęgniarki. A mieli tylko "uzupełniać braki w kadrze pielęgniarskiej". Dobra zmiana? "Dobra zamiana". Tylko nie dla pielęgniarek!

Do redakcji Portalu Pielęgniarki.info.pl napływają pierwsze informacje związane z wejściem w życie nowych regulacji prawnych przeforsowanych przez ministra zdrowia, a mających na celu "uzupełnienie braków w kadrze pielęgniarskiej ratownikami medycznymi'.

Otóż od 1 czerwca 2016 roku jeden ze szpitali powiatowych wprowadza nową organizację pracy pielęgniarek. Dotychczas na dyżurze pracowały dwie pielęgniarki. Teraz będzie to jedna pielęgniarka oraz ratownik medyczny. Na pytania kierowane przez pielęgniarki do szefostwa szpitala (w zakresie odpowiedzialności, podległości służbowej, wynagrodzenia) odpowiedzi brak.

Redakcja Portalu prosi pielęgniarki, aby przesyłały na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. informacje w zakresie: organizacji, obowiązków, podległości służbowej, wynagrodzenia w przypadkach, kiedy będą zatrudniani ratownicy na szpitalnych oddziałach.

Mariusz Mielcarek

Poniżej cytuję fragment odpowiedzi na interpelację poselską, którą udzielił wiceminister zdrowia:

"Podkreślenia wymaga, że zawody ratownika medycznego i pielęgniarki nie mogą być traktowane zamiennie, i - chociażby z uwagi na liczbę ratowników medycznych (około 13 tys.) w porównaniu do liczby pielęgniarek (ponad 285 tys. – zgodnie z danymi na koniec 2015 r. – Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych) – ratownicy medyczni nie mogą stanowić dla pielęgniarek istotnej konkurencji przy zatrudnianiu.

Czytaj więcej: pielegniarki.info.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

sheep
+3 #1 sheep 2016-05-17 20:35
ratownik nigdy nie zastąpi pielęgniarki, bo ma inne kompetencje, nie jest gorzej czy lepiej wykształcony tylko inaczej, co go nie dyskwalifikuje z podawania kroplówek, czy zakładania wenflonów czy pobierania krwi, choć nie wiem do końca jak przedstawia się uprawnienie do wypełniania dokumentacji np. historii pielęgnowania.. .
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account