Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Informacja

Drodzy Użytkownicy, zanim napiszecie cokolwiek zapoznajcie się z REGULAMIN -em Forum. Zakładając nowy temat upewnijcie się czy już taki sam lub podobny nie został założony wcześniej. Jeżeli znaleźliście podobny temat, ale nie ma tam precyzyjnej odpowiedzi, dopiszcie nowy post precyzując pytanie. Prosimy nie zwracać się z pytaniami dotyczącymi tematyki Forum bezpośrednio do mnie lub do Moderatorów, proszę korzystać i pytać na Forum ( do tego zostało stworzone ). Pisząc na Forum włączają się do dyskusji pozostali Użytkownicy którzy przecież mogą mieć podobny problem.
Wszystkich użytkowników prosimy o aktualizacje swoich profili w forum i uzupełnienie podpisów (sygnatur).
FAQ - Skorzystaj z poniższych instrukcji:
>> FUNKCJONALNE I PRZEJRZYSTE POSTY, FORMATOWANIE I EDYCJA TEKSTU
>> PODPIS, SYGNATURA NA FORUM, AKTUALIZACJA I EDYCJA PROFILU

Co ratownik w stetoskopie może usłyszeć ??

Więcej
2009/02/03 14:36 #1832 przez inesse5
inesse5 odpowiedział w temacie: Odp.:Co ratownik w stetoskopie może usłyszeć ??
Dyspozytor napisał:

Na stronie firmy 3M zamieszczono przykłady prawidłowych i patologicznych odgłosów osłuchiwania serca i płuc. Odsłuchanie tych nagrań pozwoli odświeżyć wiedzę i zapoznać się z normalnymi i najczęstszymi patologicznymi tonami i szmerami.
Poniżej zamieszczam linki do tych odgłosów, warto słuchać w słuchawkach lepszy efekt :) Są to pliki audio typu WAV.

Tony serca:

Normalne rozszczepienie tonów serca S1
Normalne rozszczepienie drugiego tonu
S3
S4
Wczesne szmery skurczowe (1/6)
Późne szmery skurczowe
Klik wyrzutowy
Wczesnorozkurczowy trzask otwarcia zastawki w zwężeniu zastawki dwudzielnej
Szmer holosystoliczny (związa+C38ny z trwającym przez cały okres skurczem komór)
Dudnienie rozkurczowe

Tony z płuc:

Trzeszczenia
Świst krtaniowy wdechowy
Normalny szmer pęcherzykowy
Szmer tarcia opłucnowego
Świsty

Źródło: 3M Poland

Czy podczas swoich wyjazdów osłuchujecie swoich pacjentów ?? Niektóre z tych odgłosów są naprawdę charakterystyczne i łatwe do zapamiętania - polecam:)

Miłego słuchania ;)
Dyspozytor

hmmm ciekawy post, ja np.nie jestem lekarzem (wiadomo) ale mam zamiar B) często osłuchuję swoje dzieci, czy rodzinę i możecie wierzyć lub nie jeszcze się nigdy nie pomyliłam co do zapalenia np. oskrzeli czy płuc :) Biorę to jakoś tak na słuch i trafiam, jednak zawsze potwierdza to lekarz, wypisuje rp i do domu......inni znowu mówią, ze ratownik nie powinien mnieć stetoskopu, bo to \"ubliża\" lekarzowi???:woohoo: MASAKRA

Primum non nocere

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/02/03 20:04 #1834 przez marcin1975rm
marcin1975rm odpowiedział w temacie: Odp.:Co ratownik w stetoskopie może usłyszeć ??
Co słychać to zależy od jakości stetoskopu.Niestety na te najlepsze nie mamy co liczyć.A usłyszeć możemy to samo co lekarz.Nikt nie powiedział,że musimy \"z urzędu\" mieć gorszy słuch.Druga sprawa to wiedzieć co jest co...

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Więcej
2009/02/04 01:13 #1836 przez Maciej S.
Maciej S. odpowiedział w temacie: Odp.:Co ratownik w stetoskopie może usłyszeć ??

Co słychać to zależy od jakości stetoskopu.Niestety na te najlepsze nie mamy co liczyć.

Jak zwykle w naszym ratownictwie jak się samemu nie kupi to się nie ma.
To co słychać nie zależy od jakości stetoskopu tylko od wiedzy i praktyki. Widać to np. na przykładzie studentów, którzy przychodza na zajęcia z Littmanami za grubą kasę (jeden przyszedł z elektronicznym za ponad 2tys) i nie słyszą nic, bo mają zerową praktykę.

Jak ktoś się nauczy i ma praktykę to nawet na Rappaporcie za 30zł usłyszy to co trzeba (ordynator naszej pulmonologii ma Rappaporta i radzi sobie świetnie).

Jedyna rada to osłuchiwać ile się da i kogo się da - pacjentów a nie taśmy i nagrania, bo często róznice w zależności od pacjenta są spore.

Więcej
2009/02/04 10:01 #1837 przez marcin1975rm
marcin1975rm odpowiedział w temacie: Odp.:Co ratownik w stetoskopie może usłyszeć ??
Właśnie miałem okazję przetestować stetoskop,o którym pisze Maciej.Faktycznie godny polecenia,tym bardziej,że niedrogi.

Wirtualnej intubacji zdecydowane nie!!!

Więcej
2009/02/05 14:00 #1840 przez inesse5
inesse5 odpowiedział w temacie: Odp.:Co ratownik w stetoskopie może usłyszeć ??
no fakt, ja też kupiłam sama w summie 3, jeden pediatryczny (mam dzieci więc przydaje się), drugi kardio i trzeci raczej taki ogólny z podwójną membraną....chyba dobrze miec, nie wspomnę już, ze mam na posiadaniu pryw. ambu z zestawem rurek - oj udało mi się dzięki niemu tatę uratować, po tym jak dostał obrzęku quinckego i przestał oddychać... wrrrr dlaczego uważają nas za gorszych? Lekarze w Janowie mnie się pytali co to jest OBRZĘK NACZYNIORUCHOWY CZYLI TZW. ZESPÓŁ QUINCKEGO:angry:

Primum non nocere

Więcej
2009/03/22 12:32 #1912 przez kiniac2
kiniac2 odpowiedział w temacie: Odp.:Co ratownik w stetoskopie może usłyszeć ??
to faktycznie fantastyczni lekarze jak takich rzeczy nie wiedza.... az strach sie bac !!!!!

kiniac22222222222222222222

Czas generowania strony: 0.069 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

Więcej tematów »

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account