kurs ratownika przedmedycznego

Więcej
2008/12/20 13:58 #1678 przez Mamut
Replied by Mamut on topic Odp.:kurs ratownika przedmedycznego
Witam, też jestem zainteresowany takim kursem. Byłby to zarówno pewien wstęp do ewentualnej późniejszej pracy jako ratownik medyczny, a także bardzo praktyczna umiejętność w każdej sytuacji, niezależnie od zawodu. Waldi kończył kurs w ramach EFR i właśnie o to chcialem spytać, wiecie coś więcej o tej insytucji i certyfikatach, które wydaje? Jest to jakaś znana i prestiżowa instytucja, czy lepiej np. robić taki kurs przy PCK, czy też nie ma różnicy?

Informacje o EFR znalazłem tutaj:
www.ratownikprzedmedyczny.pl/

W temacie jestem jak na razie zupełnie zielony, więc dzięki za wszelką pomoc!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/12/21 17:57 - 2008/12/21 17:58 #1681 przez dyspozytor
Replied by dyspozytor on topic Odp.:kurs ratownika przedmedycznego
Witam,

Widzę, że w tej bożonarodzeniowej krzątaninie nikt nie ma czasu aby Ci odpowiedzieć;)

Więc ja spróbuje uprościć podjęcie decyzji w sprawie kursu a właściwie jego wyboru. Z tego co zdążyłem wywnioskować na podstawie Twoich wypowiedzi, generalnie zależy Ci na zdobyciu wiedzy i umiejętności z zakresu podstawowych czynności ratujących życie czyli tak najczęściej nazywanej pierwszej pomocy. Aby zdobyć taką wiedzę, nie trzeba od razu korzystać z wysoce \"wycertyfikowanych\" ośrodków szkoleniowych bo to tak naprawdę wpływa głównie na cenę kursu/szkolenia. Oczywiście często ma to powiązanie z jakością, ale po co przepłacać ;) Warto zorientować się w Twoim rejonie kto jeszcze świadczy podobne usługi i porównać ofertę, podpytać kogoś ( to najlepsza metoda :) ) kto już ukończył takowy kurs o jego opinię. Zorientować się czy mają odpowiedni sprzęt, fantomy treningowe czy inne pomoce dydaktyczne. Wszelkiego rodzaju Certyfikaty na poziomie ratownika przedmedycznego nie mają, aż tak wielkiego znaczenia w naszym kraju i z takim certyfikatem nie zdobędziesz żadnych poważnych uprawnień medycznych. Naprawdę wystarczy podstawowe szkolenie zgodne z obecnymi wytycznymi ( np. ERC 2005 ), podczas którego nabędziesz umiejętność niesienia pomocy osobie która znalazła się w sytuacji zagrażającej jej życiu. Po takim szkoleniu otrzymasz imienne zaświadczenie którym tak naprawdę również możesz się okazać np. w swoim zakładzie pracy czy uczelni.
Chyba, że interesuje Cię robienie uprawnień instruktorskich wtedy warto zwrócić uwagę jakimi certyfikatami okazuje się dany ośrodek szkoleniowy i kto stanowi jego kadrę dydaktyczną.

Mam nadzieję, że moja wypowiedź chociaż trochę pomoże Ci w wyborze ośrodka szkoleniowego...,decyzja należy do Ciebie.

Pozdrawiam
Dyspozytor


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2008/12/23 20:15 - 2009/01/10 08:04 #1683 przez Mamut
Replied by Mamut on topic Odp.:kurs ratownika przedmedycznego
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Z całą pewnością rozjaśniło mi to kwestię wyboru ośrodka, po Świętach zacznę dzwonić i dopytywać się o szczegóły. Dam znać, co wybrałem. Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam!


.... a więc zgodnie z postanowieniem poszukałem kursu dla siebie, będę go robił przy PCK Wrocław. Być może są wśród forumowiczów jacyś zainteresowani tematem wrocławianie, więc napiszę o warunkach - może komuś się przyda

Kursy organizuje Grupa Ratownictwa Medycznego PCK Wrocław. Tutaj ich stronka: www.grm.wroclaw.pck.org.pl/ Kursy są weekendowe, łącznie 16 godzin, cena 120zł, teoria+praktyka, a na koniec certyfikat. Poza tym, do tej organizacji można też dołączyć jako wolontariusz i pomagać np. przy zabezpieczeniu medycznym jakiś imprez itp.

Co do tej organizacji EFR, to kursy organizują dla grupy przynajmniej 8 osób, a więc raczej dla firm itp, chyba że zbierze się większa grupka osób prywatnych. Cena 360zł. Zajęć też 2 dni, ale wyłącznie praktycznych. Materiały do teorii wysyłają wcześniej pocztą i trzeba samemu to przyswoić, a potem u instruktora zdać.

Pozdrowienia!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/01/10 08:10 #1750 przez dyspozytor
Replied by dyspozytor on topic Odp.:kurs ratownika przedmedycznego
Witaj Mamut :)

Dzięki wielkie, że pamiętałeś o naszych forumowiczach i podzieliłeś się tym co Tobie udało się ustalić. Warto pisać o warunkach i cenach, dzięki takim informacją łatwiej będzie wybrać najsolidniejszą ofertę :)
Życzę miłej edukacji.

Pozdrawiam
Dyspozytor


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/01/10 09:06 - 2009/01/10 09:46 #1751 przez waldih
Replied by waldih on topic Odp.:kurs ratownika przedmedycznego
witam, po niespełna roku od zrobienia kursu EFR miałem raz okazję pomóc człowiekowi leżącemu na chodniku. Nie wymagał on reanimacji, ale w pierwszej chwili nie dawał znaków życia. Zdarzenie miało miejsce na przystanku MPK gdzie stało bezczynnie ok. 15 osób, ja natomiast przejeżdżałem autem, zjechałem do zatoczki i zaopiekowałem sie tym panem po 50-tce. Okazało sie że był po prostu pijany... Kurs na tyle mnie przygotował merytorycznie , ale i psychicznie, że bez wahania chciałem i pomogłem temu człowiekowi, natomiast inni obecni - jedni zawstydzeni, inni udawali że nie widzą, a ja miałem satysfakcję że nie przejechałem obojętnie obok potrzebującego.
Jeszcze dodam że pracując między innymi przy organizowaniu imprez masowych, o wiele pewniej czuję się w sytuacjach gdzie ktoś potrzebuje opieki. W zasadzie nikt nie wymagał ode mnie zrobienia kursu ratownika, lecz sam chciałem i nie żałuję. Namówiłem już kolegę w pracy by też zrobił ten kurs. Jeżeli o mnie chodzi, to pracuję nad kondycją bo chciałbym zostać jeszcze ratownikiem wodnym Pozdrawiam wszystkich sympatyków ratownictwa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2009/01/10 09:58 #1753 przez dyspozytor
Replied by dyspozytor on topic Odp.:kurs ratownika przedmedycznego
waldih napisał:

witam, po niespełna roku od zrobienia kursu EFR miałem raz okazję pomóc człowiekowi leżącemu na chodniku. Nie wymagał on reanimacji, ale w pierwszej chwili nie dawał znaków życia. Zdarzenie miało miejsce na przystanku MPK gdzie stało bezczynnie ok. 15 osób,..... ja natomiast przejeżdżałem autem, zjechałem do zatoczki i zaopiekowałem sie tym panem po 50-tce. Okazało sie że był po prostu pijany... .... natomiast inni obecni - jedni zawstydzeni, inni udawali że nie widzą....


Niestety to najczęstsza i typowa dla naszego społeczeństwa reakcja.:blush: Jedynym usprawiedliwieniem może być tylko to, że gro osób po prostu nie wie co ma robić w takich sytuacjach. Jednak spora część jest po prostu obojętna na to co się wokół nich dzieje.:dry:
Dlatego właśnie edukacja naszego społeczeństwa z zakresu pierwszej pomocy jest tak ważna!
Tobie waldihgratuluje, że byłeś konsekwentny, udało Ci się ukończyć kurs i nie pozostajesz obojętny wobec potrzebujących pomocy, mało tego zarażasz swoim zaangażowaniem kolegów :woohoo: BRAWO!!
Jeszcze raz gratuluje :)

Pozdrawiam
Dyspozytor


Zachodniopomorskie Ratownictwo Medyczne
Wiktoria Julia
Plik załącznika:

www.ratownik-med.pl
www.eskumed.pl
www.karetki.ratownik-med.pl
www.sklep.ratownik-med.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ania82ricko1stmangus
Czas generowania strony: 0.305 s.

Ostatnie posty Forum Ratownik-med.pl

    • arekpawel3 Avatar
    • Opinie na temat nowego kierunku studiów podyplomow...
    • Witajcie,prowadzę obecnie projekt badawczy, którego celem jest określić zapotrzebowanie na nowy kierunek studiów- fizjolog sportowy. Uczelnia poprosiła o zebranie wypowiedzi także od ratowników medycznych. Otóż ratownicy posiadają wiedzę nt fizjologii organizmu, a być może w tym gronie są osoby interesujące się sportem lub chcące pogłębiać wiedzę w tym zakresie.W związku z tym zwracam się z prośbą o podzielenie się...
    • W Edukacja, doskonalenie zawodowe / Uczelnie medyczne
    • 2023/12/05 09:41
    • ladybird23 Avatar
    • uprawnienia
    • Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień. Otóż, jeśli ktoś skończył ratownictwo ponad 13 lat temu, nigdy nie pracował w zawodzie ratownika, zmienił zupełnie branżę, nie przechodził żadnych przeszkoleń w temacie ratownictwa itd to czy może np prowadzić kursy pierwszej pomocy, zabezpieczać imorezy jako ratownik? Będąc na etacie w zupełnie innej branży i nie mając zatrudnienia w żadnej placówce zdrowia itd
    • W Państwowe Ratownictwo Medyczne / Dyskusja ogólna (PRM)
    • 2023/10/30 12:39
    • Macias Avatar
    • Ratownik nie aktywny zawodowo
    • Podepnę się pod temat. Uzyskałem prawo do wykonywania zawodu w 2015 roku i od tamtej pory czynnie nie pracowałem w zawodzie za wyjątkiem pandemii, gdzie pobierałem próbki od pacjentów w mobilnym zespole. Teraz zastanawiam się nad powrotem do zawodu. Jak ugryźć temat? Czytałem, że potrzebny jest kurs trwający 6 miesięcy. Wiecie może jak ugryźć temat? 
    • W Ratownictwo Medyczne / Kwalifikowana PP, Pierwsza Pomoc
    • 2023/10/13 21:31
    • MichałS97 Avatar
    • Staż na bloku ?
    • Witam Myślałem ostatnio nad miejsce w którym moglbym się porządnie nauczyć intubacji. Stąd pytanie czy ma ktoś doświadczenie w pracy/stażu na bloku? Czy jest to wogóle możliwe dla rm ? Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • W Medycyna Ratunkowa / Medyczne czynności ratunkowe
    • 2023/09/17 21:29

Więcej tematów »

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account