Nowy system łączności dla Ratowników w Norwegii

Więcej
2010/11/04 07:08 #4449 przez JoseDela
Witam,

Poniżej link do newsa odnośnie premiery nowego systemu łączności dla norweskich służb ratowniczych. Ciekawe kiedy u nas taki będzie ?

Jest tam też galeria zdjęć z oficjalnego otwarcia połączonego z pokazem sprawności służb ratunkowych podczas zaimprowizowanego wypadku.

Norweska sieć łączności dla Ratowników


Pozdrawiam
Mariusz
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/11/11 20:32 #4517 przez dyspozytor
Witam,

Skoro już założyłeś ten temat, bo rozumem że miała to być promocja owego systemu łączności ;) , przybliż naszym użytkownikom na czym to genialność tego systemu polega.
Wierzę, że jesteś zorientowany w tym temacie i jesteś w stanie w kilku słowach opisać ten nowoczesny system łączności, znalazłem krótką definicję, ale to tylko definicja ;)

TETRA czyli TErrestrial Trunked Radio (dawniej TransEuropean Trunked Radio) jest stworzonym przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych - ETSI (European Telecommunications Standardisation Institute) otwartym standardem cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej (trankigowej) powstałym z przeznaczeniem zwłaszcza dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa. Głównym powodem wykorzystywania tego systemu jest możliwość korzystania z narzędzia komunikacyjnego, zapewniającego koordynację funkcjonowania i niezakłóconą współpracę takich służb jak policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, a także innych służb bezpieczeństwa publicznego. System TETRA wprowadza się krajach, w których nie ma ujednoliconej infrastruktury łączności .


... z której niewiele wynika, może opiszesz to "po polskiemu" jak to się ma do naszej łączności.

Pozdrawiam


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/11/11 22:08 #4520 przez JoseDela
Witam serdecznie,

Rzeczywiście tematem łączności TETRA zajmuję się od paru lat.
W dwóch słowach można powiedzieć że jest to "komórka dla służb" (Policja, Pogotowie, Straż,..itd)
Jest to system dyspozytorski, który umożliwia koordynację i współdziałanie ze sobą przedstawicieli różnych służb i tak dla przykładu gdy mamy poważny karambol na autostradzie (których notabene niewiele jeszcze w Polsce) to przy pomocy radiotelefonów TETRA pracujących w jednej, wspólnej sieci, ratownicy, policjanci i strażacy mogą się ze sobą bez problemu komunikować. Z tego co wiem, obecnie jest tak że każda "firma" ma swoje niezależne i niekompatybilne ze sobą systemy łączności, stąd w takich sytuacjach pozostaje telefon GSM lub głośne krzyczenie. (proszę mnie poprawić jeśli się mylę, chętnie też dowiem się o aktualnych problemach z łącznością w codziennej pracy ratowników)
Oprócz tego TETRA oferuje wysoką jakość głosu, połączenia indywidualne(1 do 1) grupowe i wiele innych.

Polecam też rzucić okiem na ten film prezentujący ogólnokrajowy system łączności dla wszystkich służb publicznych u naszych zachodnich sąsiadów.
Polskie napisy do filmu dostępne (gdyby się nie włączyły samoczynnie)



To tyle tytułem wstępu. Jeśli będzie zainteresowanie to postaram się napisać więcej informacji.
Pozdrawiam

Pozdrawiam
Mariusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/11/12 10:00 #4524 przez dyspozytor
Witam,

Dziękuje bardzo za mini wykład a i filmik nieco rozjaśnia. Zgadzam się z opinią, że to jest to co zawodzi najczęściej w przypadku poważnych katastrof, czy większych wypadków komunikacyjnych - kiepska łączność = kiepska koordynacja :( .
Często czytamy w analizach przebiegu akcji ratowniczych, że zawiodła wymiana informacji pomiędzy służbami ratowniczymi, straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe. Paradoksem jest to, że służby biorące udział w akcji ratowniczej nie wymieniają informacji pomiędzy sobą tylko kontaktują się ze swoimi dyspozytorami, Ci natomiast najczęściej muszą dzwonić do siebie telefonicznie i przekazywać te informacje. Oczywiście lokalnie gdzieś w Polsce tworzone są różne sieci ratunkowe czyli kolejna radiostacja w każdej dyspozytorni nasłuchująca na jednym kanale, jednak np. w karetce już takiej możliwości niema, nie słyszymy żadnych meldunków innych służb tylko komunikaty swojego dyspozytora.
Wszystko to oparte jest na transmisji analogowej, czyli na zwykłym radyjku fm z "rozjechanym" odbiornikiem często można wysłuchać meldunki ratownicze które w karetkach nie zawsze słychać a w radiostacjach indywidualnych w ogóle.

Pogotowie ratunkowe pracuje na tego typu urządzeniach:



Można jeszcze spotkać takie perełki, ta np. pracuje w ambulansie :P :



Pozdrawiam


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2010/11/13 17:08 #4531 przez ww61
Od lat obiecują,że będzie lepiej i na tym się kończy.System łączności analogowej od zawsze się nie sprawdzał tzn wpływ warunków atmosferycznych dużo czarnych dziur bez jakiejkolwiek łączności,słaba słyszalność.Miałem okazję korzystać z urządzeń łączności cyfrowej.Jakość tego systemu jest nieporównywalnie lepsza.Cóż jednak z tego jeśli służby obsługujące zdarzenie nie są w stanie szybko ostrzegać się nawzajem o zagrożeniach czyhających na drodze np.bardzo śliski odcinek,zdarzenie tuż za zakrętem.Wiele razy media informowały nawet o śmierci w wypadkach tych którzy spiesząc z pomocą stali się ofiarami.Najbardziej boli fakt,że tak trudno jest korzystać z dobrych,sprawdzonych choćby w Norwegi rozwiązań :unsure:
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2011/07/26 11:38 #6418 przez JoseDela
Witam,
Pozwolę sobie zaproponować kolejny tekst o tym jak sprawna łączność potrafi przyczynić się do ratowania ludzkiego życia. Tym razem studium przypadku pochodzi z Finlandii, gdzie personel medyczny Szpitala Głównego w Północnej Karelii wykorzystuje cyfrową łączność do koordynacji działań w swojej placówce.

Całość: VIRVE pomaga ratować życie

Ciekaw jestem co sądzicie ?

Pozdrawiam

Pozdrawiam
Mariusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.312 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account